رئیس دانشگاه علوم توانبخشی و سلامت اجتماعی؛

30 میلیون ایرانی نیازمند خدمات توانبخشی هستند

30 میلیون ایرانی نیازمند خدمات توانبخشی هستند

به گزارش حیوان خانگی بگیر، رئیس دانشگاه علوم توانبخشی و سلامت اجتماعی، با عنوان این مطلب که حدود ۳۰ میلیون نفر از جمعیت کشور نیازمند خدمات توانبخشی است، اظهار داشت: بیشتر از ۱۵ میلیون نفر افراد دارای معلولیت هستند.به گزارش حیوان خانگی بگیر به نقل از مهر، سیدمحمد پورحسینی مشاور وزیر بهداشت و مدیرکل دفتر وزارتی، با همراهی رئیس و معاونان دانشگاه علوم توانبخشی و سلامت اجتماعی از محل دانشکده سلامت اجتماعی، پروژه نیمه تمام مرکز رشد فناوری، مرکز توانبخشی ایثار (نشاط) بعنوان یک مرکز مشارکتی با بنیاد شهید انقلاب اسلامی بازدید کرد، ضمن آنکه از بیمارستان توانبخشی رفیده که الگوی دانشگاه های سراسر کشور جهت راه اندازی مراکز تخصصی توانبخشی و تخت های توانبخشی جهت عرضه خدمات این حوزه است، هم بازدید داشت.
وی در نشست با اعضای هیأت رئیسه دانشگاه، در جریان کمبود اعتبارات برای بهره برداری از پروژه های عمرانی در ارتباط با تکمیل مراکز جدید پزشکی و توانبخشی دانشگاه، همچون مرکز درمانی یافت آباد، مرکز خیرساز ایثار در مرکز روانپزشکی رازی، مرکز رشد فناوری و مرکز توانبخشی نشاط قرار گرفت.
مهرداد فرخی معاون توسعه مدیریت و منابع دانشگاه علوم توانبخشی و سلامت اجتماعی در این جلسه، به اثرگذاری پرارزش خدمات حوزه های این دانشگاه در زمینه توانبخشی و سلامت اجتماعی و روانی، و جامعه هدف این خدمات که بیشتر از اقشار کم درآمد هستند، اشاره نمود و اظهار داشت: این شرایط در نهایت، عدم درآمدزایی مراکز درمانی تابعه این دانشگاه را سبب شده که در خیلی از مواقع کفاف هزینه های آنها را نمی دهد.
وی با بیان مراحل پایانی پروژه های عمرانی در ارتباط با مراکز درمانی جدید دانشگاه که تسریع در تکمیل و بهره برداری از آنها، می تواند به گسترش خدمات توانبخشی و سلامت روانی و اجتماعی در کشور کمک نماید، خواهان تأمین اعتبارات لازم برای اتمام این پروژه ها و همچنین، پرداخت بموقع و ۱۰۰ درصدی اعتبارات تخصیصی دانشگاه شد.
فرهاد نصرتی نژاد رئیس دانشکده سلامت اجتماعی دانشگاه علوم توانبخشی و سلامت اجتماعی هم اظهار داشت: هفت دپارتمان این دانشکده می توانند به ارتقای شاخصهای رفاه اجتماعی در جامعه کمک کنند.
وی از دانشکده در شرف تأسیس «سلامت اجتماعی» بعنوان نخستین دانشکده سلامت اجتماعی در کشور و یکی از معدود دانشکده های این حوزه در دیگر کشورهای دنیا نام برد و اضافه کرد: بخش های مختلف رفاه اجتماعی مانند سلامت، آموزش، مسکن و تأمین اجتماعی به هنگام بازنشستگی می توانند از راه متخصصان این حوزه، تدوین برنامه هفتم توسعه کشور و عرضه راهکارهای عملی، با یکدیگر هماهنگ شده و به ارتقای رفاه اجتماعی در جامعه کمک کنند.
نصرتی نژاد همینطور ضمن اشاره به فعالیت چندین دستگاه و نهاد در حوزه سلامت اجتماعی که بدون ایجاد همگرایی و هماهنگی، فعالیتهای حتی موازی انجام می دهند، اظهار داشت: فعالیت اثربخش این مجموعه از نهادها با وجود تولیت علمی در رأس آن، امکانپذیر است و دانشگاه علوم توانبخشی و سلامت اجتماعی می تواند تولیت علمی و تخصصی این مجموعه را به عهده داشته باشد.
وی، دیده بانی و رصد مسائل اجتماعی را از دیگر پتانسیل های دانشکده سلامت اجتماعی و مجموعه متخصصان زیرمجموعه آن دانست و اضافه کرد: خیلی از عوامل مؤثر بر سلامت، خارج از نظام سلامت و در ارتباط با مسائل اجتماعی در جامعه هستند که با بررسی و مطالعه آنها، تهیه خلاصه های سیاستی از نتایج مطالعات و عرضه آن به دولت، میتوان در رفع مشکلات نقش داشت.
نصرتی نژاد در بیان اهمیت سلامت اجتماعی و تاثیر آن بر دیگر ارکان جامعه، اظهار داشت: افزایش مشارکت مردم که یک امر اجتماعی است، ایجاد انسجام اجتماعی که لزوم جامعه است، ایجاد همگرایی فرهنگی در جامعه و توجه جدی به بخش پیشگیری که بیشتر به سلامت اجتماعی برمی گردد، همچون تأثیرات سلامت اجتماعی در جامعه و نشاندهنده اهمیت و جایگاه آن در نظام سلامت کشور است.
وی همینطور اضافه کرد: با عنایت به اهمیت سلامت اجتماعی و پرداختن به ابعاد مختلف آن، میتوان به لزوم راه اندازی دانشکده سلامت اجتماعی در دانشگاه علوم توانبخشی و سلامت اجتماعی که دانشگاهی منحصر به فرد در بین دانشگاه های علوم پزشکی کشور است، پی برد.
حمیدرضا خانکه رئیس دانشگاه علوم توانبخشی و سلامت اجتماعی اظهار داشت: حوزه های توانبخشی و سلامت اجتماعی نیازمند متولی مشخص در وزارت بهداشت هستند.
وی ضمن معرفی بخش های آموزشی، پژوهشی، درمانی و پروژه های در دست اجرا، و درحال اتمام دانشگاه، به چالش های حوزه های توانبخشی و سلامت اجتماعی در کشور پرداخت.
خانکه، وجود تولیت مشخص برای حوزه های توانبخشی و سلامت اجتماعی در وزارت بهداشت را از ضروریات خواند و در اهمیت آن برای اجرای برنامه های کلان و پاسخگویی به جمعیت عظیم نیازمندان به این حوزه ها، توضیح داد: الان حدود ۳۰ میلیون نفر از جمعیت کشور، نیازمند خدمات توانبخشی است و بیشتر از ۱۵ میلیون نفر، افراد دارای معلولیت هستند و ۲۵ درصد جمعیت کشور از وسایل کمک توانبخشی استفاده می نمایند، ضمن آنکه سالمندان کشور هم فعلا ۱۰ درصد جمعیت کشور را می سازند که تا ۲۰ سال آینده به ۲۵ درصد می رسند. این در شرایطی است که همه نیازمندان به خدمات توانبخشی در اقصی نقاط کشور، دسترسی به این خدمات ندارند.
وی اضافه کرد: تربیت نیروی متخصص برای عرضه خدمات حوزه توانبخشی، کافی نیست و عملاً متخصصان این حوزه به علت شرایط مناسب تر در بخش خصوصی، بیشتر جذب بخش خصوصی می شوند و مراکز دولتی با کمبود نیروی انسانی برای عرضه این خدمات مواجهند. پیشنهاد می شود که در مناطق آمایشی و محروم کشور، تربیت نیروی متخصص حوزه توانبخشی داشته باشیم.
خانکه، الزامی شدن طرح خدمات توانبخشی برای فارغ التحصیلان این حوزه و دسترسی ساکنان مناطق محروم به این خدمات، پوشش بیمه ای کافی که پاسخگوی همه نیاز بیماران باشد را از دیگر مسائل حوزه توانبخشی ذکر کرد.
رئیس دانشگاه علوم توانبخشی و سلامت اجتماعی، سهم توانبخشی از منابع مالی کشور را تقریبا صفر خواند و اضافه کرد: کمبود تخت توانبخشی و سلامت روان در کل کشور هم از دیگر مشکلات این حوزه است که پیشنهاد شده است، پنج درصد تخت های همه بیمارستان های عمومی کشور، به عرضه خدمات توانبخشی اختصاص پیدا کند.
وی در این جلسه با بیان تاریخچه ۳۰ ساله دانشگاه علوم توانبخشی و سلامت اجتماعی، از مهم ترین فعالیتهای علمی و تولید شواهد علمی توسط اعضای هیأت علمی این دانشگاه که در پایگاه های معتبر اطلاع رسانی بین المللی هم انعکاس داشته است، گفت.
خانکه، دانشگاه علوم توانبخشی و سلامت اجتماعی را دانشگاهی متفاوت با سه مأموریت مشخص در حوزه های توانبخشی و سلامت اجتماعی و روانی ذکر کرد و محور آموزش دانشگاه را بر تحصیلات تکمیلی استوار دانست.
وی اضافه کرد: از حدود دو هزار دانشجوی این دانشگاه، الان بیشتر از ۶۰ درصد آنان در مقاطع تحصیلات تکمیلی در ۲۳ گروه آموزشی و ۸ مرکز تحقیقات اشتغال دارند.
رئیس دانشگاه علوم توانبخشی و سلامت اجتماعی، به منابع بسیار محدود و عدم درآمدزایی مراکز درمانی تابعه این دانشگاه اشاره نمود و تأمین اعتبارات لازم برای تسریع در تکمیل و اتمام بعضی از پروژه های عمرانی در ارتباط با مراکز درمانی با ۷۰ تا ۹۰ درصد پیشرفت را ضروری دانست.
وی اضافه کرد: افتتاح نخستین دانشکده سلامت اجتماعی در این دانشگاه، مرکز جامع توانبخشی نشاط که بر مبنای تفاهمنامه با بنیاد شهید آماده بهره برداری است و مرکز خیرساز ایثار در مرکز روانپزشکی رازی از برنامه ها و پروژه های عمرانی آماده بهره برداری در هفته دولت هستند.
خانکه، راه اندازی دانشکده های سلامت روان و علوم توانبخشی و همچنین، پژوهشکده های سیاست گذاری توانبخشی و سلامت روانی و اجتماعی، راه اندازی دانشکده توانبخشی و سلامت اجتماعی اردکان یزد و توسعه مرکز تحقیقات سالمندی اردکان که به همکاری دانشگاه ما نیاز دارد، راه اندازی خوابگاه متأهلین برای دانشجویان و راه اندازی بیمارستان اخوان را از دیگر پروژه های در دست اجرا برشمرد.
در ادامه، حجت الاسلام والمسلمین افشاری مسئول نمایندگی دفتر نهاد رهبری در دانشگاه طی سخنانی به مشخصات برجسته دانشگاه علوم توانبخشی و سلامت اجتماعی اشاره نمود و در عین حال، محدودیت در منابع را بعنوان مشکلی در راه اجرای برنامه ها ذکر کرد و اضافه کرد: امیدواریم حمایت مسؤلان وزارت بهداشت از برنامه های این دانشگاه بتواند به توسعه کمی و کیفی دانشگاه کمک نماید.
حمیدرضا خرم خورشید معاون آموزشی دانشگاه هم در سخنانی مهم ترین وجه امتیاز این دانشگاه در حوزه آموزش را اشتغال به تحصیل بیشتر از ۶۰ درصد دانشجویان در مقاطع تحصیلات تکمیلی ذکر کرد، ضمن آنکه این دانشگاه را نمونه ای از همگرایی علوم و فعالیتهای رشته های وزارت بهداشت در کنار رشته های در ارتباط با وزارت علوم بیان داشت.
وی، سیستم آموزشی و پژوهشی در دانشگاه های کشور را نیازمند تحول دانست و اظهار داشت که نقطه نظرهای خوبی در همین ارتباط به معاونت آموزشی وزارت بهداشت عرضه شده است و دانشگاه علوم توانبخشی و سلامت اجتماعی می تواند بخشی از این پیشنهادها را به صورت پایلوت اجرا نماید و در صورت توفیق در این حوزه، دانشگاه های دیگر هم اجرا کنند.
معاون آموزشی دانشگاه همینطور اظهار داشت که شش دبیر بورد تخصصی رشته های مختلف در بین اعضای هیأت علمی این دانشگاه هستند و به رغم پتانسیل بالای هیأت های بورد تخصصی رشته های وزارت بهداشت، اما متأسفانه از همه ظرفیت هیأت های بورد استفاده نمی گردد و طی چند سال گذشته، از اختیارات این هیأت ها هم کم شده است.
فریدون لایقی معاون درمان و توانبخشی دانشگاه در سخنانی با معرفی بیمارستان توانبخشی رفیده بعنوان نخستین بیمارستان تخصصی توانبخشی دانشگاهی در کشور، اظهار داشت که با عنایت به ثبت روزانه ۳۰۰ سکته مغزی در کشور و مصدومان ناشی از تصادفات و حوادث ترافیکی که آمار بالایی را می سازند و جمعیت نیازمندان به خدمات توانبخشی که با رشد جمعیت سالمندان، رو به افزایش است، توجه خاص به گسترش خدمات توانبخشی و تخت های بستری این حوزه ضروری به نظر می رسد.
وی، اختصاص ۵ درصد تخت های بیمارستان های عمومی در سطح کشور و انعقاد تفاهمنامه جدید وزارت بهداشت با بنیاد شهید جهت استفاده از ۳۰ مرکز ایثار جهت عرضه خدمات توانبخشی در سرتاسر کشور را راه های عملی برای توسعه خدمات توانبخشی در کشور ذکر کرد.
معاون درمان دانشگاه ضمن اشاره به عدم آگاهی کارشناسان اعتباربخشی وزارت بهداشت از چگونگی فعالیت مراکز پزشکی و توانبخشی، سپردن این مسئولیت به دانشگاه علوم توانبخشی و سلامت اجتماعی را پیشنهاد کرد و اضافه کرد: وزارت بهداشت می تواند به مدت یک سال، اعتبارسنجی و عرضه مجوزهای اعتباربخشی مراکز توانبخشی منطقه یک تهران را به دانشگاه علوم توانبخشی و سلامت اجتماعی بسپارد و نتایج این فعالیت را برای تداوم آن مورد بررسی قرار بدهد.
مسعود فلاحی خشکناب معاون تحقیقات و فناوری دانشگاه در سخنانی، از مهم ترین فعالیتهای این بخش اظهار داشت که همه در ارتباط با مأموریت های دانشگاه است، ضمن آنکه در همه تحقیقات، گروههای هدف و تأثیرات آنها بر گروه هدف مورد توجه قرار می گیرد.
وی ضمن اشاره به فعالیت مرکز رشد فناوری دانشگاه که تنها مرکز فناوری در زمینه طراحی و تولید تجهیزات توانبخشی است، اضافه کرد: این مرکز روی انواع پروتزها و ارتزها و وسایل کمک توانبخشی کار کرده و جدیداً هم در مباحث در ارتباط با رباتیک وارد شده است و اگر اعتبارات لازم برای تکمیل مرکز رشد دانشگاه و سه لابراتوار منحصر به فرد آن تأمین شود، مراحل تکمیل و بهره برداری از این مرکز رشد سرعت می گیرد.
فلاحی همچنین، راه اندازی پژوهشکده های سیاست گذاری توانبخشی، سلامت روان و سلامت اجتماعی را از برنامه های معاونت تحقیقات دانشگاه ذکر کرد.
سعید خانجانی معاون فرهنگی دانشجویی دانشگاه هم در سخنان کوتاهی با یادآوری این نکته که اغلب دانشجویان دانشگاه علوم توانبخشی و سلامت اجتماعی از مناطق محروم کشور هستند و وجود خوابگاه های مناسب از ضروریات این بخش می باشد، اظهار داشت: محدودیت در منابع دانشگاه ما نسبت به دانشگاه های دیگر، مشکلاتی در این بخش ایجاد کرده، ضمن آنکه مانعی برای اجرای برنامه های این معاونت مانند راه اندازی خوابگاه متأهلین شده است.
وی از مدیرکل حوزه وزارتی خواست که در زمینه بودجه های تغذیه و خوابگاه های دانشجویی، این دانشگاه را حمایت کنند، علاوه بر این که دولت می تواند زمین هایی در اطراف شهر برای خوابگاه های دانشجویی در نظر گرفته و خوابگاه بسازد.
سیدعلی حسینی مشاور رئیس دانشگاه و عضو هیأت رئیسه دانشگاه هم به جایگاه دانشگاه علوم توانبخشی و سلامت اجتماعی در تربیت نیروی متخصص و تأثیرگذاری خدمات تخصصی و استاندارد توانبخشی در سلامت روانی و اجتماعی جامعه اشاره نمود و اضافه کرد: خدمات دهی به یک فرد دارای معلولیت، مساوی با تأمین سلامت روانی و اجتماعی همه اعضای خانواده این فرد و پیشگیری از وابستگی شخصی و تأمین استقلال مادی و معنوی اوست.
وی با عنایت به وجود پتانسیل علمی و اجرایی دانشگاه علوم توانبخشی و سلامت اجتماعی در حوزه توانبخشی، تصریح کرد که این دانشگاه می تواند وزارت بهداشت را در تدوین سیاستگذاری ها و اجرای برنامه ها در این عرصه، یاری کند.
در ادامه این نشست، سیدمحمد پورحسینی مشاور وزیر و مدیرکل حوزه وزارت بهداشت، بر حمایت همه جانبه از برنامه های این دانشگاه تصریح کرد و اظهار داشت: در سالهای گذشته، بعنوان نخستین مسئول بسیج جامعه پزشکی دانشگاه علوم توانبخشی و سلامت اجتماعی، خدمت کردم و دیدار امروز با اساتید بسیجی را دیداری دوستانه و افتخاری برای خود محسوب می کنم.
وی اضافه کرد: هرچند که دانشگاه رشد و پیشرفت قابل ملاحظه ای طی سالهای اخیر داشته، اما به واسطه سابقه همکاری که در سالهای گذشته با این دانشگاه داشتم، نسبت به خصوصیت های منحصر به فرد آن آگاهی دارم و پیشرو بودن این دانشگاه در حوزه های توانبخشی و سلامت اجتماعی و خدماتی که در دوران شیوع کووید عرضه داد، نشاندهنده جایگاه و اهمیت خدمات دانشگاه علوم توانبخشی و سلامت اجتماعی است.
پورحسینی افزود: با عنایت به بافت جمعیتی و رشد جمعیت سالمندی که سبب شده تا در آینده، یک سوم جمعیت کشور به سالمندی برسد، و هر کدام چند بیماری مزمن خواهند داشت که باید مورد رسیدگی قرار بگیرد و لذا، اهمیت فعالیت دانشگاه علوم توانبخشی و مراکز تابعه آن دو چندان خواهد شد.
وی همینطور انجام پژوهش های کاربردی، رشد فعالیتهای دانش بنیان که کشور به سمت آن می رود، خدمات سلامت اجتماعی، راه اندازی نخستین دانشکده سلامت اجتماعی در این دانشگاه و تأسیس رشته های بین رشته ای بخصوص ترکیب رشته های حوزه سلامت با علوم انسانی را نیاز امروز جامعه و راهگشای مسائل کشور خواند.
مدیرکل حوزه وزارتی بهداشت در عین حال تصریح کرد که سرمایه اصلی این دانشگاه، وجود اعضای هیأت علمی، نیروی انسانی متخصص، زبده و کارآمد، همکاری و همدلی مسؤلان با یکدیگر و حضور چهار رئیس اسبق دانشگاه در ترکیب هیأت رئیسه و استفاده از تجربیات آنان است.
پورحسینی در انتها خاطرنشان کرد: برای پیشرفت و اجرای برنامه های دانشگاه و تأمین منابع مورد نیاز برای پیشبرد پروژه های عمرانی آن، از هیچ کوششی دریغ نخواهیم کرد.
بنابر این گزارش، افتتاح دانشکده سلامت اجتماعی دانشگاه علوم توانبخشی و سلامت اجتماعی بعنوان نخستین دانشکده سلامت اجتماعی در کشور، همچون برنامه های پیشنهادی رئیس دانشگاه به وزارت بهداشت برای هفته دولت می باشد.


منبع:

1401/05/25
10:02:40
5.0 / 5
191
تگهای خبر: آب , آموزش , استاندارد , بهداشت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۵
حیوان خانگی GetPet

حیوان خانگی بگیر


واگذاری حیوانات خانگی

getpet.ir - مالکیت محتوا و شکل سایت حیوان خانگی بگیر محفوظ است