یك روانپزشك مطرح كرد؛

شایع ترین نشانه های وسواس را بشناسیم

شایع ترین نشانه های وسواس را بشناسیم

حیوان خانگی بگیر: یک روانپزشک ضمن اشاره به این که وسواس بیماری سمج روانپزشکی است، اظهار داشت: اختلال وسواس برای فرد و اطرافیان بسیار آزاردهنده است، باید برای درمان صبور بود.به گزارش حیوان خانگی بگیر به نقل از مهر، سمیه معتضدیان، ضمن اشاره به تعریف وسواس اظهار نمود: وسواس مجموعه ای از افکار و یا تکانه های ناخواسته، مزاحم و تکراری می باشد.
وی اضافه کرد: مبتلایان به وسواس اضطراب های شدیدی را تجربه می کنند.
عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، با تکیه بر این که در بیشتر بیماری های در ارتباط با روان ردپای ژنتیک دیده می شود، تصریح کرد: علامت های ابتلاء به وسواس در نوجوانی و یا اوایل دهه ۲۰ شروع می شود.
وی شیوع وسواس در میان زنان و مردان را یکسان عنوان نمود و اظهار داشت: زمانی که وسواس را ریشه یابی می نماییم در بیشتر موارد حداقل یکی از اعضای خانواده به این بیماری و یا بیماری های مرتبط مبتلا هستند.
معتضدیان افزود: بدیهی است درصورتیکه ژن پیش زمینه در خانواده وجود داشته باشد، در اثر محیط و یا عوامل دیگر امکان دارد این بیماری بیشتر و یا حاد تر بروز پیدا کند.
وی آغاز ابتلاء به وسواس در میانسالی را تقریباً منتفی دانست و افزود: بروز رفتارهای وسواس گونه در سنین بالا می تواند متخصصان را به بیماری های ارگانیک و یا فیزیکی بیمار مشکوک کند.
این روانپزشک یادآوری کرد: تقریباً این انتظار را نداریم که یک زن یا مرد ۵۰ ساله به صورت ناگهانی به وسواس مبتلا شود.
وی ضمن اشاره به شایع ترین نشانه های وسواس اظهار داشت: افکار تکراری یا مزاحم مثل چک کردن های مدام یا وسواس شستشو از بارزترین نشانه های رایج ابتلاء به وسواس هستند.
عضو هیئت علمی دانشگاه افزود: وسواس می تواند با نشانه های مختلفی بروز کند، برخی بیماران امکان دارد فقط مبتلا به وسواس فکری مبتلا باشند به صورت مثال فرد مدام با خود کلنجار می رود که مبادا دیگران از رفتار و یا حرف های من آزرده شده باشند البته نکته اینجاست که این موارد باید تفکیک شود و مشغله های روزمره با نشانه های ابتلاء به وسواس فکری اشتباه گرفته نشود. اگر استرس های ناشی از نگاه و قضاوت دیگران از حد متعارف بیرون برود و برای فرد اضطراب ایجاد نماید می تواند از علائم رفتارهای وسواس گونه باشد.
وی یادآوری کرد: شایع ترین نشانه های ابتلاء به وسواس، وسواس چک کردن و شستشو است همینطور نگرانی مدام از احتمال ابتلاء به آسیب زدن به دیگران و افکار مزاحم، خطرناک و نگران کننده می تواند ازنشانه های ابتلاء به وسواس باشد.
معتضدیان اظهار داشت: ترس بیش از اندازه ابتلاء به بیماری، چک کردن مدام وسایل، ترس از صدمه رساندن به خود یا دیگران، و وسواس نظم و یا تقارن اشیا از شایع ترین نشانه های اختلال وسواس است.
وی با اشاره به اینکه وسواس علاوه بر این که بیماری در ارتباط با روان است می تواند به جسم فرد مبتلا هم آسیب وارد کند افزود: به صورت مثال در مواردی دیده می شود که که پوست فرد در اثر شست و شوی زیاد گرفتار صدمه می شود یا افرادی که به علت ابتلاء به وسواس نظم و ترتیب و جابجایی وسایل گرفتار کمر درد و صدمه به ستون فقرات خود شده اند.
عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی به درمان های متداول مبتلایان به وسواس اشاره نمود و اظهار داشت: درمان مبتلایان به وسواس معمولا درمان های توأمان دارویی و روان درمانی است، ولی باید به این نکته توجه داشت که درمان این بیماری زمان بر و احتیاج به صبوری دارد.
وی، تاثیر محیط بر اختلال وسواس را مورد توجه قرار داد و اظهار داشت: وسواس می تواند در خانواده هایی که رفتارهای وسواس گونه به صورت ژنتیکی وجود دارد، در کودک هم از راه یادگیری در محیط تشدید شود، ولی زمینه های ژنتیکی در این بیماری بسیار مهم می باشد چون اگر فقط تأثیرات محیطی مد نظر باشد پس از بهتر شدن شرایط این رفتارها از بین می رود.
معتضدیان در خاتمه با بیان این مورد که وسواس بیماری سمج روانپزشکی است، توضیح داد: این بیماری برای فرد و اطرافیان بسیار آزاردهنده است. باید برای درمان صبور بود ولی اساسا زندگی کردن با وسواس زندگی زجر آوری است ازاین رو باید با رفتن به پزشک این شرایط را تسهیل کرد.


منبع:

1400/11/24
11:33:59
5.0 / 5
271
تگهای خبر: بیماری , پزشك , زندگی , متخصص
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۲
حیوان خانگی GetPet

حیوان خانگی بگیر


واگذاری حیوانات خانگی

getpet.ir - مالکیت محتوا و شکل سایت حیوان خانگی بگیر محفوظ است