تالاب ها کبد زمین هستند

تالاب ها کبد زمین هستند

به گزارش حیوان خانگی بگیر رئیس اداره مدیریت زیستگاه ها و امور مناطق اداره کل محیط زیست استان تهران با اشاره به سابقه تاریخی کنوانسیون جهانی رامسر، تالاب ها را بعنوان عوامل طبیعی پایش رودخانه ها، منابع طبیعی و تنوع زیستی دانست و اظهار داشت: تالاب ها کبد زمین هستند.امیرعباس احمدی در گفت و گو با ایسنا با اشاره به کنوانسیون رامسر اهمیت پرداختن به تالاب ها را بسیار بالا دانست و اشاره کرد: روز جهانی تالاب ها هرساله برمبنای کنوانسیون سال ۱۹۷۱ در شهر رامسر انجام می شود. این کنوانسیون یکی از عهدنامه هایی است که موجب افتخار مردم ایران است. پس برای قدردانی از ارزش تالاب ها کشورهای عضو این کنوانسیون این روز را هرسال در تاریخ ۲ فوریه گرامی می دارند.

وی افزود: تالاب ها بعنوان «کبد زمین» و عامل طبیعی پایش رودخانه ها و منابع طبیعی و تنوع زیستی شناخته می شوند. استان تهران با آنکه جزو فهرست کنوانسیون بین المللی تالاب ها نیست، اما رودخانه های جاجرود و لار این استان از اهمیت بالایی برخوردارست.

رییس اداره مدیریت زیستگاه ها و امور مناطق اداره کل محیط زیست استان تهران افزود: جاجرود طبق مصوبه شورای عالی رودخانه های حفاظت شده، یکی از منابع آبی مهم ما شمرده می شود همین طور این رودخانه بخش عمده منابع آبی استان که اصلی ترین استفاده آن برای تامین آب آشامیدنی است، زیر نظر وزارت نیرو تامین می کند.

احمدی ضمن اشاره به استانداردهای صیانت از تالاب ها اظهار داشت: حفاظت تالاب ها و منابع آبی از دو بعد کمی و کیفی اهمیت دارد. سال ۱۳۹۶ قانون حفاظت و احیای تالاب ها مصوب شد و مطابق این قانون سازمان حفاظت محیط زیست اقداماتی را برای تعیین حداقل نیاز آبی آنها آغاز کرد.

وی افزود: تهران بعنوان استانی که رودخانه جاجرود و در ادامه سد لتیان و ماملو را در خود جای داده است، نیازمند دریافت نیاز طبیعی آب خود است. تعیین نیاز آبی این منابع در سالهای اخیر با همکاری دانشگاه شهید بهشتی شروع شد و مطالعات تعیین مقدار آن به انتها رسید و در سال ۹۹ نتایج به سازمان مرکزی ابلاغ گردید.

رییس اداره مدیریت زیستگاه ها و امور مناطق اداره کل محیط زیست استان تهران با تاکید بر اهمیت تامین این نیاز آبی اضافه کرد: یکی از با اهمیت ترین تهدیدهای پیش روی ما کمیت و کیفیت آب رود یا تالاب است. تعیین حق آبه عنصری اساسی برای حفظ پایداری کمی منبع آبی است. تعیین حق آبه، کنترل و حفاظت آن وظیفه سازمان حفاظت محیط زیست اما تامین آن مسئولیت وزارت نیرو است.

وی افزود: در سال ۱۳۹۹ نتایج این مطالعات به نهادهای مسئول ابلاغ و پیگیری های ما آغاز شد. در ادامه این مساله در شورای آب عنوان شد. شورای آب شورایی در وزارت نیروست که وظیفه آن تامین حداقل نیاز آبی برای شرب، کشاورزی و نیاز آبی کلی تالاب ها و رودخانه هاست. از این اقدامات بیش از یک سال قبل اما هنوز نشست مربوط به آن برگزار نشده است.

احمدی در آخر درباره مطالعات جدیدی که روی تالاب ها و رودخانه ها انجام شده است، اظهار داشت: مطالعات اکولوژیک و هیدرولوژیک که توسط ما انجام شده به نتایج جدیدی رسیده است. بر این اساس روش های فعلی تعیین نیاز آبی دیگر کارآمد نیستند. در سالهای قبل وزارت نیرو با محاسبه میانگین خروجی ها نیاز آبی را مشخص می کرد در صورتیکه در مطالعات جدید حداقل سری های زمانی روزانه، ماهانه و سالانه تهیه و عدد شاخص تامین نیاز آبی جاجرود که با اهمیت ترین منبع آبی ما در تهران است، تعیین می شود. نشست شورای آب باید اجرا شود و چکش کاری ها و چانه زنی های لازم برای اجرای این روش های نوین صورت گیرد.
1400/11/22
12:33:41
5.0 / 5
284
تگهای خبر: آب , استاندارد , حفاظ , كشاورزی
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۳
حیوان خانگی GetPet

حیوان خانگی بگیر


واگذاری حیوانات خانگی

getpet.ir - مالکیت محتوا و شکل سایت حیوان خانگی بگیر محفوظ است