معاون سازمان محیط زیست خبرداد:

آخر ارزیابی زیست محیطی 175 پروژه عمرانی

آخر ارزیابی زیست محیطی 175 پروژه عمرانی

حیوان خانگی بگیر: تهران - معاون محیط زیست انسانی سازمان حفاظت محیط زیست با بیان اتمام روند بررسی گزارش های ارزیابی زیست محیطی و تعیین تكلیف نهایی 175 پروژه معطل مانده از گذشته، اظهار داشت: عدم تعیین تكلیف پروژه های توسعه ای و عمرانی، بهانه ای برای اجرایی نشدن تكالیف سایر وزارتخانه ها شده بود.


به گزارش روز چهارشنبه ایرنا از پایگاه اطلاع رسانی سازمان حفاظت محیط زیست، مسعود تجریشی در جلسه ای با مدیركل و كارشناسان دفتر ارزیابی زیست محیطی با اشاره به گزارش عرضه شده از جانب مدیركل دفتر ارزیابی زیست محیطی در مورد تعیین تكلیف پروژه های معطل مانده از گذشته، اظهار داشت: در حالیكه عدم هماهنگی در اجرای امور مختلف، همواره یك چالش بزرگ برای اجرایی شدن برنامه های مختلف در كشور است، تعیین تكلیف پروژه های به جا مانده از گذشته با هماهنگی درون و برون سازمانی و كیفیت بالا در مدت زمانی كوتاه، اقدامی بسیار پرارزش است.
وی ادامه داد: روند كند و عدم تعیین تكلیف نهایی پروژه های توسعه ای و عمرانی، بهانه ای برای عدم اجرای تكالیف توسط سایر وزارتخانه ها شده بود تا جایی كه بعضی از وزارتخانه ها بدون اینكه گزارش ارزیابی زیست محیطی پروژه ای را عرضه كنند، نبود مجوز ارزیابی زیست محیطی را دلیل عدم اجرا پروژه های توسعه ای و عمرانی اعلام می كردند.
معاون سازمان حفاظت محیط زیست اظهار داشت: البته در دوره جدید هم به علت عدم تدوین و تصویب آئین نامه اجرایی قانون هوای پاك در مهلت مقرر شده، همین رویه از جانب وزارتخانه ها در حوزه مقابله با آلودگی هوا دنبال شد اما این مورد در مدت زمان كوتاهی با استفاده از مذاكره با دفتر حقوقی ریاست جمهوری و اعلام اینكه تا یكسال آینده، مصوبه دولت در مورد تكالیف دستگاه ها برای مقابله با آلودگی هوا بعنوان آئین نامه مورد استناد قرار گیرد، برطرف شد.
به گفته تجریشی، همزمان، كارگروهی با حضور معاونان وزرای مرتبط برای تدوین آئین نامه اجرایی قانون هوای پاك در نهاد ریاست جمهوری شكل گرفت.
** لزوم بهره گیری سازمان حفاظت محیط زیست از بدنه كارشناسی قوی دفتر ارزیابی زیست محیطی
وی اضافه كرد: عملكرد دفتر ارزیابی زیست محیطی سازمان حفاظت محیط زیست در دوره جدید نشان دهنده بدنه كارشناسی قوی و زیربنای درست این بخش است و مدیریت كلان كشور و سازمان حفاظت محیط زیست می توانند از این پتانسیل بهره ببرند.
تجریشی تصریح كرد: موفقیت در حفاظت از محیط زیست كشور، صرفا منوط به بهره مندی از بودجه ای كلان نیست و تجربه خیلی از كشورهای موفق در حفظ محیط زیست مبین آن است كه افزایش هماهنگی و همكاری میان دستگاه های مرتبط نسبت به بودجه از نقش و جایگاه مهم تری برخوردار می باشد.
** سخت گیری های گذشته سازمان حفاظت محیط زیست منجر به حفظ محیط زیست نشد
معاون سازمان حفاظت محیط زیست ضمن انتقاد از سخت گیری های گذشته سازمان حفاظت محیط زیست و نبود تعامل مناسب با سایر بخش ها و بدنه مردم، اظهار داشت: شرایط كنونی محیط زیست كشور نشان دهنده آن است كه سخت گیری ها و اعمال محدودیت ها در گذشته، منجر به موفقیت در حفظ محیط زیست نشده و حفاظت از محیط زیست كشور، نیازمند تغییر نگاه و بسط مبحث در جامعه به منظور جلب حمایت و مشاركت مردم در حفظ محیط زیست است.
تجریشی ضمن تاكید بر اینكه دفتر ارزیابی زیست محیطی، سیاسی ترین و فنی ترین بخش سازمان حفاظت محیط زیست است، خاطرنشان كرد: اعمال فشار بر این دفتر از جانب نمایندگان مجلس و بخش های مختلف دولت و حكومت برای دریافت مجوز ارزیابی زیست محیطی بسیار زیاد است.
وی یكی از دیگر تغییرات ضروری در بخش ارزیابی زیست محیطی و معاونت محیط زیست انسانی سازمان حفاظت محیط زیست را برنامه ریزی برای بازدید و پایش مستمر روند اجرا و فعالیت پروژه های توسعه ای و عمرانی كه موفق به دریافت مجوز ارزیابی زیست محیطی شده اند، برشمرد و اظهار داشت: بزودی دستورالعمل نحوه پایش و ارزیابی پروژه ها بعد از دریافت مجوز ارزیابی زیست محیطی تدوین و ابلاغ می گردد.
** لزوم صدمه شناسی نحوه هزینه كرد عوارض آلایندگی زیست محیطی
معاون سازمان حفاظت محیط زیست اشاره ای هم به مبحث پرداخت عوارض آلایندگی زیست محیطی از جانب واحدهای صنعتی و خدماتی داشت و تصریح كرد: لزوم دارد، صدمه شناسی در مورد عوارض دریافتی و نحوه هزینه كرد آن صورت گیرد و ساختارها و روندها به گونه ای اصلاح شود كه چنانچه عوارضی هم پرداخت می گردد برای كاهش و بر طرف كردن آلایندگی واحدها، هزینه شود.
وی با یادآوری تاكید ماده 38 قانون بر لزوم نگاه راهبردی به ارزیابی زیست محیطی و لزوم بهره گیری از این ماده قانون به منظور تولید جهت گیری راهبردی برای صنعت كشور، اظهار نمود: متاسفانه سازمان حفاظت محیط زیست از جایگاه نظارتی - حاكمیتی خود فاصله گرفته و به جای برخورداری از نگاه كلان، درگیر مسائل جزئی و كارهای اجرایی شده است تا جایی كه بر اثر همین نگاه، در قانون هوای پاك تكالیف و مسئولیت هایی فراتر از وظایف حاكمیتی برای سازمان در نظر گرفته شده و البته ورود به حوزه گرد و غبار و خیلی از موضوعات دیگر هم ناشی از همین نگاه بوده است.
** ضرورت بازگشت سازمان حفاظت محیط زیست در مسیر و جایگاه راهبردی و جامع نگری
تجریشی با تاكید بر ضرورت بازگشت سازمان حفاظت محیط زیست در مسیر و جایگاه راهبردی و جامع نگری، خاطرنشان كرد: در همین راستا، تعامل خوبی میان سازمان محیط زیست و سازمان های برنامه و بودجه و اداری - استخدامی كشور بوجود آمد و در مدت كمتر از یك هفته مجوز جذب 200 نیروی متخصص دریافت شد كه البته آزمون استخدامی آن در اسفندماه برگزار می گردد.
وی اضافه كرد: بر مبنای مذاكرات صورت گرفته، مقرر شد در صورت رضایت از عملكرد سازمان حفاظت محیط زیست، برای سال آتی هم مجوز جذب نیروی متخصص صادر شود.
معاون سازمان حفاظت محیط زیست در مورد منبع تامین بودجه برای اجرای برنامه های معاونت انسانی با یادآوری این مورد كه مجموع بودجه معاونت انسانی سازمان محیط زیست از محل ماده 10 و 12، حدود 220 میلیارد تومان است، اظهار نمود: برای امسال حدود 110 میلیارد تومان اعتبار جذب كرده ایم و این در شرایطی است كه طی سال های گذشته، هیچ اعتباری به این معاونت تخصیص داده نمی شد.
وی ضمن تاكید بر فرصت طلایی بوجود آمده برای سازمان حفاظت محیط زیست به منظور جهت گذاری آینده محیط زیست كشور بر اساس علم، خاطرنشان كرد: به رغم همه فشارها باید از این فرصت با تدبیر، همكاری و پشتوانه علمی بهره گرفت.
** دسترسی آزاد به اطلاعات همچون حقوق شهروندی است
تجریشی اشاره ای به دستور رئیس سازمان حفاظت محیط زیست برای شفاف سازی و انتشار اطلاعات در رابطه با فعالیت های سازمان بخصوص در حوزه ارزیابی زیست محیطی داشت و اعلام نمود: بزودی بانك اطلاعاتی معاونت محیط زیست انسانی برای شفاف سازی فرآیندها و گردش كار تولید و در دسترس عموم قرار می گیرد، زیرا معتقدیم كه این مورد همچون حقوق شهروندی مردم است.
** اتمام روند بررسی گزارش های ارزیابی زیست محیطی و تعیین تكلیف نهایی 175 پروژه معطل مانده از گذشته
بنابراین گزارش، حمید جلالوندی مدیر كل دفتر ارزیابی زیست محیطی سازمان حفاظت محیط زیست در ابتدای این جلسه با عرضه گزارشی از روند بررسی گزارش ارزیابی های معطل مانده از گذشته، اظهار داشت: یكی از علت خستگی و دلسردی كارشناسان، نبود خروجی و نتیجه مشخص برای ارزیابی های صورت گرفته بود.
جلالوندی با یادآوری جایگاه كلیدی و حساس دفتر ارزیابی زیست محیطی سازمان حفاظت محیط زیست، اظهار نمود: دفتر ارزیابی با بررسی و جمع بندی نظرات سایر دفاتر تخصصی، محتوای كارشناسی لازم را برای تصمیم گیری فراهم می كند.
مدیر كل دفتر ارزیابی زیست محیطی سازمان حفاظت محیط زیست اضافه كرد: طی دوره جدید مدیریتی سازمان حفاظت محیط زیست به صورت میانگین، ماهانه 10 تا 12 جلسه كمیته ماده 2 برای بررسی 50 گزارش ارزیابی زیست محیطی معطل مانده از گذشته با حضور معاون محیط زیست انسانی برگزار گردید و این در حالی است در دوره گذشته، حداكثر دو جلسه در ماه تشكیل می شد و گاها هم منجر به خروجی نمی شد.
جلالوندی ضمن اعلام خبر اتمام روند تعیین تكلیف نهایی 175 پروژه معطل مانده از گذشته در تاریخ 28 بهمن ماه، تصریح كرد: هیچ گزارش های ارزیابی زیست محیطی از گذشته برای بررسی باقی نمانده و تمامی پروژه ها دارای پیوست زیست محیطی قابل اتكا است.
مدیر كل دفتر ارزیابی زیست محیطی سازمان حفاظت محیط زیست ادامه داد: از این تعداد پروژه با 78 مورد موافقت مشروط شد؛ یعنی یا مجوز پروژه صادر شد یا مقرر شد بعد از احراز شرایط، مجوز صادر شود. همینطور 35 پروژه باید بعد از رفع اشكالات، مجدد مورد طرح و بررسی قرار گیرد و با انجام 9 پروژه هم به صورت كامل مخالفت شد.
وی با تاكید بر اینكه 18 پروژه هم به درخواست مجریان پروژه از دستور كار بررسی خارج شد، خاطرنشان كرد: پروژه های دارای پیشرفت فیزیكی ولی بدون مجوز هم در كمیته ای جدا مورد ارزیابی قرار گرفت و با 28 مورد پروژه به صورت مشروط موافقت شد، همینطور دو پروژه از دستور كار خارج و چهار پروژه هم موفق به دریافت مجوز شدند.
جلالوندی یكی دیگر از فعالیت های دفتر ارزیابی زیست محیطی را تدوین ضوابط استقرار فعالیت های صنعتی و خدماتی برشمرد كه به صورت میانگین، سالانه بیش از 135 هزار استعلام ضوابط ادارات كل حفاظت محیط زیست استان ها بر مبنای آن انجام می پذیرد و نشان دهنده اهمیت ضوابط استقرار در عملكرد محیط زیست است.
وی ادامه داد: سالانه حدود 1300 استعلام استقرار صنایع در استان ها به دلایل ابهامات مختلف به ستاد ارجاع داده می گردد و كارشناسان دفتر ارزیابی زیست محیطی در پاسخگویی به مراجعان و متقاضیان با ادارات كل استانی همكاری می كنند.
مدیر كل دفتر ارزیابی زیست محیطی سازمان حفاظت محیط زیست با تشریح روند تشكیل 480جلسه كمیته فنی در ستاد برای بررسی گزارش های ارزیابی زیست محیطی پروژه های معطل مانده از گذشته، اظهار داشت: 520 كارگروه ارزیابی استانی، متضمن پشتوانه كارشناسی و علمی برای كمیته اصلی بود.
وی اشاره ای به فعالیت دفتر ارزیابی زیست محیطی بعنوان دبیرخانه ملی مدیریت سبز در كشور بر مبنای برنامه های پنجم و ششم توسعه داشت و اضافه كرد: بر مبنای آئین نامه تدوین شده در این خصوص، عملكرد 98 دستگاه دولتی در حوزه محیط زیست به صورت سالانه ارزیابی و در انتها سال، كارنامه عملكرد دستگاه به هیات دولت عرضه می گردد.
جلالوندی اظهار داشت: فعالیت برای انتخاب واحدهای صنعتی و خدماتی سبز كشور از دیگر فعالیت های دفتر ارزیابی زیست محیطی سازمان حفاظت محیط زیست است كه در یك فرآیند 6 ماهه و به صورت خوداظهاری داوطلبان و مكانیزه برنامه ریزی می گردد و امسال هم از 130 واحد خدماتی و صنعتی سبز تقدیر به عمل آمده است.
علمی 9014**1440


1396/12/09
14:17:27
5.0 / 5
2316
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۴
حیوان خانگی GetPet

حیوان خانگی بگیر


واگذاری حیوانات خانگی

getpet.ir - مالکیت محتوا و شکل سایت حیوان خانگی بگیر محفوظ است