فصل جدید آشتی شهروندان با ایرالكو، مصوبات طرح كاهش آلودگی هوای اراك دنبال شود

فصل جدید آشتی شهروندان با ایرالكو، مصوبات طرح كاهش آلودگی هوای اراك دنبال شود

حیوان خانگی بگیر: اراك - ایرنا - استاندار مركزی اظهار داشت: با اجرای اقدامات لازم و حركت در مسیر تعهد به شاخص های محیط زیست، فصل آشتی شهروندان با ایرالكو فرا رسیده است و دستگاه های اجرایی موظف به پیگیری دقیق مصوبات طرح كاهش آلودگی هوای اراك هستند.


به گزارش حیوان خانگی بگیر به نقل از ایرنا، سید علی آقا زاده روز چهارشنبه در نشست كارگروه كاهش آلودگی هوای اراك در مهمانسرای شركت ایرالكو اضافه كرد: در بحث كاهش آلودگی هوای اراك همه مسئولیت دارند و نباید همه مشكلات را به نهاد یا دستگاه خاصی ارتباط داد.
وی بیان كرد: كارخانه ایرالكو در دهه های اخیر با مردم قهر بوده و نباید زحمات گذشته مدیران این شركت را در جهت رفع مشكلات نادیده گرفت و زمان آشتی مردم با مجموعه آلومینیوم فرا رسیده است.
استاندار مركزی ادامه داد: ایرالكو با تمام مشكلات و شرایط سخت، به دنبال تولید رضایتمندی عمومی و عمل به تعهدات است.
آقازاده اظهار نمود: امید است با هماهنگی، همفكری و همدلی مسائل و مشكلات در زمینه های مختلف حل شود و روحیه نشاط در جامعه افزایش یابد.
وی اظهار داشت: دیدگاه های منفی باید كنار گذاشته شود و نباید با بیان برخی مسائل در مورد آلودگی هوا، بر دغدغه ها و استرس های مردم اضافه كرد.
استاندار مركزی بیان كرد: آمارها مبین آن است كه تعداد روزهای ناسالم اراك امسال نسبت به مدت مشابه سال قبل 39 روز كاهش یافته است.
وی افزود: برای ارزیابی فعالیت ایرالكو باید یك تیم از دانشگاه علوم پزشكی، مراكز علمی و تحقیقاتی، تشكل های مردم نهاد، محیط زیست و سازمان صنعت، معدن و تجارت تشكیل گردد.
آقازاده بیان كرد: این بررسی باید یك بار و برای همیشه صورت گیرد تا سخنان و مواردی كه در رابطه فعالیت ایرالكو با افزایش بیماری ها و آلودگی هوا گفته می شود، به صورت علمی مشخص شود.
استاندار مركزی با اشاره به خروج 78 دیگ قدیمی از خطوط 5 ایرالكو اظهار داشت: در بعضی از برنامه ها ضعف مدیریتی احساس می گردد و انتقاد حق واقعی مردم است و مسئولان باید همه تلاش خویش را برای پاسخگویی به مطالبات مردم به كار گیرند.
آقازاده ادامه داد: با منابع محدود، تحریم ها و ركود اقتصادی به شرط مدیریت خوب می توان گام های بلندی در بخش های مختلف برداشت.
آقازاده در مورد كارخانه آند سازی هم اظهار داشت: برای ساخت كارخانه آندسازی با فناوری های روز، نیاز به زمان و منابع اعتباری است.
وی عنوان كرد: ساخت این كارخانه 100میلیون یورو اعتیاد نیاز دارد كه مقرر شده با استفاده از فاینانس توسط یك شركت خارجی صورت گیرد و امید است اقدام های لازم برای عملیاتی شدن آن محقق شود.
وی خاطرنشان كرد: از 10 سال قبل پرونده حقوقی ایرالكو و محیط زیست مفتوح است و محیط زیست به پرداخت 2 هزار و 630 میلیارد ریال محكوم شده كه انتظار است ین مسئله حل و فصل شود.
معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری مركزی هم در این نشست اظهار داشت: طرح جامع كاهش آلودگی هوای اراك به كارفرمایی سازمان مدیریت و برنامه ریزی و توسط 2 دانشگاه كشور مطالعه و در سال 84 جمع بندی شد كه بر مبنای آن، سهمی برای آلودگی صنعت، حمل و نقل و سایر منابع مشخص شد.
مهدی زندیه وكیلی اضافه كرد: بر مبنای این مطالعه، راهكارهای رفع آلودگی هوای اراك مشخص شده بود كه این امر منجر به مطرح شدن در نشست های مختلف كارگروه زیربنایی دولت و دریافت مصوبات از هیات وزیران شد.
وی بیان كرد: بخش زیادی از اقدامات در مورد طرح جامع كاهش آلودگی هوای اراك اجرایی و بخشی به نتیجه رسیده كه بیشتر این اقدام ها در دولت تدبیر و امید صورت گرفته است.
معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری مركزی ادامه داد: در این مطالعه یكی از منابع آلوده كننده هوای اراك شركت ایرالكو تشخیص داده شده بود كه وظایفی برای این شركت مشخص شده بود.
زندیه وكیلی عنوان كرد: یكی از این وظایف، جمع آوری سیستم قدیم 60 هزار تن و انتقال آن به خارج از شهر بود كه به علت توجیهات صنعت، اشتغال و زیرساخت، بحث بازسازی 60 هزار تن مورد موافقت قرار گرفت.
وی اظهار داشت: این مورد در مصوبه هیات وزیران با عنوان بهسازی و نوسازی 60 هزار تن اصلاح گردید كه این بهسازی از ابتدای دولت تدبیر و امید به گونه ای برنامه ریزی شد كه آسیبی به صنعت، تولید و اشتغال وارد نشود.
زندیه وكیلی خاطرنشان كرد: برنامه زمان بندی و منابع مالی برای این كار پیش بینی شده بود كه مقرر بود در سال 95 اجرایی شود كه هنوز نیم خط آخر از خط پنجم این شركت به تعداد 78 دیگ آخر باقی مانده كه باید از مدار خارج شود.
وی اظهار داشت: بخش دیگری از تعهدات مهم ایرالكو تعطیلی آند سازی بوده، كه دستورات قضایی متعددی هم به همراه داشته اما به علت تعامل صنعت، مردم و كارگروه كاهش آلودگی هوای اراك، به شركت ایرالكو فرصتی داده شد تا كارخانه جدید تولید شود.
معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری مركزی اضافه كرد: در آن مقطع، همزمان با برنامه زمانبدی برای خارج كردن خطوط در نظر گرفته شد، برنامه زمانبدی هم برای ساخت آند سازی عنوان شد.
زندیه وكیلی عنوان كرد: نشانه هایی از همكاری های مناسب با مدیرت جدید ایرالكو مشخص شده و انتظار است این مهم روز به روز افزایش یابد.
معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری مركزی ادامه داد: شركت ایرالكو در شرایط فعلی 100 هزار تن آند وارد می نماید و این شركت باید آند 60 هزار تن دیگر را هم وارد كند.
سرپرست اداره كل حفاظت محیط زیست استان مركزی در این نشست اظهار داشت: بحث خروج نیم خط پنج شركت ایرالكو در 20 دی ماه امسال در كارگروه كاهش آلودگی هوای اراك مصوب شد كه این مهم امروز (چهارشنبه) محقق شد.
رضا میرزایی اضافه كرد: تنها یك دهم از 750 دیگ قدیمی شركت ایرالكو باقی مانده است.
وی بیان كرد: اراك از ابتدای امسال تابحال 54 روز ناسالم برای گروه های سنی حساس، پنج روز ناسالم برای تمام گروه های سنی، 241 روز سالم و 9 روز پاك را گذرانده است.
سرپرست اداره كل حفاظت محیط زیست استان مركزی ادامه داد: بیشترین ماه های ناسالم هوا امسال مربوط به تیر و شهریور و كمترین روزهای آلوده مربوط به خرداد و مرداد است.
میرزایی خاطرنشان كرد: بیشتر شرایط ناسالم هوایی امسال مربوط به ذرات معلق كمتر از 2 و نیم میكرون بوده است.
مدیر عامل شركت ایرالكو هم در این نشست اظهار داشت: حدود 40 میلیون تن آلومینیوم در دنیا تولید می گردد كه سهم خاورمیانه در این راستا 6 میلیون تن است.
مهدی ثقفی اضافه كرد: سهم ایران از تولیدات خاورمیانه 6 درصد است كه از این میزان 45 درصد این تولیدات در اراك و 55 درصد هم در 2 واحد هرمزگان است.
وی بیان كرد: 83 پرونده قضایی مفتوح در شركت ایرالكو اراك وجود دارد و الان 9 برنامه عملیاتی برای نجات این شركت تعریف شده است.
مدیرعامل ایرالكو ادامه داد: ساخت كارخانه آندسازی از برنامه های مهم این شركت است و شركتی هم در مسیر كاشان به بادرود در نطنز برای انتقال ضایعات این واحد تولیدی تاسیس شده است.
رئیس دانشگاه علوم پزشكی اراك هم در ادامه این نشست اظهار داشت: سلامت مردم از اهمیت ویژه ای برخوردار می باشد.
دكتر حسن طاهر احمدی اضافه كرد: بدون تحقیق نمی توان آلایندگی را به نهاد یا ارگانی وارد كرد.
وی عنوان كرد: برخی بیماری ها در شهر اراك از استان های دیگر كشور بخصوص استان های همجوار بیشتر است.
طاهر احمدی بیان كرد: باید علل آلودگی هوا و ارتباط آن با بیماری های مختلف به صورت علمی بررسی شود.
رئیس دانشگاه علوم پزشكی اراك ادامه داد: تابحال به این دانشگاه اجازه بررسی سلامت كاركنان ایرالكو داده نشده است.
در كارگروه كاهش آلودگی هوای اراك مصوب شد، گروه های علمی، تخصصی و مردم نهاد با تایید این كارگروه می توانند عملكرد شركت ایرالكو را از نزدیك رصد و گزارش بررسی ها را بدون رسانه ای شدن به كارگروه ارائه دهند.
كلانشهر اراك با 520 هزار نفر جمعیت مركز استان مركزی است كه به لحاظ اقلیمی از سه سمت با كوه محصور شده و از یك سمت هم با تالاب كویری میقان همجوار است.
وجود كانون ها و چشمه های غبار نمكی در تالاب كویری میقان اراك یكی از عوامل بالقوه برای آلایندگی این كلانشهر است و با كمترین وزش باد ریزگردها با منشاء محلی قابلیت انتقال در هوای اراك را دارند.
اراك یكی از هشت كلانشهر آلوده كشور است.
3005/3075/خبرنگار: معصومه صفری *** انتشار دهنده: حسین مهدی زاده


1396/11/05
13:48:10
5.0 / 5
2681
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۳
حیوان خانگی GetPet

حیوان خانگی بگیر


واگذاری حیوانات خانگی

getpet.ir - مالکیت محتوا و شکل سایت حیوان خانگی بگیر محفوظ است