مدیرگروه بیماری های دانشگاه علوم پزشكی ایران؛

آبله میمونی هیچ ارتباطی با کرونا ندارد

آبله میمونی هیچ ارتباطی با کرونا ندارد

حیوان خانگی بگیر: مدیرگروه بیماریهای معاونت بهداشت دانشگاه علوم پزشکی ایران، به تشریح راه های پیشگیری و مقابله با آبله میمونی پرداخت.به گزارش حیوان خانگی بگیر به نقل از مهر، علی گل محمدی، در کارگاه آموزشی توانمندسازی پیام گزاران سلامت درباب آبله میمونی، اظهار داشت: آبله میمونی هیچ ارتباطی با کرونا ندارد و از خانواده ویروس های آبله ای است.
وی افزود: دو نوع آبله گاوی و آبله کنگویی وجود دارد که آبله کنگویی مختص غرب آفریقا است که کشنده و خطر مرگ برای مبتلایان این بیماری در بر دارد.
گل محمدی اشاره کرد: برای جایگزین عنوان آبله میمونی عناوینی همچون «مانکی بی» و «هرپس بی» پیشنهاد شده است، ویروس آبله میمونی از ۷۰ سال قبل در کنگو گزارش شده بود. این ویروس در مدت ۳۳ سال از این کشور خارج نشده بود تا این که بوسیله مسافران به آمریکا و دیگر کشورها انتقال یافت.
وی اضافه کرد: از اردیبهشت سال ۱۴۰۱ شیوع این بیماری در بعضی کشورها همچون انگلیس، پرتغال، اسپانیا و برزیل گزارش شد، علایم این بیماری شامل تب، نشانه های پوستی، تورم غدد لنفاوی، سردرد شدید، درد عضلانی، کمر درد و ضعف و بی حالی است.
مدیرگروه بیماریهای معاونت بهداشت دانشگاه علوم پزشکی ایران افزود: تفاوت اصلی علایم آبله با آبله میمونی در ایجاد تورم غدد لنفاوی است، در صورتیکه در آبله اینطور است.
گل محمدی اشاره کرد: دوره کمون آبله میمونی ۷ تا ۱۴ روز است که امکان دارد ۵ تا ۲۱ روز بطول بیانجامد، به صورتی که در مدت یک تا دو روز بعد بیمار گرفتار تب می شود و ۹۵ درصد صورت و ۷۵ درصد پاها را درگیر می کند. همین طور مخاط دهان نیز ۷۵ درصد درگیر این بیماری می شود و حتی ۲۰ درصد چشم ها نیز درگیر می کند.
وی درباب چگونگی انتقال این بیماری اظهار داشت: سطوح آلوده، انتقال بوسیله مایعات بدنی بیمار، چنگ زدگی و گاز گرفتگی و قطرات تنفسی منجر به انتقال این بیماری از فردی به فرد دیگر می شود.
گل محمدی اظهار داشت: بهترین راه تشخیص این بیماری گرفتن نمونه پوستی و PCR است، همین طور تزریق واکسن آبله به میزان ۸۵ درصد در پیش گیری از آبله میمونی مصونیت ایجاد می کند، بدین سبب متولدین پیش از سال ۱۳۵۵ در ایران که واکسن آبله تزریق کردند در مقابل آبله میمونی مصون تر هستند.
مدیرگروه بیماریهای معاونت بهداشت دانشگاه علوم پزشکی ایران اشاره کرد: عوارض آبله میمونی شامل ذات الریه، عفونت خونی، مشکلات مغزی و قرنیه و در نهایت مرگ است، بدین سبب برای پیش گیری از این بیماری باید همچنان ماسک استفاده و دست ها به خوبی شسته شود.


منبع:

1401/04/11
15:32:44
5.0 / 5
173
تگهای خبر: آب , آموزش , بهداشت , بیماری
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۳
حیوان خانگی GetPet

حیوان خانگی بگیر


واگذاری حیوانات خانگی

getpet.ir - مالکیت محتوا و شکل سایت حیوان خانگی بگیر محفوظ است