اخطار رئیس سازمان بازرسی به دستگاههای سهل انگار در اجرای قانون هوای پاک

اخطار رئیس سازمان بازرسی به دستگاههای سهل انگار در اجرای قانون هوای پاک

به گزارش حیوان خانگی بگیر رئیس سازمان بازرسی کل کشور رئیس دفتر بازرسی امور ویژه این سازمان را مامور کرد تا با همکاری معاونت نظارت و بازرسی امور تولیدی و سازمان حفاظت محیط زیست، ظرف دو هفته وضعیت اجرای قانون هوای پاک را بررسی نمایند.


به گزارش حیوان خانگی بگیر به نقل از ایسنا، خداییان در نشست با رئیس سازمان حفاظت محیط زیست کشور و معاونان این سازمان پیرامون اجرای «قانون هوای پاک» با تاکید بر این که بحث آلودگی هوا، خاک و آب با سلامت مردم ارتباط دارد، اظهار داشت: مبحث آلودگی هوا به جان و سلامت مردم مربوط است و صرف نظر از این که هزینه های زیادی روی دست دولت می گذارد، خسارت هایی را که به انسان ها وارد میکند زیاد محسوس نیست و همین مساله سبب شده هیچ کس به این مورد ورود نکند.
وی با اعلان اینکه همه می دانیم آلودگی هوا به شدت برای سلامتی مردم مضر است و همگی قربانی این آلودگی ها هستیم، تذگر داد: مسؤلان در رابطه با اجرای قانون هوای پاک شرعا دراین زمینه مسئولیت دارند.
خسارتی که به سبب عدم انجام وظیفه مسؤلان به افراد وارد می شود حق الناس است
رئیس سازمان بازرسی کل کشور افزود: یک مساله، وظیفه است اما مبحث دیگر حق الناس است، در این میان وظیفه ای بر دوش دستگاه ها گذاشته می شود که اگر خوب انجام نشود، خسارت به افراد وارد می گشود که جنبه حق الناسی دارد و باید در پیشگاه خداوند پاسخگو بود، شاید در این دنیا بتوانیم کارهای خودمان را توجیه کنیم؛ اما آن دنیا هیچ توجیهی نداریم.
قانون هوای پاک یکی از بهترین قانون هاست
خدائیان در ادامه با اشاره به این که قانون هوای پاک یکی از بهترین قانون هاست، تصریح کرد: این قانون نسبت به دیگر قوانین تصویب شده، بسیار جامع و کامل است، چونکه در این قانون تکالیف تمامی دستگاه ها احصاء و مشخص شده و به صورت کلی نیست، از طرفی برای اجرای آن هم سازمان محیط زیست بعنوان ناظر اصلی تعیین شده، هرچند که نظارت محیط زیست، مانع از نظارت تمامی دستگاه هایی که تکالیف قانونی دارند، نخواهد بود.
وی با تاکید بر این که سازمان حفاظت محیط زیست ناظر مستقیم اجرای قانون هوای پاک است، اظهار نمود: در این قانون مشخص شده که کارکنان آموزش دیده سازمان محیط زیست ضابط محسوب می شوند. بدین مفهوم که کارکنانی را که محیط زیست برای نظارت بر اجرای این قانون تعیین می کند ضابط هستند و اختیار ضابطین را دارند و نیازی نیست که از نیروی انتظامی بعنوان ضابط کمک بگیرد؛ یعنی خودشان می توانند جلب و بازجویی کنند و به دستگاه قضایی گزارش بدهند و مهم تر از همه ضمانت اجرا هم دراین زمینه لحاظ شده است.
رئیس سازمان بازرسی کل کشور خطاب به مسؤلان سازمان حفاظت محیط زیست، اظهار داشت: باتوجه به تمام این اختیارات واقعا چه توجیهی برای عدم اجرای تکالیف خود در زمینه قانون هوای پاک دارید، برای کوتاهی در اجرای این قانون هیچ دلیلی پذیرفته نیست، در این زمان چه اقداماتی انجام شده است؟
برای اجرای قانون هوای پاک به جد وارد میدان شوید و با دستگاه ها تعارف نداشته باشید
وی خطاب به مسؤلان سازمان محیط زیست تصریح کرد: در بعضی مسایل هیچ توجیهی در مقابل مردم و در پیشگاه خدا نداریم چونکه به وظیفه مان عمل نکرده ایم، به شما بعنوان ناظر اجرای قانون هوای پاک تکلیف شده که اجرای وظیفه دستگاه ها را دنبال کنید در این جهت ضروریست به جد وارد میدان شوید و این قانون را اجرا کنید، اگر با دستگاه ها تعارف نداشته باشید، همه به وظیفه شان عمل می کنند؛ اما وقتی مسئولی می بیند مرجع ناظر بر اجرای قانون بی تفاوت است، اعتباری را که باید برای اجرای این قانون هزینه شود را جای دیگر هزینه می کند و به تکالیف خود عمل نمی کند.
خدائیان با اعلان اینکه سازمان بازرسی با جدیت تمام پیگیر اجرای قانون هوای پاک است، اضافه کرد: این سازمان با همکاری سازمان حفاظت محیط زیست باید مورد به مورد تکالیف دستگاه ها برای اجرایی شدن این قانون را راستی آزمایی و بررسی کند تا مشخص شود که دستگاه ها تا چه اندازه به وظایف خود عمل کرده اند و صرف خوداظهاری هم کفایت نمی کند.
رئیس سازمان بازرسی کل کشور دفتر بازرسی امور ویژه سازمان بازرسی کشور را مامور کرد تا با همکاری معاونت تولیدی این سازمان و سازمان حفاظت محیط زیست ظرف مدت ۲ هفته انجام وظایف دستگاه ها را در جهت قانون هوای پاک بررسی و نتیجه را اعلام کنند تا اگر مجموعه ای به وظیفه خود عمل نکرده به دستگاه قضایی معرفی شود.
لیست دستگاههای سهل انگار در اجرای قانون هوای پاک به رئیس جمهور و رئیس قوه قضاییه اعلام می شود
وی تصریح کرد: فهرست دستگاههای سهل انگار در اجرای قانون هوای پاک به رئیس محترم جمهور و رئیس محترم قوه قضاییه اعلام خواهد شد و اگر دستگاهی هم به وظیفه خود عمل کرده، قدردانی خواهد شد.
رئیس سازمان بازرسی کل کشور با اشاره به این که باید مشخص شود که چرا سازمان برنامه و بودجه برای اجرای قانون هوای پاک ردیف اعتبار تعیین نکرده و در صورت تخصیص کجا هزینه شده، اضافه کرد: اگر در این بررسی ها حتی مشخص شد که مسؤلان پیشین به وظایف خود عمل نکرده اند مبحث را گزارش دهید، در صورت نیاز پیشنهادات اصلاحی به دستگاه ها اعلام گردد و مدت زمان مشخص برای انجام این راهکار ها تعیین و اگر بعد از آخر این مدت دستگاهی به وظیفه خود عمل نکرد بر مبنای قانون برخورد شود.
وی تصریح کرد: اگر هر مسئولی بداند درصورتیکه به وظیفه اش عمل نکند یک روز به سراغش می آیند، به تکالیف خود عمل می کند.
قائم مقام سازمان بازرسی کل کشور هم در این مراسم با اشاره به این که قانون هوای پاک قانون جامع و کاملی است، اظهار داشت: در این قانون به غیر از انسان ها به گیاهان، جانوران، اجسام و… هم اشاره شده که این امر نشان دهنده کامل بودن قانون فوق است.
احمد رحمانیان با تاکید بر این که نظارت بر اجرای قانون هوای پاک بر عهده سازمان حفاظت محیط زیست است، تصریح کرد: در این قانون ضمانت اجرایی خوبی از منظر کیفری برای این سازمان پیشبینی شده که تابحال حتی یک مورد از آن ضمانت اجرایی هم استفاده نشده است.
قائم مقام سازمان بازرسی کل کشور با اشاره به این که هیچ راهی به غیر از ورود جدی به اجرای قانون هوای پاک وجود ندارد، ضرورت توجه به موضوعات فرهنگی را مورد توجه قرار داد و بیان نمود: در مورد اجرای این قانون سازمان بازرسی برای همکاری با سازمان حفاظت محیط زیست اعلام آمادگی می کند چونکه اجرای آن، نیازمند یک اقدام هماهنگ و عاجل است.
همچنین علی سلاجقه معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان حفاظت محیط زیست با اشاره به این که در قانون هوای پاک برای ۱۰ دستگاه به صورت مستقیم تکالیفی در نظر گرفته شده خواهان همکاری سازمان بازرسی با سازمان محیط زیست شد و بر ضرورت انطباق طرح ها و برنامه ها با سیاست کاهش آلودگی هوا، تخصیص اعتبارات اجرای تکالیف اجرای قانونی هوای پاک، تقویت سازمان محیط زیست در بحث امکانات، تخصیص بخشی از مالیات های هوای سبز به صندوق محیط زیست و… تصریح کرد و از سازمان بازرسی خواست بعنوان یک نهاد نظارتی به سازمان محیط زیست کمک نماید.
منبع:

1401/04/17
15:17:17
5.0 / 5
129
تگهای خبر: آب , آلودگی هوا , آموزش , تولید
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۴
حیوان خانگی GetPet

حیوان خانگی بگیر


واگذاری حیوانات خانگی

getpet.ir - مالکیت محتوا و شکل سایت حیوان خانگی بگیر محفوظ است