پیچ وخم های اجرای تست میدانی یک نوع مالچ زیستی با منشاء باکتریایی

پیچ وخم های اجرای تست میدانی یک نوع مالچ زیستی با منشاء باکتریایی

به گزارش حیوان خانگی بگیر معاون فناوری پژوهشگاه ملی مهندسی ژنتیک و زیست فناوری ضمن اشاره به فرایند تولید نوعی مالچ زیستی از باکتری ها به منظور کاهش ریزگردها اظهار داشت: فاز آزمایشی این محصول اجرایی شده ولی سازمان محیط زیست مجوزهای تست میدانی این محصول را صادر نکرده است.


دکتر محمدعلی ملبوبی در گفتگو با ایسنا، با اشاره به اجرای پروژه های سال ۱۳۹۳ در پژوهشگاه ملی ژنتیک و زیست فناوری، اضافه کرد: یکی از این پروژه ها با سرپرستی دکتر تابنده در مورد تولید "سیمان زیستی" بوده است.
وی افزود: با تغییر کاربری این محصول، قرار شد از "این محصول بعنوان یکی از راهکارهای مقابله با بحران ریزگردها بهره برداری شود ازاین رو با سرمایه گذاری بر روی این طرح، بعد از ۲ سال مطالعه به فرمولاسیونی رسیدیم که کار برد آن برای مهار ریزگردها مناسب بود.
ملبوبی تصریح کرد: در این فرمولاسیون از سویه های خاصی از باکتری ها استفاده شد که به سبب دارای بودن آنزیم"اوره آز" (urease) بالا، باعث کلسیفیکاسیون (Calcification) خاک می شوند. این باکتری ها به صورت طبیعی در خاک موجود هستند و از ستون های خاکی در کویرها که به آنها "کلوت " گفته می شود، جدا سازی شده اند.
معاون فناوری پژوهشگاه ملی مهندسی ژنتیک و زیست فناوری با اشاره به اینکه از میان باکتری های موجود در کلوت ها، بهترین باکتری ها که دارای بیشترین آنزیم اوره آز بالا هستند، جداسازی شده است، خاطرنشان کرد: نتیجه این مطالعات آن است که وقتی این محصول بر روی خاک پاشیده می شود، از باکتری های موجود در این سیمان، "اوره آز "تولید می شود که این آنزیم سبب سره بستن خاک می شود.
وی به مزایای این سیمان اشاره نمود و توضیح داد: از یک سو در زمان بارندگی آنزیم "اوره آز" سست می شود و باعث نفوذ آب به داخل خاک خواهد شد و از سیلابی شدن باران جلوگیری می کند و از طرفی با تابش آفتاب این آنزیم سفت می شود.
ملبوبی تصریح کرد: این محصول در یکی از کانون های ریزگرد محوطه پژوهشگاه زیست فناوری مورد تست و آزمون قرار گرفت و نتایج نشان داد که این محصول ماندگاری حدود یک سال آن به اثبات رسید و برای آزمایش میدانی آن بودجه و امکانات فراهم گردید ولی سازمان حفاظت محیط زیست مانع از تست میدانی شد.
این محقق در مورد علل عدم تست میدانی این سیمان زیستی با عنوان "مالچ " توضیح داد: بر مبنای یک توافق میان دستگاهی در سازمان حفاظت محیط زیست، کمیته "گرد و غبار" افتتاح شد و این کمیته برای آزمایشات میدانی مجوز صادر می کند و حتی پس از توافقات صورت گرفته برای تست میدانی این محصول، اجازه صدور مجوز تست میدانی برای این محصول صادر نشد و به همین علت هیچ گاه موفق نشدیم این محصول را تست میدانی نماییم.
ملبوبی، کانون ریزگردها را شامل دو کانون داخلی و خارجی عنوان نمود و اظهار داشت: بر مبنای برآوردها ۱۰ تا ۳۰ درصد ریزگردها، منشاء داخلی دارند و مابقی منشاء خارجی دارند و هر گاه توفان های ریزگرد شروع می شود هر دو منشاء فعال می شوند و ما می توانیم راهکارهایی برای مهار ریز گردها با منشاء داخلی عرضه دهیم.
وی با اشاره به اینکه ما در پژوهشگاه به باکتری هایی دست یافتیم که می توانند در زمینه مهار ریزگردها موثر واقع شوند، اظهار نمود: امیدوارم با همکاری متولیان، این فناوری در سطح وسیع اجرایی شود.
منبع:

1401/03/15
22:00:07
5.0 / 5
120
تگهای خبر: آب , بارندگی , تولید , حفاظ
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۳
حیوان خانگی GetPet

حیوان خانگی بگیر


واگذاری حیوانات خانگی

getpet.ir - مالکیت محتوا و شکل سایت حیوان خانگی بگیر محفوظ است