گزارش مهر به بهانه آغاز هفته سلامت؛

آلودگی هوا خطرناکتر از کرونا

آلودگی هوا خطرناکتر از کرونا

حیوان خانگی بگیر: لطمه ها و خطرات بحران آلودگی هوا را نمی توان کمتر از پاندمی کرونا دانست، برای اینکه شاید کرونا خیلی زودتر از آنچه فکر می نماییم، برود، اما هوای آلوده همیشه ما را آزار می دهد.به گزارش حیوان خانگی بگیر به نقل از مهر، هفته سلامت از روز شنبه ۱۷ اردیبهشت شروع شده است و در نخستین روز این هفته، بهانه ای شد تا به مهم ترین معضل سلامت بشر بپردازیم.
آلودگی هوا را می توان در جهان امروز، مهم ترین معضل زیست محیطی اغلب کشورها دانست و ایران نیز در فهرست کشورهایی قرار دارد که با این بحران زیست محیطی دست و پنجه نرم می کند.
این روزها که پاندمی کرونا پس از گذشت بیش از دو سال، روند نزولی در پیش گرفته و امیدوار به روزهای بدون کرونا هستیم، اما بحران آلودگی هوا همچنان سلامت مردم را تهدید می کند.
سهم مرگ های زودرس از آلودگی هوا
جعفر جندقی رییس مرکز سلامت محیط و کار وزارت بهداشت، در گفتگو با خبرنگار مهر، عنوان داشت: جوامع بوسیله کاهش سطح آلاینده های هوا می توانند بار بیماریهای مربوط به سکته، بیماریهای قلبی، سرطان ریه و بیماریهای تنفسی حاد و مزمن را کاهش دهند.
وی اضافه کرد: رهنمود سازمان جهانی بهداشت در سال ۲۰۰۵ نشان میدهد که کاهش غلظت ذرات PM ۱۰ از ۷۰ میکروگرم در مترمکعب به ۲۰ میکروگرم در مترمکعب، روند مرگ و میر را به میزان ۱۵ درصد کم می کند. سازمان جهانی بهداشت در سال ۲۰۱۹ تخمین زده است که آلودگی هوای آزاد و داخلی در مناطق شهری و روستایی سالیانه منجر به بالای ۷ میلیون مرگ زودرس می گردد.
جندقی اظهار داشت: مطابق گزارش سازمان جهانی بهداشت در سال ۲۰۱۹، به طور متوسط حدود ۵۴ درصد از مرگ های زودرس مربوط به آلودگی هوا در فضای باز به سبب بیماری ایست قلبی و سکته مغزی است. ۷ درصد از مرگ و میر ناشی از سرطان ریه است. در صورتیکه ۱۹ درصد از مرگ و میر به سبب بیماری مزمن انسدادی ریوی است.
مطابق گزارش سازمان جهانی بهداشت در سال ۲۰۱۹، به طور متوسط حدود ۵۴ درصد از مرگ های زودرس مربوط به آلودگی هوا در فضای باز است هم اکنون ۹۹ درصد از جمعیت جهان در کشورهایی زندگی می کنند که در آن سطح آلودگی هوا (غلظت ذرات معلق PM ۲.۵ بالاتر از رهنمود سازمان جهانی بهداشت (۵ میکروگرم در مترمکعب) است. در کشورهای با سطح درآمد متوسط و پایین خطر بیشتری وجود دارد.
جندقی اظهار داشت: بنا بر آخرین گزارش بانک جهانی در سال ۲۰۱۶ هزینه های مرگ زودرس به سبب آلودگی هوا در سال ۲۰۱۳، ۲۲۵ میلیارد دلار ناشی از درآمد کار از دست رفته است، یا حدود ۱۱.۵ تریلیون دلار به سبب رفاه از دست رفته در سرتاسر جهان است که این رقم به اندازه تولید ناخالص ملی کشورهای هند، کانادا و مکزیک بر روی هم است.
سهم کودکان از مرگ و میر بر اثر آلودگی هوا
وی اضافه کرد: احتمال مرگ در کودکان زیر ۵ سال در کشورهای کم درآمد به سبب مواجهه با آلودگی هوا بیش از ۶۰ برابر کشورهای پردرآمد است. تعداد مردمی که در جهان سالانه از آلودگی هوا می میرند، بیش از ۶ برابر تعداد مردمی است که از مالاریا می میرند و تعداد مردمی که در جهان سالانه از آلودگی هوا می میرند، بیش از ۴ برابر تعداد مردمی است که از ایدز می میرند.
احتمال مرگ در کودکان زیر ۵ سال در کشورهای کم درآمد به سبب مواجهه با آلودگی هوا بیش از ۶۰ برابر کشورهای پردرآمد است بر اساس گزارش بانک جهانی در سال ۲۰۱۳ مواجهه با آلودگی هوای آزاد و خانگی هزینه ای برابر ۱.۵ تریلیون دلار بوسیله از دست دادن آسایش و رفاه داشته است. از نظر اهمیت (بزرگی) از دست دادن آسایش در جنوب آسیا و شرق آسیا به ترتیب معادل ۴.۷ درصد و ۵.۷ درصد از تولید ناخالص ملی این کشورها است و در کشورهای خاورمیانه و آفریقای شمالی هزینه های از دست دادن آسایش به سبب آلودگی هوا معادل ۲.۲ درصد از تولید ناخالص ملی این کشورهای است.
از بین رفتن درآمد حاصل از کار برای کشورهای جنوب آسیا بر روی هم بیش از ۶۶ میلیارد دلار در سال ۲۰۱۳ که معادل ۱ درصد تولید ناخالص ملی این کشورها است. در مقیاس جهانی از میان رفتن درآمد حاصل از کار در سال ۲۰۱۳ برابر با ۲۲۵ میلیارد دلار است.

علاوه بر این، هزینه های آلودگی هوا از سال ۱۹۹۰ درحال رشد است. از سال ۱۹۹۰ تا ۲۰۱۳ هزینه های از میان رفتن آسایش تقریباً ۲ برابر شده و از دست رفتن درآمد حاصل از کار بیش از ۴۰ درصد بالا رفته است. به رغم این که کشورها دستاورد بزرگی در توسعه اقتصادی و نتایج بهداشتی داشته اند. از سال ۱۹۹۰ تا ۲۰۱۳ مرگ زودرس منتسب به ذرات معلق ۳۰ درصد افزایش داشته است و از ۲.۲ میلیون مرگ به ۲.۹ میلیون مرگ در سال رسیده است.
خسارات اقتصادی آلودگی هوا
در همین بازه زمانی هزینه های از دست رفتن آسایش به سبب مواجهه با ذرات معلق PM ۲.۵ هوای آزاد ۶۳ درصد افزایش داشته و این هزینه ها به ۵۵.۳ تریلیون دلار رسیده است. که انعکاس دهنده بدتر شدن مواجهه مردم است.
رئیس مرکز سلامت محیط و کار وزارت بهداشت اظهار داشت: از دست رفتن درآمد حاصل از کار به سبب آلودگی هوای آزاد ۲.۵ PM از ۱۰۳ میلیارد دلار به ۱۴۴ میلیارد دلار در هر سال رسیده است. بااینکه دو پنجم از جمعیت جهان با آلودگی هوای خانگی از پخت و پز با سوخت های خانگی در سال ۲۰۱۳ مواجهه داشته اند. اما مواجهه در بیشتر کشورها از سال ۱۹۹۰ کم شده است. کاهش مواجهه از تقریباً نزدیک به ۱۰۰ درصد در کشورهای با درآمد بالا تا کمتر از ۱۰ درصد در کشورهای آفریقایی است و بروز مرگ از آلودگی هوای خانگی از ۷۵ مرگ در ۱۰۰ هزار نفر در سال ۱۹۹۰ به ۴۷ نفر در سال ۲۰۱۳ کاهش بافته است که نشان دهنده افت ۳۸ درصدی است.
از دست رفتن درآمد حاصل از کار به سبب آلودگی هوای آزاد ۲.۵ PM از ۱۰۳ میلیارد دلار به ۱۴۴ میلیارد دلار در هر سال رسیده است جندقی افزود: به رغم کاهش ها در برخورد و بروز مرگ، تعداد کل مرگ در رابطه با آلودگی هوای داخل عمدتا ثابت و در حدود ۲.۹ میلیون نفر در سال است. هزینه های از میان رفتن آسایش به سبب آلودگی هوای خانگی در کشورهای با درآمد پایین و متوسط در سال ۲۰۱۳ معادل ۱.۲۵ تریلیون دلار است. در صورتیکه هزینه های از دست رفتن درآمد حاصل از کار به حدود ۹۴ میلیارد دلار می رسد.
کودکان و سالخوردگان بعنوان گروههای لطمه پذیر شناخته می شوند. در سال ۲۰۱۳ در حدود ۵ درصد از مرگ بچه های زیر ۵ سال و ۱۰ درصد از مرگ بزرگسالان بالاتر از ۵۰ سال منتسب به آلودگی هوا است.
در بین همه سنین و در ضمن همه زمان ها سهم بیشتری از مرگ های زودرس متعلق به مردان نسبت به زنان به سبب بیماری ناشی از آلودگی هوا است.
۷ میلیون مرگ در جهان
آلودگی هوا بعنوان خطر بهداشتی پیشرو در جهان است. هر سال بیش از ۷ میلیون نفر در جهان از بیماری هایی که به سبب تنفس هوای آلوده است، گرفتار مرگ زودرس می گردند. این بیماریها شامل سرطان ریه، بیماریهای قلبی، سکته مغزی، عفونت های حاد تنفسی و بیماریهای انسداد مزمن ریوی مثل برونشیت هستند. در حقیقت مواجهه با آلودگی هوا چهارمین عامل مرگ در جهان بعد از خطرات متابولیک، رژیم غذایی نامناسب و دود سیگار است.
در کشورهای درحال توسعه (با درآمد کم و متوسط) آلودگی هوا سومین ریسک فاکتور مرگ است، این در حالیست که در کشورهای با سطح درآمد بالا و در مقیاس جهانی آلودگی هوا چهارمین ریسک فاکتور مرگ در جهان است.

رئیس مرکز سلامت محیط و کار وزارت بهداشت اظهار داشت: طبق گزارش بانک جهانی در سال ۲۰۱۶، کل هزینه آسایش از دست رفته در کشور ایران به سبب آلودگی ذرات معلق PM ۲.۵ در سال ۱۹۹۰ برابر با ۱۳۹۴۰ میلیون دلار که ۲.۴۴ درصد از تولید ناخالص ملی کشور ایران است و در سال ۲۰۱۳ کل هزینه آسایش از دست رفته در ایران به سبب آلودگی ذرات معلق معادل ۳۰ میلیارد دلار که ۲.۴۸ درصد از تولید ناخالص ملی کشور ایران است.
در سال ۲۰۱۳ کل هزینه آسایش از دست رفته در ایران به سبب آلودگی ذرات معلق معادل ۳۰ میلیارد دلار بوده است جندقی افزود: میانگین غلظت ذرات معلق PM ۲.۵ در ضمن سال ۱۳۹۹، در شهرهای تهران، اهواز، مشهد، تبریز، شیراز، اصفهان، ایلام، سنندج، یاسوج، همدان، خرم آباد، اراک، کرج، کرمانشاه، آبادان، زنجان، یزد، ارومیه، کرمان، بیرجند، قم، زابل، بجنورد، دزفول و اردبیل با جمعیت تقریبی ۳۲ میلیون نفر که تقریباً ۶ برابر رهنمود سازمان جهانی بهداشت است. بالاترین و پایین ترین میانگین غلظت سالیانه ذرات معلق PM ۲.۵ در سال ۱۳۹۹ به ترتیب مربوط به شهر زابل با ۴/۶۹ میکروگرم در مترمکعب (۱۴ برابر رهنمود سازمان بهداشت جهانی) و شهر اردبیل با ۳۸/۷ میکروگرم در متر مکعب است. میانگین غلظت سالیانه ذرات معلق PM۲.۵ در سال ۱۳۹۹ در شهر تهران ۸۸/۳۱ میکروگرم در متر مکعب است.
رئیس مرکز سلامت محیط و کار وزارت بهداشت اظهار داشت: در سال ۱۳۹۹ به طور متوسط ۱۲۰.۵ روز میانگین غلظت روزانه ذرات معلق PM ۲.۵ در شهرهای مورد مطالعه بالاتر از رهنمود روزانه سازمان جهانی بهداشت بوده است که بالاترین تعداد روزهای مربوط به اهواز با ۲۹۲ روز در ضمن سال ۱۳۹۹ است. در شهر تهران ۲۲۴ روز میانگین غلظت روزانه ذرات معلق PM ۲.۵ بالاتر از رهنمود روزانه سازمان جهانی بهداشت بوده است.
وی اضافه کرد: تعداد مرگ کل منتسب به مواجهه طولانی مدت با ذرات معلق PM ۲.۵ در بزرگسالان بالاتر از ۳۰ سال در سال ۱۳۹۹ در شهرهای مورد مطالعه به طور متوسط ۱۱۱۲۹ نفر، حد پایین آن ۷۳۷۶ و حد بالای آن ۱۴۵۳۱ نفر است. در شهر تهران به طور متوسط مرگ ۳۷۵۱ نفر با حد پایین ۲۴۸۹ و حد بالای ۴۸۹۲ نفر منتسب به مواجهه طولانی مدت با ذرات معلق PM ۲.۵ در سال ۱۳۹۹ است.
به نظر می رسد، خسارات جانی و مالی ناشی از آلودگی هوا بمراتب سهمگین تر از پاندمی کرونا است و این موضوعی است که نباید نسبت به آن خونسرد بود. زیرا، در صورت کاهش آلودگی هوا، علاوه بر این که می توانیم از مرگ های زودرس و بیماریهای مزمن جلوگیری نماییم، خواهیم توانست از هزینه هایی که بر سیستم سلامت و اقتصاد کشور نیز تحمیل می شود، بکاهیم.


منبع:

1401/02/17
20:28:45
5.0 / 5
310
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۲
حیوان خانگی GetPet

حیوان خانگی بگیر


واگذاری حیوانات خانگی

getpet.ir - مالکیت محتوا و شکل سایت حیوان خانگی بگیر محفوظ است