اما و اگرهای قوانین برای داشتن هوای پاک

اما و اگرهای قوانین برای داشتن هوای پاک

به گزارش حیوان خانگی بگیر، تعطیلی مدارس به یکی از دغدغه های مهم تبدیل گشته است چونکه از آغاز مهرماه دانش آموزان کمتر از ۵۰ روز به صورت حضوری به مدارس رفته اند ازاین رو ارائه پیشنهاد تغییر شاخصهای آلودگی هوا مطرح گردیده است. این مورد سبب شد تا به دو قانون و دستورالعمل در ارتباط با هوای پاک بپردازیم.به گزارش حیوان خانگی بگیر به نقل از ایسنا، تنفس هوای پاک نه تنها در تهران بلکه در خیلی از کلانشهرهای کشور به آرزوی شهروندان تبدیل گشته است؛ آرزویی که شرط اصلی برآورده شدن آن توجه به اجرایی شدن قوانین مربوطه است این در حالیست که برخی مسئولان به دنبال برودت هوا از سویی و افزایش تعداد روزهای آلوده از طرفی به منظور پیشگیری از تداوم تعطیلات مدارس از تغییر شاخصهای آلودگی هوا صحبت می کنند، به صورتی که ۳ بهمن ماه یوسف نوری - وزیر آموزش و پرورش - از تعلیق ملاک شاخصهای کیفیت هوا در تعطیلی مدارس اطلاع داد و اظهار داشت: اگر شاخصهای جهانی کیفیت هوا را ببینید، در کشورهای دیگر شاخص کمتر از ۳۰۰ باشد، تعطیل نمی کنند اما شاخص برای تعطیلی مدارس را برای ما روی ۱۵۰ بستند و تعطیلی ها طوری بود که شبیه دوره کرونا شدیم؛ درحالی که شاخصهای آلایندگی ما زیر ۲۰۰ هستند.
بعد از صحبت های نوری و در حالیکه منتظر واکنش سازمان محیط زیست به تغییر شاخصهای کیفیت هوا برای پیشگیری از تعطیلی مدارس بودیم، احمد وحیدی - وزیر کشور - اعلام نمود: سازمانی که طرح تغییر شاخص ها را ارائه داده سازمان حفاظت محیط زیست است. سازمان محیط زیست هرچند با چند روز تاخیر صحبت های وحیدی را رد کرد. علی سلاجقه - رئیس سازمان حفاظت محیط زیست- به ایسنا اظهار داشت: طرح «تغییر استانداردهای شاخص آلودگی هوا» پیشنهاد محیط زیست نیست.

تدوین شاخصهای در ارتباط با آلودگی هوا به سال ۷۴ برمی گردد. در این سال شاخصهای آلودگی هوا و دستورالعمل های در رابطه با آن توسط هیئت وزیران تصویب گردید. در ماده ۷ قانون نحوه پیشگیری از آلودگی هوا به دستورالعمل اجرایی وضعیت اضطراری آلودگی هوا به دلیل کیفیت خاص جوی و پایداری هوا پرداخته شده است. در این دستورالعمل شرایط آلودگی هوا و تشکیل کارگروه شرایط ویژه آلودگی هوا مورد توجه قرار گرفته است علاوه بر آن شاخصهای آلودگی هوا طبق نظر وزارت بهداشت مشخص شده است. بر این اساس وضعیت اخطار بین ۱۰۱ تا ۲۰۰، وضعیت اضطرار در وضعیت ۲۰۱ تا ۳۰۰ و وضعیت بحران بیشتر از ۳۰۱ تعیین شده است.
در ادامه این دستورالعمل اجرایی، وضعیت اضطراری آلودگی هوا به دلیل کیفیت خاص جوی و پایداری هوا، چگونگی تشخیص و اطلاع رسانی و اقدامات اجرایی در هر یک از این سه وضعیت با توضیحات بسیار پرداخته شده است.
در این دستورالعمل یکی از نهادهایی که دارای مسئولیت در شرایط آلودگی هوا است سازمان حفاظت محیط زیست است که از نظارت ویژه اقدامات تشدیدی بر عملکرد منابع آلاینده مستقر در محدوده پیرامون شهر تا هماهنگی برای تعطیلی موقت واحدهای صنعتی، کارخانه ها و مراکز موثر در تشدید آلودگی هوا به تشخیص این سازمان را برعهده دارد.

بیشتر بخوانید: زخم کاری «تغییر استانداردهای شاخص آلودگی هوا» بر پیکر آدم و هوا

یکی دیگر از قوانین در ارتباط با آلودگی هوا، قانون هوای پاک است که از سال ۹۶ جایگزین قانون نحوه پیشگیری از آلودگی هوا شد. بر مبنای ۳۴ ماده خود دستگاههای مختلف اجرایی در کشور ازجمله وزارت کشور، وزارت نفت، وزارت نیرو، نیروی انتظامی، شهرداری، صدا و سیما و.. را مکلف کرده است که هر یک به تناسب وظایف خود، اقداماتی را برای کنترل آلودگی هوا در کشور اجرایی کنند.

آیین نامه اجرایی قانون هوای پاک در ۲۱ شهریورماه سال ۹۷ به تصویب هیئت وزیران رسید. در این آئین نامه به مواقع اضطرار آلودگی هوا، کارگروه های شرایط اضطرار آلودگی هوا و شاخص کیفیت هوا AQI پرداخته شده است و سازمان هایی مانند هواشناسی، حفاظت محیط زیست، پلیس راهنمایی و رانندگی، اداره کل بحران و... دارای وظایفی هستند. در این آئین نامه به مواردی مانند به اعمال محدودیت ها و صدور مجوزها هم پرداخته است البته طی این سال ها بعضی از مفاد این آئین نامه مانند سن فرسودگی خودرو ها مورد تجدید نظر قرا گرفته است.

بیشتر بخوانید: تعیین سن فرسودگی خودرو بی معنا است/لزوم وجود معاینه فنی کارآمد در کشور

در سال ۱۴۰۰ برپایه آئین نامه اجرایی ماده ۸ قانون هوای پاک که با رویکرد حفظ حق مالکیت افراد درمورد وسیله نقلیه و افزایش نظارت بر انجام معاینه فنی به جای تعیین مطلق سن بعنوان معیار فرسودگی خودرو با عنایت به کاهش ایمنی و آلایندگی انواع وسایل نقلیه با گذشت زمان در اثر استهلاک و پوسیدگی اجزا و بدنه، شاخص سن مرز فرسودگی به جای سن فرسودگی تعیین شد و خودرو های مشمول ملزم به افزایش دفعات سالانه معاینه فنی و افزایش هزینه های تردد هستند.

به گزارش حیوان خانگی بگیر به نقل از ایسنا، باتوجه به مخالفت های صورت گرفته با طرح تغییر استاندارهای شاخص آلودگی هوا برای پیشگیری از تعطیلی مدارس، بهتر است در این طرح بازبینی شود چونکه باز بودن مدارس در شرایط آلودگی علاوه بر آنکه می تواند باعث صدمه رسیدن به سلامت دانش آموزان شود، امکان دارد باعث تشدید آلودگی هوا شود.

منبع:

1401/11/14
16:37:06
5.0 / 5
222
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۴
حیوان خانگی GetPet

حیوان خانگی بگیر


واگذاری حیوانات خانگی

getpet.ir - مالکیت محتوا و شکل سایت حیوان خانگی بگیر محفوظ است