مطالعات نشان می دهد؛

چاقی منجر به کاهش عملکرد ریه زنان می شود

چاقی منجر به کاهش عملکرد ریه زنان می شود

حیوان خانگی بگیر: نتایج یک پژوهش جدید نشان میدهد که چاقی شکمی ممکنست منجر به خطر بیشتر بیماری انسدادی مزمن ریه و آسم شود.به گزارش حیوان خانگی بگیر به نقل از مهر به نقل از ساینس دیلی، مطالعات قبلی نشان داده است که زنان با وجود اینکه کمتر سیگار می کشند، اما اختلال عملکرد ریه بیشتری را تجربه می کنند و نسبت به مردان در معرض خطر بیشتر ابتلاء به بیماری انسدادی مزمن ریه هستند.
علاوه بر این، زنان سیگاری، در مقایسه با مردان سیگاری، کاهش سریع تری در عملکرد ریه بین ۴۵ تا ۵۰ سالگی تجربه می کنند. میزان بروز آسم و میزان بستری شدن در بیمارستان به سبب آسم نیز در زنان بیشتر از مردان است. اعتقاد بر این است که هورمون های زنانه در بروز بیشتر بیماری آسم در زنان نقش دارند.
مشخص شده است که چاقی بر خطر ابتلاء به این بیماریهای انسدادی مجاری هوایی تأثیر می گذارد و می تواند منجر به کاهش عملکرد ریه شود. بروز بیماری انسدادی مزمن ریه در افراد چاق بطور قابل توجهی بیشتر از افراد دارای وزن طبیعی است. علاوه بر این، زنان چاق بیشتر از مردان چاق در معرض ابتلاء به آسم هستند.
این مطالعه جدید، برمبنای داده های جمع آوری شده از بیش از یک میلیون زن، با هدف تعیین تأثیر شاخص توده بدنی و اندازه دور کمر بر بیماری انسدادی مزمن ریه و ایجاد آسم در زنان قبل و پس از یائسگی انجام شد.
محققان به این نتیجه رسیدند که صرف نظر از وضعیت یائسگی، شاخص توده بدنی و دور کمر بالا بطور قابل توجهی خطر ابتلاء به بیماری انسدادی مزمن ریه و آسم را بیشتر می کند. علاوه بر این، هر چه شاخص توده بدنی و اندازه دور کمر بیشتر باشد، خطر این بیماریهای ریوی بیشتر است. علاوه بر این، وزن کم نیز بعنوان یک عامل خطر برای بیماری انسدادی مزمن ریه در زنان یائسه شناخته شد، که نشان میدهد کنترل وزن و حفظ تناسب بدنی سالم کلیدی برای مساعدت با پیش گیری از بیماری انسدادی مزمن ریه و آسم در زنان است.


منبع:

1400/12/10
15:00:55
5.0 / 5
289
تگهای خبر: بیماری , هوا
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۴
حیوان خانگی GetPet

حیوان خانگی بگیر


واگذاری حیوانات خانگی

getpet.ir - مالکیت محتوا و شکل سایت حیوان خانگی بگیر محفوظ است