فرمانده یگان حفاظت محیط زیست كشور تاكید كرد

برخورد جدی با فروشندگان و خریداران گونه های غیر مجاز

برخورد جدی با فروشندگان و خریداران گونه های غیر مجاز

فرمانده یگان حفاظت محیط زیست کشور اظهار داشت: سال جاری رویکرد ما برای مقابله با خرید و فروش غیرقانونی گونه ها جدی تر بوده است.



به گزارش حیوان خانگی بگیر به نقل از ایسنا جمشید محبت خانی در نشست خبری برخط که در سازمان حفاظت محیط زیست برگزار شد با عرضه گزارش عملکرد یکساله یگان حفاظت محیط زیست تصریح کرد: ما سال جاری زودتر از سالهای گذشته اقداماتی را برای مبارزه با اقدامات مجرمانه در بازارهای فروش گونه های غیر مجاز مانند لاکپشت دریایی، ماردریایی و سمندر لرستانی انجام دادیم. برخورد محیط بانان ما هم در مقابله با متخلفان جدی تر بوده است.
ردیف بودجه مستقل برای یگان حفاظت محیط زیست برای نخستین بار
وی اضافه کرد: حفظ محیط زیست یک فعالیت دینی و انقلابی است. طبق قولی که داده بودیم، سال جاری برای نخستین بار یگان حفاظت دارای ردیف مالی و بودجه ای مستقل شد همینطور جیره غذایی محیط بانان به ارزش ۱۴ میلیارد و ۲۰۰ محیط بانان در استان ها تقسیم شد و افزایش بیمه و سقف تعهدات بیمه محیط بانان هم در دستور کار قرار گرفت.

فرمانده یگان حفاظت محیط زیست کشور افزود: ما مبحث شهادت و جانبازی محیط بانان را هم پیگیری کردیم و بعد از دو نشست محیط بانان میکائیل هاشمی و علی خواجوی بعنوان شهید شناخته شدند و حقوق جانبازان ما هم مورد پیگیری قرار|گرفت.
تحول تجهیزات خودرویی در سال آینده دغدغه اول رئیس سازمان محیط زیست برای یگان حفاظت
محبت خانی افزود: سال جاری ۶۰ میلیارد تومان هزینه موتورسیکلت کردیم و ۸۰۰ دستگاه موتورسیکلت بین محیط بانان تقسیم شد و در تلاش هستیم تا بعد از انجام امور اداری، مابقی آنها را هم بین محیط بانان تقسیم نماییم. این تجهیزات برای جلوگیری از جرائم بسیار مفید خواهد بود. برای سال آینده هم مبحث تحول تجهیزات خودرویی دغدغه اول رئیس سازمان حفاظت محیط زیست برای یگان حفاظت است.
اقدامات یگان حفاظت برای پرونده محیط بان نجفی
وی ضمن اشاره به مساله برومند نجفی محیط بان کرمانشاهی اظهار داشت: ما برای حل مشکل برومند نجفی اقدامات خوبی انجام دادیم. سعی کردیم تا با افراد پرنفوذ و مسؤلان محلی بخصوص شورای حل اختلاف استان تعامل داشت باشیم تا برای جلب رضایت خانواده شاکی تلاش نماییم. خواسته اول رئیس سازمان حفاظت محیط زیست حل این مشکل همینطور پیگیری وکلای پرونده از راه راه های قانونی آن است. امیدواریم تا با تلاش رسانه ها و بزرگان و ریش سفیدان استان این پرونده را حل نماییم.

محبت خانی درباره اصلاح قانون به کارگیری سلاح محیط بانان اظهارکرد: این مورد در مجلس و رسانه ها عنوان شد. در شرایط فعلی محیط بانان حتی برای حفظ جان خود در جریان مأموریت نمی توانند از سلاح خود استفاده کنند. در واقع سلاحی که محیط بانان حمل می کنند، برعکس عمل می کند و جان آنان به خطر می اندازد. در همین رابطه لایحه ای تنظیم و دستور پیگیری ویژه داده شده است. قانون قبلی که در این حوزه وجود داشت، بسیار محدود بود اما امیدواریم در سال آینده با تصمیم گیری عقلانی و علمی قانونی تصویب شود که جان محیط بانان حفظ و در نتیجه مأموریت به درستی صورت گیرد.
تشکیل کمیته پیشگیری از قاچاق حیات وحش
وی اضافه کرد: ما به هیچ وجه نمی خواهیم محیط بانان ما به واسطه سلاح تعریف شوند. محیط بانان که حافظان محیط زیست و جان گونه های جانوری و گیاهی هستند و نمی توانند جان یک انسان را بگیرند اما در صورت درگیری آخرین راهکار استفاده از سلاح است همینطور ما در جریان دیداری که با رئیس اینترپل کشور داشتیم؛ به نتایج خوبی رسیدیم. خروجی این جلسه تشکیل کمیته پیشگیری از قاچاق حیات وحش است تا به این وسیله بتوانیم افرادی که بیرون از کشور در زمینه قاچاق گونه ها فعالیت می نمایند را به کشور برگردانیم و با آنان برخورد نماییم.

محبت خانی افزود: یگان حفاظت و شخص بنده در چهار سال گذشته در دو مرحله میان یگان های حفاظت کشور در دستگاههای مختلف رتبه برتر را به دست اورده ایم که این دستاورد به جهت اقدامات قابل تقدیر محیط بانان ماست.
همه پاسگاه های ما مجهز به پنل های خورشیدی هستند
وی ضمن اشاره به اجرای طرح نصب پنل های خورشیدی در پاسگاه های محیط بانی اظهارکرد: یکی از موضوعات دیگری که در مدت اخیر پیگیری شده، نصب پنل های خورشیدی برای پاسگاه های محیط بانی است. هم اکنون همه ۶۰۰ پاسگاه ما با صرف هزینه ای نسبتا بالا به پنل مجهز شده اند تا بتوانند از انرژی پاک استفاده کنند همینطور چند پاسگاه جدید هم در استانهای ایلام، همدان و مرکزی افتتاح شده است. ما ساختمان ویژه ای هم برای محیط بانی تعریف کردیم تا مشخص شود که این مرکز متعلق به محیط بانی است.

فرمانده یگان حفاظت محیط زیست اضافه کرد: مبحث بعدی که در دستور کار ماست نگاه اجتماعی به محیط زیست است. طرح همیارمحیطبانان دو سال است که اجرا می شود و الان ۱۶۵۸ همیار محیط بان داریم و تلاش می نماییم تا پوشش مالی و درمانی آنها را توسعه دهیم همینطور طرح کلاس آموزشی محیط بان در مدارس در دست اجراست و علیرغم شیوع کرونا سعی کردیم تا به صورت مجازی و هم اکنون به تدریج به صورت حضوری این آموزش ها را عرضه نماییم. ۳۱۲۵ ساعت کلاس در این حوزه برای همیار محیط بانان تشکیل شده است تا در جهت حفظ ارزش های محیط زیست گام برداریم.
مطالبه ما ثبت روز محیط بان در تقویم رسمی کشور است
محبت خانی در ادامه اظهار داشت: مراسم روز ملی محیط بان که روز میلاد امام رضا(ع) است، هرساله با انتخاب محیط بان نمونه برگزار می گردد. مطالبه ما ثبت روز محیط بان در تقویم رسمی کشور است. این فرایند فعلاً در ایستگاه وزارت فرهنگ و ارشاد متوقف شده است و ما منتظر پیگیری های مسؤلان این نهاد هستیم.

وی درباره مبحث مطالبات محیط بانان افزود: ۴ میلیارد و ۱۰۰ میلیون تومان معوقات دیه های محیط بانان یگان حفاظت محیط زیست بود که مورد پیگیری قرار|گرفت. همینطور ۲ میلیارد و ۲۵۰ میلیون تومان کمک بلاعوض به آنها اختصاص یافت و ۶ میلیارد و ۱۰۰ میلیون تومان حق کشف هم که متعلق به بازه زمانی سال ۹۲ تا ۹۸ است پرداخت شده است.
از اقدامات خطرآفرین در چهارشنبه آخر سال خودداری کنید
محبت خانی ضمن اشاره به مبحث چهارشنبه آخر سال اظهار داشت: اتفاقاتی که در این روز رخ می دهد سبب آتشسوزی، آلودگی هوا، از بین رفتن درختان و گونه های گیاهی و آلودگی صوتی می شود که از منظر زیست محیطی هم صدمه زا است. از مردم خواهش می نماییم نگاهی منطقی داشته باشند و مراسم چهارشنبه اخر سال را بدون اقدامات خطرآفرین و بر مبنای رسوم سنتی برگزار کنند. رسانه ها هم می توانند برای فرهنگ سازی درباره این مورد تلاش کنند.
ثبت ۴۰۴ مورد تخلف زیست محیطی از آغاز اسفند
وی اضافه کرد: سال جاری یگان حفاظت محیط زیست پیشدستانه از اول اسفندماه برای ایام عید دستورالعمل صادر کرده است و برای برخورد و پیشگیری تخلفات تلاش می کند. در این زمان ما پنج پرونده و ۴۰۴ مورد تخلف ثبت کردیم و ۱۱ مار آبی و ۱۱ لاکپشت کشف و هشت نفر دستگیر شده اند. از مردم هم می خواهیم تا اگر با متخلفان روبرو شدند یا از محل فعالیت آنان آگاهی یافتند، به ما از راه سامانه ۱۵۴۰ یا به صورت حضوری اطلاع بدهند.
تبعات رهاسازی ماهی قرمز در رودخانه ها
فرمانده یگان حفاظت محیط زیست کشور ضمن اشاره به حضور مردم در طبیعت در روزهای نوروز اظهار داشت: در روزهای عید نوروز بخصوص روز طبیعت حضور مردم در محیط زیست بیشتر می شود. بعضی از مردم سبزه ها و ماهی قرمز را هرجایی رها می کنند. ماهی قرمز اگر در زیستگاه خودش نباشد سبب ایجاد مشکل در رودخانه ها و تالاب ها و دریاچه ها می شود و آلودگی بوجود می آورد. سبزه ها هم می توانند تبدیل به کود شوند اما در صورت دفع نادرست سبب آلودگی می شوند ازاین رو افراد اگر می توانند سبزه های کوچکتری تهیه و در دفع آنها هم دقت کنند. برای مدیریت زباله در محیط زیست هم بهتر است از کیسه زباله استفاده گردد.

محبت خانی ضمن توضیح درباره وضعیت تالاب میانکاله اظهار نمود: من در میانکاله حضور میدانی و با مسؤلان بندر ترکمن و فرمانده دریابانی منطقه تعامل داشتم. حمله شکارچیان غیر مجاز به تالاب میانکاله و درگیری با محیطبانان در سه مرحله اتفاق افتاده بود و در جریان مقابله با آنان ۱۷ قبضه سلاح کشف و ضبط شد و لیدرهای این حرکت شناسایی و به مقامات قضایی ارجاع داده شدند. یکی از راهکارهای پیشگیری از تکرار اتفاقات این چنینی، استفاده از ظرفیت استانی مازندران و گلستان بخصوص شورای تأمین این دو استان است که باید نقش فعال خویش را ایفا کند.
کنترل میزان جرایم زیست محیطی در میانکاله از توان محیط بانان خارج است
وی تصریح کرد: میزان جرمی که در این منطقه رخ می دهد با توانایی و ظرفیت محیط بانان ما همخوانی ندارد و باید با بسیج امکانات استانی و پایگاه مردمی از چنین چالش هایی عبور کرد. امیدواریم بتوانیم هم در فریدونکنار هم در میانکاله چنین اتفاقاتی را به صفر برسانیم و از درآمدزایی غیر مجاز متخلفان جلوگیری نماییم.
دوصدایی و ناهماهنگی بین مسؤلان، تنها به سود تاجران محیط زیست است
محبت خانی اضافه کرد: مساله شکار در فریدونکنار هم از این منطقه فراتر رفته است و در نقاط دیگر هم دیده می شود. یکی از اشکالات ما در این مساله، اختلاف نظری است که میان مسؤلان استان مازندران وجود دارد. نباید حرف ها متناقض باشد و دوصدایی سبب شده تا تنها تاجران گونه ها از این آب گل آلود ماهی بگیرند. ما با همکاری دولت جدید تلاش می نماییم تا با دام های هوایی مبارزه نماییم و تا هم اکنون هم اصلی ترین متخلفان هم شناسایی شده اند. ما کاری با افرادی که برای ارتزاق فعالیت می نمایند، نداریم و هدف ما افرادی است که در میزان چندهزارتایی و با استفاده از دام های هوایی پرندگان حلال و حرام گوشت را با هم شکار می کنند. در کل ما از خروجی کار در فریدونکنار راضی نیستیم و امیدواریم با دولت جدید موفقیت بیشتری داشته باشیم.

محبت خانی ضمن اشاره به کارنامه یگان حفاظت در چارچوب آمار اظهار داشت: تا آخر بهمن ماه ۶۲ هزار و ۶۵۴ مورد صید غیرمجاز آبزیان، ۱۰ هزار و ۱۵۹ شکار غیر مجاز پرندگان، ۱۷۰۳ مورد شکار پستانداران، ۳۵۹۱ تاکسیدرمی، ۵۹۲۲ قبضه سلاح غیرمجاز، ۵۸ قبضه سلاح جنگی و ۱۴ هزار و ۱۸۴ مورد آلودگی زیست محیطی گزارش شده است همینطور ۱۴ هزار و ۶۹۹ نفر دستگیر شدند و تعداد کل متخلفین به ۱۵ هزار و ۵۳۲ نفر می رسد. کل پرونده های تشکیل شده ۱۷ هزار و ۲۶۵ مورد بوده است. همینطور ما در حوزه سایبری هم با هماهنگی پلیس فتا مرکزی طراحی کردیم و ۸۰ مورد تخلف سایبری خروجی مستقیم این همکاری بوده است.


ادامه دارد


1400/12/18
14:05:56
5.0 / 5
307
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۳
حیوان خانگی GetPet

حیوان خانگی بگیر


واگذاری حیوانات خانگی

getpet.ir - مالکیت محتوا و شکل سایت حیوان خانگی بگیر محفوظ است