تکلیف طرح جایگزین تنفس جنگلها چه شد؟

تکلیف طرح جایگزین تنفس جنگلها چه شد؟

به گزارش حیوان خانگی بگیر محافظت از جنگلها همواره یکی از مهم ترین موضوعات و مباحث زیست محیطی در دنیا بخصوص در ایران است که تنها هفت درصد از مساحت کل آنرا پوشش جنگلی تشکیل می دهد. با این وجود راهکارهای مختلف و گوناگونی از جانب کارشناسان به منظور حفظ این منابع با ارزش که نقش مهمی هم در مقابله با تغییرات اقلیمی دارند، عرضه می شود که طرح تنفس یکی از آنهاست.به گزارش حیوان خانگی بگیر به نقل از ایسنا، طرح «تنفس جنگل های» شمال کشور یکی از بزرگترین طرح های حفاظتی از جنگل هایی است که بیش از اندازه ظرفیت، مورد بهره برداری قرار می گرفتند. این طرح که از سال ۹۶ عرضه شد به هیچ عنوان اجازه بهره برداری و قطع درختان جنگلی را نمی دهد.

۱۴ مرداد سال ۱۳۹۸ رئیس سابق سازمان جنگلها، مراتع و آبخیزداری اظهار داشت: تا آخر سال طرح جایگزین طرح تنفس عرضه خواهد شد که در این طرح هم هیچ گونه بهره برداری چوبی از جنگل نخواهیم داشت.

اما حالا در هفته های پایانی سال ۱۴۰۰ قرارداریم و هنوز طرح جدیدی عرضه نشده است.

درحالی که سازمان جنگلها اعلام نموده است که از سال آینده جایگزین طرح تنفس جنگلها اجرا می گردد، رضا بیانی - مدیرکل سابق دفتر مهندسی و مطالعات سازمان جنگلها که الان قائم مقام معاونت جنگلها را بر عهده دارد - می گوید: طرح تنفس همچنان ادامه دارد و در برخی از ۱۰۴ حوزه آبخیز صورت خواهد گرفت.

در طرح های جدید باید نگاهی اکولوژیستی داشته و به کل اکوسیستم توجه کنیم

هادی کیادلیری در گفت و گو با ایسنا، درباره طرح تنفس جنگلها اظهار نمود: وقتی طرح تنفس جنگلها در سال ۱۳۹۶ عرضه شد، قرار شد تا طرح های قبلی که بر پایه برداشت و بهره برداری از چوب درختان بوده است، متوقف شود و طرح هایی بر مبنای برنامه های توسعه پایدار عرضه شود. یعنی به جای نگاه صرف اقتصادی به جنگلها، نگاهی اکولوژیستی و زیست محیطی داشته باشیم و همه مجموعه اکوسیستم را در نظر گیریم.

وی اضافه کرد: سازمان جنگل ها باید طرحی جایگزین عرضه کند و این درحالی بود که از سال ۱۳۹۲ مصوبه هیأت وزیران در مورد عرضه طرح جایگزین آمده بود و این سازمان از سال ۱۳۹۲ موظف به این امر شده بود اما این کار را انجام نداد و سال ۱۳۹۶ هم برنامه توسعه ششم باردیگر این سازمان را تحت فشار گذاشت که طرح جایگزین عرضه شود اما هنوز طرحی تعیین و مطرح نشده است.

دبیر مرجع ملی کنوانسیون تنوع زیستی کشور درباره تاخیر عرضه طرح جایگزین اظهار نمود: سازمان جنگلها چندین بار وعده عرضه طرح جایگزین را داده و هر بار هم این امر را به سال آینده موکول کرده است و بعد از چند بار پیگیری هم گفتند که این طرح تبیین شده است اما یا ما در جریان آن قرار نداریم یا هنوز تکلیف آن معلوم نیست.

وی ادامه داد: در طرح تنفس تاکید بر این بود که بهره برداری از چوب درختان انجام نشود و از میزان خسارات کاسته شود؛ قرار بر تغییر این موارد نیست و باید طرح مدیریتی اصلاح شود؛ اما متاسفانه طرح اصلاح شده از سال ۱۳۹۲ تا کنون هنوز عرضه نشده است.

کیادلیری تصریح کرد: در مصوبه هیأت وزیران سال ۱۳۹۲ آمده است که طرح های قبلی لغو شده و طرح های جدید بر مبنای شاخصه های توسعه پایدار تعیین شود، اما سازمان جنگلها در این امر بسیار تعلل کرده است.

وی درباره طرح های پیشین اظهار داشت: در طرح های قبلی بر مبنای بهره برداری های چوبی برنامه ریزی می شد که سالانه بر مبنای میزان چوبی که بهره برداری می شد چند اصل درخت هم می کاشتند که خیلی چشم گیر نبود و این طرح ها فقط برای ۵۰ درصد جنگلها بود؛ چون که در ۵۰درصد دیگر اصلا چوبی وجود نداشت و به شکلی رها شده بودند. درحالی که برای کل جنگل های ایران مدیریت مناسب لازم است.

کیادلیری در انتها خاطرنشان کرد: باید در طرح های جدید از حیات وحش، تنوع های زیستی و گونه های گیاهی و درخت های جنگلها مراقبت نماییم و طرح های ما باید تمام این موارد را شامل شود و تعداد بیشتری از شاخص ها را در نظر بگیریم.

منبع:

1400/12/13
16:52:18
5.0 / 5
267
تگهای خبر: آب , اقلیم , جنگل , حفاظ
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۲
حیوان خانگی GetPet

حیوان خانگی بگیر


واگذاری حیوانات خانگی

getpet.ir - مالکیت محتوا و شکل سایت حیوان خانگی بگیر محفوظ است