8 نکته درباره آتش سوزی جنگلها

8 نکته درباره آتش سوزی جنگلها

به گزارش حیوان خانگی بگیر در آتشسوزی جنگلها عوامل خیلی از قبیل عوامل طبیعی و انسانی دخیل هستند اما به قول معاون دفتر حفاظت و پشتیبانی از منابع طبیعی سازمان منابع طبیعی و آبخیزداری حدود 95 درصد حریق ها بر اثر عوامل انسانی است.به گزارش حیوان خانگی بگیر به نقل از ایسنا، پس از فصل زمستان به سبب بارش ها پوشش گیاهی جنگلها افزایش و در فصل گرما میزان رطوبت هوا کاسته می شود. دمای هوا نیز افزایش می یابد بدین سبب میزان حریق و آتش سوزی در جنگلها بیشتر می شود. بگفته مهرداد اکبریان - معاون دفتر حفاظت و پشتیبانی از منابع طبیعی سازمان منابع طبیعی و آبخیزداری - و به نقل از یک برنامه رادیویی به ۹ نکته درباره عوامل آتش سوزی جنگلها اشاره می کنیم:

*آگاهی و اطلاع رسانی مردم بزرگترین پاشنه آشیل پیش گیری از حریق است بدین سبب تبلیغات وآگاهی سازی مردمی همچون اقدامات پیشگیرانه است.

*اقلیم شکننده ایران و حضور بهره برداران گوناگون در آنرا سبب گسترش خسارات در منابع طبیعی می شود.

*براساس بررسی های حریق در کشور، مشخص شده حدود ۹۵ درصد حریق ها بر اثر عوامل انسانی است.

*پیشگیری، پیش بینی، کشف و اطلاع رسانی و انجام عملیات اطفاء، مراحل مدیریت اطفاء حریق هستند.

*حدود پنج سال است که نقشه پهنه بندی مناطق رویشی تهیه شده و در اختیار استانها قرار می گیرد و نقاط حادثه خیز شناسایی شده است.

*حریق در عرصه های منابع طبیعی، با حریق های شهری بسیار متفاوت می باشد به نحوی که آتش نشانان بعد از چندین ساعت پیاده روی به صحنه حریق می رسند همین طور برخی تجهیزات تخصصی وجود ندارد. لذا

*قانون درعرصه مدیریت حریق وجود دارد اما متاسفانه حتی در شهرهای کوچک نمی توان عوامل حریق را شناسایی کرد چه برسد به شناسایی این عوامل در کل کشور.

*در حال حاضر ساختاری برای حریق در جنگلها وجود ندارد تا انسجام سازمانی ایجاد شود.

منبع:

1400/12/27
12:10:59
5.0 / 5
242
تگهای خبر: آب , اقلیم , بارش , جنگل
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۲
حیوان خانگی GetPet

حیوان خانگی بگیر


واگذاری حیوانات خانگی

getpet.ir - مالکیت محتوا و شکل سایت حیوان خانگی بگیر محفوظ است