ادامه خشکسالی، با اهمیت ترین عامل افزایش فرسایش بادی و تهدید امنیت غذایی

ادامه خشکسالی، با اهمیت ترین عامل افزایش فرسایش بادی و تهدید امنیت غذایی

بگفته رییس گروه مطالعات مناطق بیابانی، با اهمیت ترین دلیلهای افزایش فرسایش بادی و طوفان های ماسه ای و گرد و غبار در امسال، ادامه خشکسالی است که علاوه بر تاثیر بر میزان کاهش پوشش گیاهی، سبب کاهش رطوبت خاک می شود.به گزارش حیوان خانگی بگیر به نقل از ایسنا، علی حاجی بگلو اضافه کرد: برمبنای مشاهدات میدانی و بررسی های به عمل آمده، از با اهمیت ترین دلیلهای افزایش فرسایش بادی و طوفان های ماسه ای و گرد و غبار در امسال، ادامه خشکسالی است که علاوه بر تاثیر بر میزان کاهش پوشش گیاهی سبب کاهش رطوبت خاک می شود. این امر در مناطق حساس به فرسایش بادی که باد حاکمیت داشته سبب بروز افزایش شدت فرسایش بادی در مناطق برداشت و حمل ماسه شده و متعاقب آن فعال شدن مناطق رسوب گذاری می شود. فعال شدن این مناطق میزان خسارات به مناطق زیست انسانی، صنایع، راه های مواصلاتی و... را افزایش داده و چرخه تولید و امنیت غذایی را با مشکلات جدی مواجه می کند. چنانچه این مسائل با جدیدت در دستور کار قرار نگیرد می تواند عواقب جبران ناپذیری برای ساکنین و سرمایه گذاران این مناطق بدنبال داشته و در آینده نه چندان دور شاهد پدیده هایی نظیر مهاجرت و خالی شدن مناطق از سکنه باشیم.
۴۰ کشور دنیا در راه حشکسالی شدید

وی ادامه داد: گزارشات سازمان های تخصصی درباب خشکسالی و تغییرات اقلیمی حاکی از جهانی بودن این پدیده ها دارد، بطوریکه ۴۰ کشور دنیا را در سالهای آتی همچون ایران به شدت متاثر می کند. پیش بینی می شود تولید و امنیت غذایی در سالهای آتی جزء اولویت های اصلی دولت های مبتلابه بوده و برای مقابله با آن برنامه ریزی کنند. این در حالیست که کشور چین در نیمه اول سال زراعی ۲۰۲۲، ۶۹ درصد ذخایر ذرت جهان، ۶۰ درصد ذخایر برنج و ۵۱ درصد از ذخایر گندم دنیا را در اختیار دارد؛ این بدان معناست که کمتر از ۲۰ درصد از جمعیت جهان موفق شده اند بیش از نیمی از ذرت و سایر غلات جهان را ذخیره کنند، که منجر به افزایش شدید قیمت در سراسر جهان شده و ممکنست کشورهای بیشتری را به قحطی بکشاند.
تسریع در انجام اقدامات بیابان زدایی

حاجی بگلو افزود: در این شرایط و به جهت حفظ آب و خاک و مقابله با فرسایش بادی که پایداری چرخه تولید را تضمین می کنند، نیاز است اقدامات بیابان زدایی با وسعت و سرعت بیشتری صورت پذیرد. نظر به این که اقدامات بیولوژیکی به خصوص استفاده از گونه های درختچه ای ریسک بالایی در وضعیت خشکسالی دارند، استفاده از دیگر اقدامات بیابان زدایی در این شرایط پیشنهاد می شود. همچون این اقدامات و راهکارهای موثر جهت کاهش خسارات وارده، اقدامات بیابان زدایی با بهره گیری از روش های بیومکانیکی نظیر تله رسوبگیر، بادشکن های غیر زنده و مالچ سنگریزه ای در مناطق برداشت و حمل ماسه و روشهایی نظیر بادشکن های کوتاه و مالچ پاشی در مناطق رسوبگذاری هستند. عدم توجه به تامین منابع اعتباری به میزان کافی جهت مقابله با مشکلات ناشی از فرسایش بادی و مدیریت بحران سبب می شود در سال های آتی هزینه بیشتری جهت کنترل مناطق بحرانی متحمل بخش های برنامه ریزی کشور در توزیع اعتبار شود.
۴ میلیون هکتار کانون بحرانی در انتظار اقدامات بیابان زدایی

به گزارش سازمان منابع طبیع و آبخیزداری کشور، بگفته حاجی بگلو هم اکنون ظرفیت کشور برای مهار این مناطق چیزی حدود ۱۵۰ تا ۲۰۰ هزار هکتار در سال است، این در حالیست که برمبنای مطالعات دفتر امور بیابان از میزان ۱۴ میلیون هکتار کانون های بحرانی فرسایش بادی در کشور سطحی حدود ۴ میلیون هکتار اولویت دار وجود دارد که برای عبور از این بحران باید مورد تثبیت واقع شوند. کارشناسان براین باورند چنانچه ظرفیت خودرا حداقل به میزان ۵۰۰ هزار هکتار در سال برسانیم، می توانیم از این بحران عبور نماییم.
1401/04/19
14:18:57
5.0 / 5
165
تگهای خبر: آب , اقلیم , تولید , مهاجرت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۵
حیوان خانگی GetPet

حیوان خانگی بگیر


واگذاری حیوانات خانگی

getpet.ir - مالکیت محتوا و شکل سایت حیوان خانگی بگیر محفوظ است