چرا سیل امامزاده داود رخ داد؟

چرا سیل امامزاده داود رخ داد؟

حیوان خانگی بگیر: در پی وقوع سیل در روز پنجشنبه (6 مردادماه) در امامزاده داوود که منجر به کشته شدن بیش از 40 نفر شد، مدیر کل منابع طبیعی استان تهران عامل اصلی این حادثه را عدم لایروبی کانال، انسداد مسیر عبور آب به سبب سقوط یک خودرو داخل کانال علاوه بر آن ساخت و ساز بدون مجوز در حریم رودخانه ذکر کرد.Normal 0 false false false EN-US X-NONE AR-SA MicrosoftInternetExplorer4 رضا بیانی در گفت و گو با ایسنا، درباره علت وقوع خسارات ناشی از سیل در تهران اظهار داشت: جنوب البرز به مساحت ۱۲۰ هزار هکتار است و در این مساحت، ۴۰۰۰ بند آبخیزداری در بالادست وجود دارد. باتوجه به میزان بارندگی رخ داده که به طور متوسط ۲۰ میلیمتر بوده است، حجم بسیار بالایی از میزان آب حاصل از بارندگی وارد حوزه ها شد و این ۴۰۰۰ بند آبخیزداری توانست جریان آب در بیشتر مناطق همچون دارآباد، کن و سنگان و... را کنترل کند تا در تهران اتفاقات خطرناکی رخ ندهد؛ در صورتیکه اگر این حجم ازآب باران با سرعت جاری می شد اتفاقات و حوادث بسیاری می توانست به همراه داشته باشد.

وی اضافه کرد: حدود ۳۰ بند آبخیزداری در امامزاده داوود به مساحت ۴۵۰ هکتار وجود دارد که فاقد پوشش گیاهی است و باتوجه به خاک آن منطقه که بیشتر بصورت سنگی و بیرون زدگی است، این بندهای آبخیزداری به درستی عمل کردند و توانستند به میزان قابل توجهی سیلاب را کنترل کنند.

به گفته مدیر کل منابع طبیعی استان تهران، آبخیزداری تمرکز دبی آب را بالا می برد. با انجام عملیات آبخیزداری بطور مثال یک قطره آب شیب ۷۰ درصدی را بجای یک دقیقه در ۱۰ دقیقه طی می کند بدین سبب کنترل آن به خوبی انجام می شود. نکته قابل توجه در محدوده امامزاده داوود، مسیل ای است که روی آن کانال زده بودند. عبورحجم بالای آب از آن کانال، عدم لایروبی آن و خودرویی که در کانال افتاده بود علاوه بر آن ساخت و ساز بدون مجوز در حریم رودخانه سبب شد که کانال مسدود شود و این حادثه رخ دهد. هرچند که سیل کنترل شد اما مقداری از این آب به پایین دست راه پیدا کرد و از خروجی حوزه خارج نشد و سبب وقوع سیل شد.

وی افزود: در زمینه ای به مساحت ۱۲۰ هزار هکتار که طی ۱۵ تا ۲۰ دقیقه ۲۰ میلیمتر بارندگی ثبت گردید، ۲۴ میلیون مترمکعب آب وارد حوزه شمیرانات و توسط بندهای آبخیزداری و پوشش گیاهی در بالادست کنترل و مقداری از آن وارد حوزه پایین دست شد.

آسفالت، سدسازی و ساخت و سازها نفوذپذیری آب را از بین می برد

بیانی با اشاره به مفاهیم « ضریب روان آب» و «ضریب نفوذپذیری آب» توضیح داد: در محدوده ای که آسفالت وجود دارد و خالی از پوشش گیاهی است، ضریب روان آب ۱۰۰ و به مفهوم عدم نفوذپذیری آب است. هر چقدر که در محدوده ای ساخت و ساز انجام دهیم به آن ضریب ۱۰۰ می دهیم و آب در آن محدوده به روان آب تبدیل می شود و دیگر نفوذپذیری ندارد همچون پشت بام خانه که به سبب آسفالت بودن آب داخل آن نفوذ نمی کند.

مدیر کل منابع طبیعی استان تهران افزود: آسفالت، سدسازی و ساخت و سازها این نفوذپذیری را از بین می برد و هنگامی که خروجی حوزه همچون خروجی امام زاده داوود به درستی کار نکند، سیل اتفاق می افتد اما محیطی که پوشش گیاهی دارد ضریب روان آب و نفوذپذیری آن ۶۰ است، آب باران در این نواحی در خاک نفوذ می کنند.

بیانی درباره اهمیت آبخیزداری و میزان کارهای انجام شده دراین زمینه اظهار داشت: در ایران حدود ۳۲ میلیون هکتار فعالیت آبخیزداری انجام شده است که در هر هکتار ۵۳۰ متر مکعب آب نفوذ می کند وهم سبب افزایش ذخیره سفره آب زیرزمینی و هم منجر به جلوگیری از سیل و خسارات ناشی از آن می شود.

وی افزود: انجام آبخیزداری را بیشتر می توانیم در نواحی رویشی ایرانی تورانی سفارش نماییم. در محدوده ایرانی تورانی بیشترین میزان بارندگی بین ۲۰۰ تا ۲۵۰ میلیمتر و بصورت نامنظم و رگباری است. این مناطق جزو بهترین نواحی برای آبخیزداری محسوب می شوند.

به گفته بیانی در ۷۰ درصد از حوزه های استان تهران آبخیزداری انجام شده است. از ۱۳۶حوزه، آبخیزداری ۱۰۹ حوزه به انتها رسیده است. در بارندگی اخیر بندهای آبخیزداری در فیروزکوه، پردیس و دماوند به درستی عمل کردند و بیشترین خسارات به روستاهایی وارد شد که امکان راه اندازی بندهای آبخیزداری در آنها نبود.

وی اضافه کرد: بندهای ما بیشتر در راه مسیل ها هستند ولی نواحی روستایی زیر کوه قرار دارند و خاک آنها نیز واریزه ای است و می تواند باران را با خود حمل کند بدین سبب امکان فعالیت آبخیزداری در آنها نیست. ما باید در ساخت و سازهایی که انجام می دهیم ضرورت ها و خط قرمزها را در نظر بگیریم تا شاهد چنین اتفاقاتی در کشور نباشیم.

مدیر کل منابع طبیعی استان تهران در آخر از اقدامات نهادهای مختلف مانند بسیج، سپاه، هلال احمر، استانداری و مدیریت بحران بعد از وقوع سیل قدردانی کرد.

منبع:

1401/05/14
22:07:53
5.0 / 5
207
تگهای خبر: آب , بارندگی , سفر
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۴
حیوان خانگی GetPet

حیوان خانگی بگیر


واگذاری حیوانات خانگی

getpet.ir - مالکیت محتوا و شکل سایت حیوان خانگی بگیر محفوظ است