تصمیم های دیرهنگام كارگروه آلودگی هوا، مشكل ساز برای مردم و رسانه ها

تصمیم های دیرهنگام كارگروه آلودگی هوا، مشكل ساز برای مردم و رسانه ها

حیوان خانگی بگیر: روز گذشته مثل خیلی از روزها هوای تهران به شدت آلوده بود، باز هم اعضای كارگروه شرایط ویژه آلودگی هوا تصمیم به تشكیل جلسه گرفتند اما انجام همین كار ساده را تا ساعت ۷ شب به تعویق انداختند و همین تعویق ها و تعلل ها در برگزاری به موقع جلسه بود كه انتشار اخبار خروجی جلسه را با حاشیه هایی همراه كرد. این در حالیست كه تهران از ابتدای سال تا كنون ۸۱ روز ناسالم برای گروه های حساس، ۶ روز ناسالم برای همه گروه ها داشته است.به گزارش حیوان خانگی بگیر به نقل از ایسنا، بر مبنای دستورالعمل ها و ضوابط داخلی كشور هنگام بروز هوای ناسالم برای همه گروه های سنی یا وضعیت هشدار، كارگروه شرایط ویژه آلودگی هوای تهران به ریاست استاندار و با حضور مهمترین دستگاه متولی مربوط به آلودگی هوا، یعنی سازمان حفاظت محیط زیست برگزار می شود؛ اما آلودگی هوای تهران در روز گذشته و انتشار خبرهای ضد و نقیض در ساعات منتهی به شب بعنوان مصوبات كارگروه شرایط ویژه كه چندبار دیگر هم تكرار شده، موضوعی است كه نمی توان از كنار آن به راحتی عبور كرد. شاید مهمترین دلیل بروز چنین بی نظمی ای در اطلاع رسانی اخبار مربوط به مصوبات این كارگروه از اینجا ناشی شود كه تشكیل این جلسه در بیشتر اوقات به دلیلی نامعلوم به آخرین ساعات روز موكول می گردد.

روز گذشته هم تصمیم گیری كارگروه شرایط ویژه كاهش آلودگی هوای تهران برای تعطیلی مدارس و اتخاذ سایر تصمیمات برای حفظ جان و سلامت شهروندان به دقیقه ۹۰ كه نه، به وقت اضافه كشید و با وجود پیش بینی های چند روز قبل سازمان هواشناسی و شركت كنترل كیفیت هوای تهران در خصوص تداوم آلودگی، همینطور درخواست وزارت بهداشت برای تعطیلی، به تعویق انداخته و نتیجه آن شد كه از نخستین ساعات غروب چندین خبر در خصوص تعطیلی منتشر گردید اما دوباره گفته شد هنوز درباره تعطیلی تصمیم قطعی گرفته نشده، اما به فاصله كمتر از یك ساعت دوباره خبر تعطیلی اعلام گردید كه باعث سردرگمی رسانه ها و مردم شد.

شاید مسئولان متولی ادعا كنند كه همیشه جلسات كمیته به ساعات پایانی واگذار نمی گردد و حتی روز یكشنبه نزدیك به ظهر این كمیته تشكیل جلسه داده و تكلیف شهروندان را برای روز دوشنبه روشن كرد؛ اما سوال اصلی این است كه در شرایطی كه سازمان هواشناسی از روز جمعه (۱۳ بهمن ماه) نسبت به صدور اطلاعیه آلودگی هوا در تهران و چند كلانشهر دیگر اقدام كرده و به جزییات، تصریح كرده كه در تهران به علت سكون جوی، در روز شنبه هوا برای گروه های حساس و در روز یكشنبه برای همه گروه های سنی، ناسالم می باشد، چرا جلسات كارگروه ویژه در ساعات پایانی روز برگزار گردید و چرا با وجود پیش بینی های صورت گرفته این جلسه روز به روز تشكیل می گردد و برای كل روزهای آلوده این مقطع زمانی تصمیم گیری نمی كند؟

افزون بر این سازمان هواشناسی روز یكشنبه (۱۵ بهمن ماه) مجددا طی اطلاعیه ای از تداوم آلودگی در شهرهای بزرگ همچون تهران تا روز سه شنبه (۱۷ بهمن ماه) اطلاع داد. در این میان شركت كنترل كیفیت هوای تهران هم كه مسئولیت اصلی را در پایش و پیش بینی كیفیت هوای تهران برعهده دارد، طی روزهای اخیر از طرق سامانه های در اختیار وضعیت آلودگی هوا را در این شهر پیش بینی نمود. چرا نسبت به این پیش بینی بی توجهی شده و برگزاری جلسه كارگروه شرایط ویژه آلودگی هوای تهران تا وقوع شرایط شدیدا آلوده به تعویق افتاده است؟

متاسفانه عملكردها در این حوزه با عنایت به آنچه گفته شد قابل قبول نیست و این پرسش بزرگ پیش می آید كه در شرایطی كه برای گرفتن تصمیمی كه بر مبنای شواهد از قبل، ماهیت آن مشخص است یعنی تعطیلی در موقع برای شهر در مواقع اضطرار، اینگونه عمل می شود، چطور می توان توقع داشت در اجرای بند به بند قانون هوای پاك و سایر مصوبات كاهش آلودگی هوا به درستی عمل شود؟

ایسنا- زینب رحیمی
1396/11/17
15:41:17
5.0 / 5
2698
تگهای خبر: آلودگی هوا , هوا
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۱
حیوان خانگی GetPet

حیوان خانگی بگیر


واگذاری حیوانات خانگی

getpet.ir - مالکیت محتوا و شکل سایت حیوان خانگی بگیر محفوظ است