مخالفت سازمان محیط زیست با هر گونه ساخت و ساز جدید در جزیره آشوراده

مخالفت سازمان محیط زیست با هر گونه ساخت و ساز جدید در جزیره آشوراده

رئیس سازمان حفاظت محیط زیست بر مخالفت این سازمان با هر گونه ساخت و ساز جدید در جزیره آشوراده تاکید نمود.به گزارش حیوان خانگی بگیر به نقل از ایسنا علی سلاجقه در شورایعالی شهرسازی و معماری ایران که با حضور دکتر مرتضوی - معاون اجرائی رئیس جمهوری، ونگانه - استاندار گلستان، رفیعی - نماینده شهرتهران در مجلس شورای اسلامی و قاسمی - مدیرکل حقوق عامه دادستانی کل کشور - برگزار شد، ضمن تاکید بر حفاظت و استفاده پایدار از مناطق تحت مدیریت سازمان حفاظت محیط زیست، رویکرد سازمان در بهره برداری از مناطق مذکور را طبیعت گردی در جهت اشاعه فرهنگ حفاظت محیط زیست وآشنا کردن مردم با ارزش های طبیعت عنوان نمود.

وی با تکیه بر رویکرد طبیعت گردی در جزیره آشوراده اظهار داشت: محور موافقت های قبلی سازمان در جزیره آشوراده همین مبحث وگردشگری گسترده بود وآنچه که بعنوان گردشکری متمرکز در صورتجلسه کمیته ارزیابی سال ۹۶ عنوان شده دربند پنج همین صورتجلسه به صراحت به راه اندازی سازه های سبک و قابل حمل اشاره دارد. ازاین رو درجهت محافظت از ارزش های بی نظیر اکولوژیک وگردشگری جزیره و پیشگیری از تکرار وقایع تلخ ساخت و ساز در روستای زیارت گرگان، سازمان با هر گونه ساخت و ساز جدید در جزیره مخالف است.

در ابتدای این جلسه - دبیر شورایعالی شهرسازی - در مورد مسائل در رابطه با موضوع، توضیحاتی ارائه و متعاقب آن استاندار گلستان و معاون اجرایی رئیس جمهوری توضیحات و درخواست های خویش را در جلسه بیان کرد.

در ادامه رفیعی - نماینده مجلس شورای اسلامی - ضمن اشاره به ارزش های بی نظیر این جزیره وتالاب مربوطه، همچون نقش غیر قابل انکار آن در زنجیره غذایی و زیستی آبزیان دریای مازندران، بر لزوم حفظ پرندگان بومی و مهاجر کشور - که خود یکی از سرمایه ها و انگیزه های اصلی سازمان همیاری شهرداری های استان گلستان در ورود به بحث طبیعت گردی جزیره بود- تاکید نمود.

وزیر راه و شهرسازی هم بر تأثیر طرح های سدسازی کشورهای همسایه روی کاهش آورد دریای خزر وتاثیرات آن روی اکوسیستم شبه جزیره وتالاب مربوطه تصریح کرد و در این خصوص از اقدامات استانداری گلستان در جهت پشتیبانی از طرح احیای تالاب میانکاله و همچون لایروبی مجاری طبیعی آن تقدیر گردید.

دیگر اعضای شورایعالی شهرسازی هم بر حفظ رویکرد طبیعت گردی جزیره و تمرکز خدمات پشتیبان گردشگری در اراضی ۱۳۴ هکتاری پیشبینی شده در بندر ترکمن - خارج از جزیره آشوراده - تاکید نمودند.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سازمان حفاظت محیط زیست، در نهایت رئیس شورایعالی شهرسازی مقرر کرد که با عنایت به جایگاه قانونی سازمان حفاظت محیط زیست در تعیین نحوه بهره برداری از مناطق تحت مدیریت خود، در اسرع وقت ریاست این سازمان نظر نهایی وصریح خویش را در مورد ابعاد مبحث طبیعت گردی جزیره به دبیر خانه شورای عالی شهرسازی منعکس کند تا مبحث در جلسات آتی در صحن شورایعالی شهرسازی مطرح و مصوبه لازم صادر گردد.
منبع:

1401/04/15
14:28:06
5.0 / 5
147
تگهای خبر: آب , پرندگان , حفاظ , خدمات
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۴
حیوان خانگی GetPet

حیوان خانگی بگیر


واگذاری حیوانات خانگی

getpet.ir - مالکیت محتوا و شکل سایت حیوان خانگی بگیر محفوظ است