برای آینده فرزندان ایران برنامه داشته باشیم

برای آینده فرزندان ایران برنامه داشته باشیم

مدیرعامل انجمن یوزپلنگ ایرانی با اشاره به اینکه تولد توله های «ایران» اتفاقی مهم و بزرگ برای محیط زیست کشور است، اظهار نمود: محیط زیست باید برنامه های حفاظتی برای «ایران» و توله هایش عرضه نماید.


مرتضی پورمیرزای در گفت و گو با ایسنا، در واکنش به تلف شدن یکی از توله یوزهای «ایران» اظهار داشت: با عنایت به این که نخستین زادآوری «ایران» بود، از ابتدا هم به علت این که یکی از توله ها هنگام زایمان ضعیف بود، احتمال تلف شدن آن دور از انتظار نبود.
مدیرعامل انجمن یوزپلنگ ایرانی با اشاره به اینکه سازمان محیط زیست برای اعلام جنسیت عجله کرده است و می توانست دیرتر اعلام نماید، اظهار نمود: هم جنس نر و هم جنس ماده می توانند برای زادآوری مناسب باشند، به شرطی که زنده و سالم بمانند.
وی اضافه کرد: ماده بودن یوزپلنگ ها بهتر بود چون که جنس نر بیشتری در دسترس می باشد ولی نر هم می تواند در آینده کمک نماید.

مدیرعامل انجمن یوزپلنگ ایرانی در واکنش به تلف شدن توله یوز اظهار داشت: دلیل تلف شدن آن معلوم نیست ولی طبق اطلاعات سازمان محیط زیست، توله یوز کالبدشکافی شده و دلیل تلف شدن آن یک مشکل مادرزاده بوده است.
پورمیرزای در بخش دیگری از صحبت های خود درباره فرزندآوری«ایران» -یوزپلنگ آسیایی در اسارت - اظهارکرد: مساله زادآوری در اسارت برای نخستین بار در ایران اتفاق افتاده است. یوزهای آفریقایی ده ها سال است که در باغ وحش های دنیا تکثیر می شوند ولی این اتفاق به علل بسیار زیادی تاکنون در ایران نیفتاده بود. تا این که در دوسال اخیر سازمان محیط زیست باردیگر کوشش کرد تا با یک برنامه به روز، بهرگیری از مشاوران و تیم جدید زادآوری «ایران» را پیگیری کند و خوشبختانه در نخستین تلاش موفق بود و در نتیجه سه توله یوزپلنگ به دنیا آمدند.
وی با تاکید براینکه سازمان محیط زیست باید برنامه مناسبی برای نگهداری از توله ها تدوین کند، اظهار داشت: باید ببینیم که آیا سازمان محیط زیست برای این توله ها برنامه ای دارد یانه؟ تابحال برنامه ای اعلام نکرده است اما مسیری که به صورت ایده آل برای آنها متصوریم این است که «ایران»موفق شده تا شکار را آموزش ببیند چونکه ایران از دوران کودکی از طبیعت جدا شده و تابحال موفق به شکار نشده بود و در نخستین گام مساله آموزش شکار به توله ها دارای اهمیت است سپس باید به فنس های بزرگتر منتقل شوند.
مدیرعامل انجمن یوزپلنگ ایرانی تصریح کرد: تولد این یوزها با این که دیراتفاق افتاد ولی بسیار مهم می باشد. نکته حائز اهمیت این است که برنامه ای برای آینده آنها داشته باشیم، صرفاً داشتن آنها بدون برنامه ریزی فایده ندارد چون که توله یوزها در اسارت به دنیا آمده اند و بزرگ خواهند شد و اگر برنامه حفاظتی برای آنها نداشته باشیم، صرفاً هزینه هستند.
وی افزود: در طبیعت توله ها حدود ۱۸ ماه با مادر زندگی می کنند ازاین رو از امروز باید به فکر ۱۸ ماه آینده باشیم که یوزها باید از هم جدا شوند.
پورمیرزای اضافه کرد: این توله یوزها نمی توانند فعلاً در طبیعت رها شوند و باید تلاش نماییم که با کمک آنها به یک جمعیت پشتیبان در اسارت برسیم و از نسل های بعدی به بازوحشی سازی و رهاسازی آنها در طبیعت فکر نماییم.«ایران» تنها یوزپلنگ ماده ای است که تابحال در اختیار داشته ایم که می تواند به صورت طبیعی جفت گیری کند و زایمان داشته باشد.
وی با اشاره به اینکه «ایران» حدود پنج سال سن دارد، اظهار نمود: نکته ای که وجود دارد این است که این نخستین زایمان «ایران» بود. در آفریقا این تجربه وجود داشته است که تا ۱۴ سالگی هم زادآوری در یوزهای ماده وجود داشته باشد ولی این مساله بستگی به نوع نگهداری آنها دارد.
پورمیرزای در پاسخ به این پرسش که آیا توله ها جدا از مادرشان نگهداری می شوند یانه؟ اظهار نمود: توله یوزها با عنایت به اینکه مادر سزارین شده جدا از مادر نگهداری می شوند ولی باید در اسرع وقت به مادر معرفی شوند تا آنها را بپذیرد و نگهداری کند و به توله ها شیر دهد. هرچند تا این لحظه آنها را نپذیرفته است.1401/02/16
12:35:02
5.0 / 5
217
تگهای خبر: آموزش , باغ , حفاظ , زندگی
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۳
حیوان خانگی GetPet

حیوان خانگی بگیر


واگذاری حیوانات خانگی

getpet.ir - مالکیت محتوا و شکل سایت حیوان خانگی بگیر محفوظ است