محققان پی بردند؛

ریسک بالای سکته مغزی در بیماران کرونایی سالمند

ریسک بالای سکته مغزی در بیماران کرونایی سالمند

سکته مغزی یکی از عوارض احتمالی کووید ۱۹ است و محققان می گویند حالا می دانند که این خطر چه زمانی بالاتر است.به گزارش حیوان خانگی بگیر به نقل از مهر به نقل از هلث دی نیوز، نتایج یک تحقیق جدید مرکز کنترل و جلوگیری از بیماری های ایالات متحده نشان داد که خطر سکته مغزی ایسکمیک در رابطه با کووید در سه روز اول بعد از تشخیص این بیماری، بیشترین میزان را دارد و ۱۰ برابر بیشتر از زمان پیش از ابتلای فرد به کووید ۱۹ است.
«کیوآن یانگ»، سرپرست تیم تحقیق، اظهار داشت: «یافته های مطالعه ما، بخصوص خطر بالای قابل توجه سکته مغزی در ایام اولیه ابتلاء به کووید ۱۹، با یافته های مطالعات دیگر مطابقت دارد.»
وی در ادامه اضافه کرد: «شواهد بیشتر نشان داده است که سکته مغزی بعد از تشخیص کووید ۱۹ یک عارضه احتمالی این بیماری است که بیماران و پزشکان باید آنرا درک کنند. واکسیناسیون و سایر اقدامات پیشگیرانه برای کووید ۱۹ برای کاهش خطر عفونت و عوارض همچون سکته مغزی مهم می باشد.»
برای این مطالعه، محققان از سوابق سلامت بیشتر از ۳۷۳۰۰ نفر در سن ۶۵ سال و بالاتر استفاده کردند. آنها بین اول آوریل ۲۰۲۰ تا ۲۸ فوریه ۲۰۲۱، پیش از این که بیشتر افراد فرصتی برای واکسینه شدن داشته باشند، مبتلا به کووید ۱۹ تشخیص داده شده بودند.
نتایج نشان داد ریسک ۱۰ برابری سکته مغزی پس از سه روز اول به سرعت کاهش پیدا کرد. در ۴ تا ۷ روز، خطر ۶۰ درصد بیشتر از دوره کنترل بود و در ایام ۸ تا ۱۴، به ۴۴ درصد کاهش پیدا کرد. محققان گزارش کردند که در ۱۵ تا ۲۸ روز بعد از تشخیص، ریسک سکته مغزی تنها ۹ درصد بیشتر بود.
به گفته یانگ: «عفونت های باکتریایی و ویروسی از آنفولانزا گرفته تا زونا می توانند موقتاً خطر سکته مغزی را در مدت کوتاهی بعد از قرار گرفتن در معرض آن بالا برند.»
محققان معتقدند افزایش ریسک در رابطه با عفونت به صورت کلی احتمالاً به علت التهاب است که امکان دارد سبب افزایش ریسک لخته شدن خون یا ترومبوز شود.


منبع:

1400/11/18
11:50:32
5.0 / 5
302
تگهای خبر: بیماری , پزشك
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۲
حیوان خانگی GetPet

حیوان خانگی بگیر


واگذاری حیوانات خانگی

getpet.ir - مالکیت محتوا و شکل سایت حیوان خانگی بگیر محفوظ است