میکروپلاستیک ها بلای جان انسان و محیط زیست

میکروپلاستیک ها بلای جان انسان و محیط زیست

به گزارش حیوان خانگی بگیر، طی چند دهه گذشته مصرف پلاستیک در چارچوب ظروف مصرفی و کیسه های خرید برای سهولت انجام کار بسیار افزایش پیدا کرده است، درصورتی که این پلاستیک ها تجزیه نمی شوند و تنها در جریان آب و باد به ذرات ریزتر تبدیل و وارد چرخه غذایی می شوند.به گزارش حیوان خانگی بگیر به نقل از ایسنا، هر ایرانی روزانه به صورت میانگین سه کیسه پلاستیکی مصرف می کند که متوسط عمر استفاده از هر کیسه تنها ۱۲ دقیقه است، در حالیکه برای حذف هر کدام از این کیسه ها از طبیعت زمان زیادی نیاز است. علاوه بر این ظروف یک بار مصرف پلاستیکی، سفره های پلاستیکی، بسته بندی های پلاستیکی و غیره در کشور به مقادیر زیاد ساخته شده اند که به علت تغییر سبک زندگی مردم در دهه های اخیر بسیار مورد استفاده قرار گرفته اند و فشاری دوچندان بر محیط زیست وارد کرده است.

مخاطرات میکروپلاستیک برای حیات انسان

یکی از دغدغه اصلی خیلی از حامیان محیط زیست و حتی مردم عادی آلودگی ناشی از پلاستیک های یکبار مصرف برای سلامتی انسان، جانوران و به صورت کلی کیفیت محیط زیست است چونکه انواع پلاستیک ها همچون کیسه های پلاستیکی به علت ترکیباتشان تجزیه ناپذیرند و صدها سال بدون آنکه تجزیه شوند در محیط باقی می مانند و مواد شیمیایی آن به تدریج به خاک و آب راه پیدا می کنند و علاوه بر آلوده کردن آن، حیوانات را قربانی می کنند و در نهایت وارد زنجیره غذایی انسان می شوند.

هر ساله میلیونها تن پلاستیک که بیشتر از سوخت های فسیلی تولید می شود به محیط زیست نفوذ پیدا می کند و به قطعات کوچک و کوچک تر تجزیه می شود.

میکروپلاستیک ها در خون نفوذ می کنند

ژان فرانسوا گیگلیون، از محققان فرانسوی می گوید: ۱۰ سال پیش تصور نمی کردیم که میزان قابل توجهی از میکروپلاستیک های کوچک وجود داشته باشد که با چشم غیرمسلح قابل رویت نباشد و در اطراف ما وجود داشته باشد و ما هنوز قادر نبودیم آنها را در بدن انسان متصور باشیم.

وی اظهار می کند: حالا در مطالعات انجام گرفته به صورت فزاینده ای میکروپلاستیک ها در بعضی از اندام های انسان همچون ریه ها، طحال، کلیه ها و سایر اندام بدن شناسایی شده اند همینطور اینکه ما این ذرات موجود در هوا را تنفس می نماییم، امکان دارد چندان شوکه کننده نباشد.

در ماه مارس هم مطالعه دیگری انجام گرفت که نخستین نشانه های وجود ترکیب "پلی اتیلن ترفتالات" را در خون گزارش داد. با عنایت به کوچک بودن جامعه آماری، بعضی از متخصصان اعتقاد دارند که هنوز برای نتیجه گیری زود است اما نگرانی هایی وجود دارد که اگر مواد پلاستیکی در جریان خون نفوذ پیدا کنند امکان دارد به همه اندام ها منتقل شوند.

نگرانی از صدمه رسانی میکروپلاستیک ها به انسان ها

نفوذ این ذرات در خون نشان داده است که میکروپلاستیک ها می توانند در سرتاسر بدن حرکت نماید و امکان دارد در اندام ها مستقر شوند.

تاثیر میکروپلاستیک ها بر سلامت انسان یا حیوانات مزرعه هنوز ناشناخته است اما کارشناسان نگران هستند چونکه در بررسی های آزمایشگاهی میکروپلاستیک ها به سلول های انسان صدمه می رساند و هم اکنون این مورد هم تایید شده است که ذرات آلودگی هوا وارد بدن و سبب مرگ زودهنگام میلیونها نفر در سال می شوند.
1401/05/27
13:02:38
5.0 / 5
406
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۲
حیوان خانگی GetPet

حیوان خانگی بگیر


واگذاری حیوانات خانگی

getpet.ir - مالکیت محتوا و شکل سایت حیوان خانگی بگیر محفوظ است