سفارش های زیست محیطی برای زائرین اربعین

سفارش های زیست محیطی برای زائرین اربعین

به گزارش حیوان خانگی بگیر، یک فعال محیط زیست ضمن اشاره به این که برای تولید ظروف پلاستیکی از نفت استفاده می شود و استفاده از آنها برای انسان و طبیعت مضر است، اظهار داشت: بهتر است که زباله ها در زمان مراسمی مانند اربعین در همان مکان جمع آوری و دسته بندی سپس بازیافت شوند.به گزارش حیوان خانگی بگیر به نقل از ایسنا، با آغاز مراسم و مناسب های مذهبی، مصرف ظروف پلاستیکی و یکبار مصرف افزایش خواهد یافت که استفاده از آنها هم سلامت انسان را تهدید می کند و هم باعث تخریب محیط زیست می شود. به قول یک فعال محیط زیست هر زباله پلاستیکی ۶۰۰ سال در طبیعت باقی می ماند و باعث آلودگی زمین می شود.

عبیری گلپایگانی در گفت و گو با ایسنا در رابطه با زباله و پسماندهای تولیدی در مسافرت اربعین اظهار نمود: دو نوع زباله در این ایام و اماکن تولید می شوند که برخی زباله های ناشی از مواد غذایی و برخی دیگر هم پلاستیکی و کاغذی است. لازم است فضایی برای جمع آور سپس بازیافت زباله های غذایی تعبیه شود که این کار در عراق هم صورت می گیرد.

وی در رابطه با مضرات رهاسازی زباله های پلاستیکی اظهار داشت: رهاسازی زباله های پلاستیکی برای طبیعت بسیار خطرآفرین است چونکه زباله های غذایی اگر رها شوند، تجزیه می شوند و اتفاق مخربی نمی افتد اما زباله های پلاستیکی تجزیه نمی شوند و در طبیعت باقی می مانند.

این فعال محیط زیست تصریح کرد: لازم است سطل هایی آماده شود تا زائرین در مسیر، زباله های خویش را در آن بریزند و هر ۱۲ ساعت یکبار برنامه پاکسازی داشته باشند تا این زباله های پلاستیکی جمع آوری شود و با وزش باد این زباله ها در طبیعت پراکنده نشوند. این زباله ها بعد از جمع آوری هم قابل بازیافت در عراق هستند و هم قابلیت انتقال به ایران را دارند.

وی در رابطه با وسایل مورد نیاز هر زائر برای کاهش تولید زباله اظهار داشت: بهتر است هر زائری وسایل شخصی همچون قاشق و چنگال، لیوان و بشقاب همراه داشته باشد همینطور سفارش می شود که زوار استفاده حداقلی از دستمال کاغذی داشته باشند چون که برای تهیه دستمال کاغذی مجبور به قطع درختان هستیم.

گلپایگانی افزود: در اصلاح الگوی مصرف قبل از تولید زباله به فکر کاهش تولید زباله هستیم. در راه پیاده روی هم زباله هایی شامل ظروف یک بار مصرف پلاستیکی، ضایعات مواد غذایی، دستمال کاغذی و …وجود دارد که با جایگزین کردن آنها با وسایل شخصی میتوان تولید زباله را به حداقل رساند.

وی اضافه کرد: علاوه بر مصرف ظروف پلاستیکی، در این ایام انرژی های برق، آب و گاز هم به میزان زیادی مصرف می شود که در مصرف آنها هم باید صرفه جویی شود.

گلپایگانی در انتها خاطرنشان کرد: زباله های پلاستیکی ۶۰۰ سال در طبیعت باقی می مانند و تجزیه نمی شوند، علاوه برآن استفاده از آنها برای سلامتی انسان مضر است و طی تحقیقاتی اثبات شده است که ذرات پلاستیک وارد بد انسان می شوند. نکته قابل توجه دیگر این که برای تولید پلاستیک از نفت - که انرژی با ارزش و غیر قابل تجدید است- استفاده می شود ازاین رو بهتر است از این انرژی کمتر استفاده نماییم تا برای نسل های بعدی هم باقی بماند.

منبع:

1401/06/21
22:29:24
5.0 / 5
335
تگهای خبر: آب , بازی , بازیافت , تولید
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۴
لینکهای حیوان خانگی بگیر
حیوان خانگی GetPet

حیوان خانگی بگیر


واگذاری حیوانات خانگی

getpet.ir - مالکیت محتوا و شکل سایت حیوان خانگی بگیر محفوظ است