نایب رئیس فراكسیون محیط زیست:

بودجه مقابله با ریزگردها حذف نشده است

بودجه مقابله با ریزگردها حذف نشده است

به گزارش حیوان خانگی بگیر نایب رییس فراکسیون محیط زیست مجلس شورای اسلامی با تکیه بر اینکه بودجه مقابله با ریزگردها امسال حذف نشده است، اظهار داشت: نه تنها در بودجه سالجاری مبحث مالچ پاشی و بیابان زدایی آمده که مصوب شده ۱۰۰ درصد مازاد درآمدهای سازمان مراتع و جنگلها به این سازمان باید برگردد این به معنای فعالیت بیشتر برای بیابان زدایی است.


معصومه پاشایی بهرام در گفتگو با ایسنا، با اشاره به ورود ریزگردها و گردوغبار به کشور اظهار داشت: در کل دنیا تغییرات اقلیمی آب و هوا سبب شده که کشورها آب سرریز شده در کوه ها و موجود در چشمه ها را در سرزمین خود ذخیره کرده و اجازه ورود آنرا به کشورهای همسایه ندهند. در این بین بعضی از کشورها بخصوص کشورهای گرم و خشک کانون ریزگردها شده و ریزگردها از آن کشورها به همسایگانشان منتقل می شود، چون آنها بیشتر از این پایاب رودخانه ها بوده و خاک بسیار سست و نرم دارند و ریزگردهای بسیار ریز با نسیمی بلند شده و با پیمودن کیلومترها مسیر به کشورهای دیگر می روند.
وی افزود: در چنین شرایطی باید یکسری مشکلات ریزگردها را در مجامع بین المللی حل کرد. در داخل کشور هم انجام اقداماتی لازم است که هزینه های خوبی برای بیابان زدایی شده است. طی این سال ها درختچه های مقاومی در بیابان ها کاشته شده که شوره زیست شده اند یعنی می توانند در خاک شور هم زندگی کنند همینطور مالچ پاشی هایی صورت گرفته است.
این نماینده مجلس شورای اسلامی یکی از اشکالات را مبحث حمل و نقل در مالچ پاشی دانست و اظهار داشت: با توجه به این که بودجه خوبی امسال برای مالچ پاشی در نظر گرفته شده است اما به سبب مخالفت دولت مبحث اختصاص بودجه ای برای حمل و نقل مالچ در بودجه نیامد که با این کار سازمان جنگلها و مراتع می توانست راحتتر پیمانکار پیدا کند. مبحث حمل و نقل مشکلاتی را دارد چون پیمانکارانی که مالچ پاشی را برعهده دارند، پیمانکاران ضعیفی بوده و آنقدر قدرت برای هزینه ندارند چون اساسا مالچ پاشی برای آنها صرفه ندارد.
وی افزود: باید فکری در بحث حمل و نقل مالچ پاشی کرد که چطور حمل و نقل صورت گیرد و به پیمانکاران کمک گردد اگر این اتفاق بیفتد میتوان به ۱۰۰ درصد اهداف در بحث بیابان زدایی برسیم و در صورت حل نشدن مشکل حمل و نقل ۵۰ تا ۷۰ درصد اهداف محقق می شود.
پاشایی با تاکید بر اینکه باید در بحث جنگل های بیابانی کار کرد، توضیح داد: شرکت های دانش بنیانی وجود دارند که در مبحث محیط زیست خیلی فعال می باشند باید از آنها حمایت ویژه شود، مجلس شورای اسلامی هم آمادگی برگزاری نشست هایی با آنها دارد تا بتوان این مشکلات را حل کرد.
نایب رییس فراکسیون محیط زیست مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه ما در یک محیط خشک زندگی می نماییم، اظهار داشت: دو سوم وسعت کشور ما خشک است پس باید بیشتر از هرچیزی به مبحث صرفه جویی در مصرف آب پرداخت. آب را بعنوان کالای گرانبها قدر دانست و بعضی رفتارها را اصلاح کرد، بدانیم آب برای کشور ما بسیار با ارزش است با ذخیره بیشتر آب کمتر بیابان به وجود می آید و به تبع آن هزینه ها در بخش بیابان زدایی کمتر می شود.
وی در جمع بندی درباره بودجه مربوط به ریزگردها در سال ۱۴۰۱ اظهار نمود: در بودجه سال جاری مبحث مقابله با ریزگردها حذف نشده است، مالچ پاشی و بیابان زدایی هم دیده شده و حتی تصویب شده که ۱۰۰ درصد مازاد درآمدهای سازمان مراتع و جنگلها به خودشان برگردد. این بدان معناست که این سازمان می تواند بیشتر خسارت ها را جبران کرده و یا در بحث بیابان زدایی فعال باشد ولی در مجموع باید این حقیقت را پذیرفت که در جهان بیابان زایی رو به افزایش است و تنها راه مقابله با آن صرفه جویی در مصرف آب و بها دادن به آب است.
منبع:

1401/01/25
13:05:16
5.0 / 5
176
تگهای خبر: آب , اقلیم , جنگل , حمایت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۱
حیوان خانگی GetPet

حیوان خانگی بگیر


واگذاری حیوانات خانگی

getpet.ir - مالکیت محتوا و شکل سایت حیوان خانگی بگیر محفوظ است