رئیس دانشكده برنامه ریزی و علوم محیطی دانشگاه تبریز تشریح كرد:

طوفان های غباری نمکی و فاجعه ای که آذربایجان شرقی را تهدید می کند

طوفان های غباری نمکی و فاجعه ای که آذربایجان شرقی را تهدید می کند

حیوان خانگی بگیر: آذربایجان شرقی رییس دانشکده برنامه ریزی و علوم محیطی دانشگاه تبریز اظهار داشت: طوفان های غباری نمکی می توانند در آینده ای نزدیک برای تبریز و شهرها و روستاهای آذربایجان شرقی، بحران زا و فاجعه آفرین باشند.دکتر بهروز ساری صراف در گفتگو با ایسنا اظهار داشت: طوفان های تبریز متاثر از طوفان های غبار کشورهایی مانند عربستان و عراق و طوفان های غباری نمکی دریاچه ارومیه است که مشکل زیستی این شهر را دو چندان می کند.

وی در مورد دلیلهای طوفان های گرد و خاکی اخیر تبریز اظهار نمود: هر عملی، عکس العملی دارد، اکوسیستم، قانون دارد و در طبیعت نیز نظم و انضباط وجود دارد اما مردم و حاکمیت در مجموع فکر می کنند که محیط زیست شبیه یک سطل آشغال و منبعی لایزال و نامحدود است و تا می خواهند از منابع استفاده می نمایند، در صورتی که همه ی رفتارهای انسانی، بر محیط زندگی انسان و نسل های آینده اثرگذار هستند.

وی با اشاره به اینکه یکی از دلیلهای اصلی این طوفان ها، پروژه های عمرانی است، افزود: مسؤلان تمامی اقدامات نادرست خویش را با یک بهانه ظاهراً موجه انجام می دهند و با این بهانه، مداخلات انسانی به صورت گسترده ای افزایش پیدا کرده است.

وی اضافه کرد: مداخله و عملکرد غیر زیست محیطی نیز توسط دولت و توسط توده مردم انجام شده و هر دو، دست به دست هم می دهند تا کشور را نابود کنند چونکه این پروژه های عمرانی غیر زیست محیطی، هزاران بار تاثیر منفی تری نسبت به عملکرد خود طبیعت داشته و الان نیز به یمن عملکرد توأمان مردم و مسئولین به پرتگاه زیستی محیطی رسیده ایم.

صراف خاطرنشان کرد: دریاچه ارومیه هم اکنون حدود سه میلیارد متر مکعب آب دارد که نسبت به حالت پرآبی که ۳۰ میلیارد مترمکعب بود، ۹۰ درصد حجم و وسعت آن خشک شده و از بین رفته است و این حجم از خشکی و این وسعت از بی آبی تقویت کننده ی اثرات طوفان غبارهای نمکی بر محیط اطراف دریاچه و تا شهر تبریز است.

وی اظهار نمود: با وزش طوفان ها که منشأ آنها عربستان و عراق است، طوفان های گرد و غبار از روی دریاچه عبور و تقویت می شوند که سبب می شود طوفان های غباری به طوفان های غباری نمکی تبدیل گشته و به تبریز رسیده و ابتدا حیات زیست گیاهی و سپس اشکال حیاتی دیگر را نابود کند.

وی تصریح کرد: طوفان های غباری نمکی نسبت به منشأ و شدت می توانند از ۵۰ تا ۱۰۰ کیلومتر در امتداد خطی پیشروی کنند و نسبت به استقرار کانون های فشار هرچه اختلاف بین مرکز کانون فشار کم و یا زیاد باشد، شدت آن بیشتر شده و این طوفان های غبار نمکی نسبت به سبب وزش باد، مشکلات ملی یا منطقه ای (بین المللی) خلق می کنند.

این استاد دانشگاه تبریز اظهار داشت: اگر راهکارهای استفاده از محیط زیست را تبیین و فرهنگ سازی نکرده و بی وقفه از منابع انرژی استفاده نماییم، با مشکلاتی چون گرمایش جهانی و سرانجام انهدام تمدن روبرو خواهیم شد؛ با ذکر «امید بر خدا و توکل به خدا» و همزمان با ارائه ی طرح ها و برنامه های غیر علمی و غیر منطقی و اشتباه، آدرس غلط به مردم ندهیم.

وی خاطرنشان کرد: این طوفان ها که حاوی غباری نمکی و احیانا سمی هستند، تاثیرات اقتصادی، اجتماعی، بهداشتی و سیاسی دارند و زمانی که بر روی خاک مزارع فرو می نشینند و رسوب می کنند و در ضمن زمان نیز ضخامت آنها بیشتر می شود، با آبیاری میزان غبارهای نمکی به ریشه ی گیاه رسیده و اقتصاد کشاورزی منطقه را نابود می کند.

رییس دانشکده برنامه ریزی و علوم محیطی دانشگاه تبریز افزود: طوفان های نمکی فعالیت اقتصادی و اجتماعی را محدود می کند؛ مردم و بیشتر مسئولین و مدیران به جای ارائه ی راهکارهای عملی، منتظر وزش باد و ریزش باران هستند و تدبیر و مدیریت از آنها گرفته شده است؛ حقیقت آنکه مسئولین بیشتر از مردم زبان به گله و شکایت می گشایند در حالیکه خود با ارائه ی راهکارهای نامناسب، مسئولیت بیشتر و سنگین تری دارند.

وی متذکر شد: محدودیت های تردد، وقوع تصادفات و مشکلات ترافیکی و ایجاد مشکل در حمل و نقل جاده ای و هوایی، شیوع بیماری چشمی و ریوی از یکطرف و از سوی دیگر مشکلات سیاسی و بین المللی برای انتقال نمک به محیط زیست کشورهای همسایه از تأثیرات این طوفان ها هستند.

وی تصریح کرد: مسؤلان ما محیط زیست را شبیه قرارگاه نظامی می دانند که با دستور دادن به منابع آب، رودخانه ها و آبخوان های زیر زمینی جوشان و خروشان شوند اما قانون انرژی و ماده را نمی توان با دستور از بالا متاثر کرد چونکه طبیعت خود قانون بندی دارد و خوشبختانه یا متاسفانه به قانون بندی مسؤلان توجهی نمی نماید.

صراف اظهار داشت: این وضعیت و بدتر از آن پیش روی ما است، چونکه طوفان های غبار نمکی با استقرار چند روزه سبب خشکی بیشتر اقلیمی شده و انبوه آیروسل و توده های جامد نظیر ذرات نمک توده های نمک، اقلیم را خشک تر می کند همینطور مداخلاتی بی رویه انسانی نیز دست به دست هم داده و موجب می شود تا اکوسیستم مسیر بهبود را طی نکند.

وی تصریح کرد: اکوسیستم در یک حالت کنش و واکنش عمل می کند، اگر بهره وری بی رویه و مداخلات را کم نماییم، اصلاح خواهد شد اما اگر تمامی عقده های عقب ماندگی خویش را روی آن پیاده نماییم، طبیعت نیز عمل ما را با حاکمیت اکوسیستم نامناسب جواب می دهد.

وی اضافه کرد: تا وقتی که در عملکرد و برنامه ریزی خود تغییری ایجاد نکنیم، نباید انتظار بهبود داشته باشیم که در نهایت به فاجعه ی تمدنی می انجامد و وضعیت شبیه اتیوپی و سومالی در انتظار ما خواهد بود.این استاد دانشگاه افزود: تصویر بالا نقشه ی هواشناسی است که مرکز طوفان های گرد و غبار کشور ما را نشان می دهد؛ عربستان و عراق یکی از کانون های اصلی این طوفان ها هستند اما کانون مستقل دیگری نیز در دریاچه ارومیه وجود دارد که با حالت تیره رنگ نشان داده شده و تبریز را تحت تاثیر قرار می دهد.

وی در انتها ضمن اشاره به این بیت از شعر مولانا که «این جهان کوه است و فعل ما ندا، سوی ما آید نداها را صدا»، بیان نمود: مداخلات ما برهم زننده محیط زیست بوده که در نهایت زندگی ما را نابود می کند؛ این تفکر که انسان «اشرف مخلوقات» است و این امتیاز ویژه ای موجب می شود تا هرکاری که دوست دارد، انجام دهد و امیدی هم به اصلاح طبیعت نیست چونکه اصلاح آن نیز به بهبود عملکرد ما وابسته است.


1401/01/20
11:42:39
5.0 / 5
188
تگهای خبر: آب , اقلیم , بهداشت , بیماری
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۵
حیوان خانگی GetPet

حیوان خانگی بگیر


واگذاری حیوانات خانگی

getpet.ir - مالکیت محتوا و شکل سایت حیوان خانگی بگیر محفوظ است