حضورسه نماینده ایران در هشتمین دوره اجلاس جهانی آب

حضورسه نماینده ایران در هشتمین دوره اجلاس جهانی آب

حیوان خانگی بگیر: هشتمین اجلاس شورای جهانی آب (WWF8) با شعار «آب برای همه»، از ۲۷ اسفندماه جاری تا ۳ فروردین ۹۷، در شهر برازیلیا، پایتخت كشور برزیل برگزار می گردد.


به گزارش حیوان خانگی بگیر به نقل از ایسنا، رضا اردكانیان -وزیر نیرو-، كاوه مدنی -معاون سازمان حفاظت محیط زیست- و عباس كشاورز -معاون وزیر كشاورزی-از اعضای هیأت ایرانی شركت كننده در این اجلاس هستند.

شورای جهانی آب در سال ۱۹۹۶ تأسیس شد و محل دبیرخانه مركزی این شورا در شهر مارسی كشور فرانسه مستقر بوده و هم اكنون بیش از ۵۰۰ شخصیت حقوقی از زیر مجموعه های سازمان ملل، نمایندگان سازمان های بین المللی، بخش های دولتی، وزارتخانه ها، مؤسسات علمی و … عضو این شورا هستند.

یكی از مهمترین وظایف شورای جهانی آب برگزاری اجلاس شورای جهانی آب هر سه سال یكبار بوده كه هشتمین اجلاس آن در برزیل برگزار می گردد.

این اجلاس از سال ۱۹۹۷ هر سه سال یك بار بعنوان بزرگترین رویداد آبی در سطح بین الملل، با هدف بسیج كردن خلاقیت، نوآوری، عرضه طرح های ابتكاری، دانش و اطلاعات جدید در حوزه آب برگزار می گردد. تابحال هفت اجلاس از سال ۱۹۹۷ به ترتیب در كشورهای مراكش (۱۹۹۷)، هلند (۲۰۰۰)، ژاپن (۲۰۰۳)، مكزیك (۲۰۰۶)، تركیه (۲۰۰۹)، فرانسه (۲۰۱۲) و كره جنوبی (۲۰۱۵) برگزار شده است.

فرآیند و ساختار اجلاس به این شكل است كه در این رویداد ۱۷۴ جلسه عادی و ۴۱ جلسه ویژه در زمینه های مختلف موسوم به «فرآیند موضوعی»، «فرآیند منطقه ای»، «فرآیند سیاسی»، «نشست شهروندان» و رویدادهای دیگر تشكیل خواهد شد.

فرآیند موضوعی این اجلاس شامل مباحث زیربنایی و تبادل نظر در مورد روش های مقابله با چالش های موجود در بخش آب است. در فرآیند موضوعی حدود ۹۰ جلسه مختلف به صورت موازی در زمینه های مهمی همچون مدیریت تقاضا، زنجیره آب، غذا و انرژی (NEXUS)، شهرهای هوشمند و مدیریت پایدار منابع آب، احیا و تعادل بخشی آب های زیرزمینی، فناوری های نوین، مدیریت آب در شرایط اضطراری و سازگاری با تغییر اقلیم و … برگزار می شود.

فرآیند منطقه ای هم بدین سان است كه بررسی تجارب بدست آمده از گوشه و كنار جهان؛ فرآیند منطقه ای در شش گروه آسیا و اقیانوسیه، اروپا، آفریقا، آمریكا، كشورهای عرب و كشورهای حوزه مدیترانه با هدف تبادل اطلاعات و بررسی راهكارهای مقابله با چالش های آب تشكیل می گردد. ایران در گروه كشورهای آسیا و اقیانوسیه تعریف شده است.

فرآیند سیاسی اجلاس به شكلی است كه به دنبال فراهم آمدن موقعیت گفتمان و فرصت همكاری بین نمایندگان دولت ها است. هدف از فرآیند سیاسی هم تقویت عزم سیاسی و انجام اقدامات مورد نیاز در سطح كلان برای مقابله با چالش های بخش آب است. شایان ذكر است كه برای نخستین بار قضات و دادستان ها (دستگاه قضایی) به صورت رسمی به فرآیند سیاسی اجلاس دعوت به مشاركت شده اند. پیش بینی می گردد كه مقامات ارشد سیاسی بیش از ۵۰ كشور جهان در این رویداد بزرگ شركت خواهند كرد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سازمان حفاظت محیط زیست (پام)، در نشست شهروندان؛ انتقال دانش و تبیین نقش شهرداری ها، شهروندان و سایر نهادهای اجتماعی در تصمیمات اتخاذی مورد توجه قرار می گیرد. در این خصوص ۱۷ جلسه با موضوعات مختلف همچون توسعه شهرنشینی، تجربیات موفق و درس آموخته ها، توسعه ظرفیت و مشاركت ذی نفعان، تأمین تسهیلات مالی و اعتباری و احیا و ساماندهی رودخانه های شهری و …. برگزار می شود. همینطور درنظر است پیشنهاد تدوین سند جهانی آب در این نشست بررسی شود.1396/12/28
20:00:59
5.0 / 5
2447
تگهای خبر: آب , اقیانوس , محیط زیست
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۲
حیوان خانگی GetPet

حیوان خانگی بگیر


واگذاری حیوانات خانگی

getpet.ir - مالکیت محتوا و شکل سایت حیوان خانگی بگیر محفوظ است