رئیس دانشگاه علوم پزشكی تبریز خبرداد؛

انجام 1521 مورد عمل پیوند عضو در تبریز

انجام 1521 مورد عمل پیوند عضو در تبریز

به گزارش حیوان خانگی بگیر، رییس دانشگاه علوم پزشکی تبریز اظهار داشت: تعداد کل عمل پیوند اعضا انجام شده در تبریز تا امروز یک هزار و 521 مورد است که نزدیک به 30 در صد پیوندهای شمال غرب کشور را شامل می شود.به گزارش حیوان خانگی بگیر به نقل از مهر، بهمن نقی پور در گفت و گو با خبرنگاران اظهار داشت: پیوندهای منحصر به فردی در سال قبل توسط اساتید حاذق دانشگاه انجام شده است که یک مورد پیوند همزمان کبد و پانکراس بوده و دیگری پیوند همزمان کبد و کلیه برای یک نفر و همین طور پیوند زنده به زنده کبد مورد جراحی نادر دیگری بود که در بیمارستان امام رضا (ع) تبریز برای نخستین بار در تبریز صورت گرفت.
وی با تشریح این که تعداد پیوند عضو در سال ۱۴۰۰ چهل و پنج مورد بوده (۱۹ پیوند کلیه، ۲۳ پیوند کبد و سه پیوند قلب) اظهار داشت: در سال ۱۴۰۱ تعداد پیوند ۱۲۲ مورد هست که ۷۳ پیوند کلیه ۴۲ پیوند کبد، ۶ پیوند قلب و یک پیوند پانکراس می باشد و بالای ۹۵ درصد پیوندهای انجام شده در تبریز موفقیت آمیز بود که آمار بسیار خوبی است.
نقی پور با اشاره به این که در سال ۱۳۸۲ انجام نخستین مورد پیوند از فرد مرگ مغزی در مرکز آموزشی درمانی امام رضا (ع) تبریز شروع شد اضافه کرد: هفتاد تا هفتاد و پنج درصد اعضای اهدایی مربوط به تبریز بوده است و بقیه از شهرهای دیگر دریافت شده است که از این تعداد ۱۴ مورد کبد از ارومیه و تهران برای پیوند به این مرکز انتقال یافته است.
رئیس دانشگاه علوم پزشکی تبریز درباب پیوند مغز استخوان اظهار داشت: مرکز پیوند مغز استخوان دانشگاه علوم پزشکی تبریز در دی ماه سال ۱۳۹۴ کار خودرا با ۲ تخت فعال آغاز کرد و ۲ سال پس از افتتاح بخش پیوند آلوژن (پیوند از فرد دیگر) هم افتتاح شد و هم اکنون این مرکز دارای ۶ تخت فعال و تابحال تعداد ۹۰ پیوند آلوژن انجام شده است که بیماران در وضعیت خوبی بسر می برند.
وی در ادامه اضافه کرد: امروزه پیوند مغز استخوان درمان قطعی بیش از ۱۰ نوع از انواع بیماریها است که این بیماران بدون انجام پیوند مغز استخوان تنها ۲ یا ۳ ماه فرصت زندگی دارند. علاوه بر تعداد ۹۰ مورد بیمار آلوژن (از دیگری) تعداد ۲۵۵ مورد پیوند اتولوگ (از خود) تحت عمل پیوند قرار گرفته اند که جمعاً تعداد ۳۴۲ مورد پیوند مغز استخوان انجام شده است.
نقی پور با توصیف این که قبلاً بیماران با مشکلات گوناگون به بیمارستان شریعتی تهران مراجعه می کردند، اظهار داشت: هم اکنون بیش از ۲۰ نفر بیمار کاندید پیوند مغز استخوان در فهرست انتظار داریم. تعداد ۳۴۲ پیوند مغز استخوان برای بیماران از سال ۱۳۹۴ در بخش پیوند مغز استخوان مرکز امام رضای تبریز انجام گرفته است. و تنها درسال گذشته تعداد ۶۱ پیوند مغز استخوان برای بیماران در مرکز امام رضای تبریز انجام گرفته است.
وی اضافه کرد: آخرین متدهای پیوند شامل پیوند هاپلو و پیوند unrelated است که در مراکز محدودی در کشور به انجام می رسد که خوشبختانه امروزه در دانشگاه علوم پزشکی تبریز به انجام می رسد و بیماران بی نیاز از مراجعه به سایر مراکز هستند و سلول درمانی نیز در این بیماران صورت می گیرد.
نقی پور درباب برنامه های پیش روی دانشگاه در عرصه پیوند عضو اظهار داشت: دانشگاه علوم پزشکی تبریز در صدد است با افزایش امکانات بیمارستان امام رضا (ع) تبریز و زمینه های عمل پیوند عضو با پذیرش متخصصان در قالب فلوشیپ اعضای پیوندی برای افزایش کادر متخصص و کارآمد بکوشد و تعداد عمل های پیوند را ارتقا دهد.


منبع:

1402/03/01
13:40:01
5.0 / 5
227
تگهای خبر: آموزش , بیماری , پزشك , زندگی
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۳
حیوان خانگی GetPet

حیوان خانگی بگیر


واگذاری حیوانات خانگی

getpet.ir - مالکیت محتوا و شکل سایت حیوان خانگی بگیر محفوظ است