اقبال عمومی به چالش بی زباله در نوروز

اقبال عمومی به چالش بی زباله در نوروز

حیوان خانگی بگیر: «این چالش مردمی است، نه دولتی! از روز اول همه مردم دعوت شدند. از شركت كردن مسئولان استقبال می نماییم اما لطفاً همه كمك كنند كه این چالش مردمی بماند و مسئولان هم كنار و همراه مردم در این چالش باشند.»به گزارش حیوان خانگی بگیر به نقل از ایسنا، روزنامه ایران نوشت: «دیروز سیزدهمین روز فروردین یا همان «سیزده بدر» معروف ما ایرانیان بود؛ روزی كه به بهانه آشتی مردم با طبیعت روز طبیعت نامگذاری شده اما متاسفانه هر سال با رها كردن زباله ها در پارك ها و فضاهای سبز از جانب مردم، به روز قهر با طبیعت تغییر نام می دهد. البته امسال پیش از آخر تعطیلات و حتی شروع سال جدید، تعدادی از فعالان محیط زیست با همراهی وزرا و سیاسیون به سراغ راه اندازی كمیپن بدون زباله رفتند تا بلكه سیزده بدر امسال كابوس آلودگی زیست محیطی هر سال را فراموش كند.

طرح چالش بی زباله نوروز سازمان محیط زیست امسال در شكلی گسترده در فضای مجازی توانست توجه گروه های مختلف مردم را به معضل زباله جلب كند؛ چالشی كه به قول «كاوه مدنی»، معاون آموزش و پژوهش این سازمان تمرین مسئولیت اجتماعی است تا برخی وظایف ساده زیست محیطی را یادآوری كند. او می گوید: ‏ «چالش ‎بی زباله نه كاه است و نه كوه! این چالش بازی سلبریتی ها نیست بلكه تمرین ‎مسئولیت اجتماعی است تا بعضی از وظایف ساده محیط زیستی مان را به یاد آوریم.»

برگ برنده چالش بی زباله ای كه كاوه مدنی آن را در آستانه نوروز و با هدف داشتن یك نوروز بی زباله كلید زد، اهمیت دادن به نقش كودكان، نوجوانان و دانش آموزان در حفظ محیط زیست است؛ كودكان و نوجوانانی كه دولتمردان را به چالش كشیدند. بچه های آستارا پس از ۱۵ هفته جمع آوری زباله، اولین رودخانه بدون زباله را به نام شهر بندری خود ثبت می كنند و رؤسای سه قوه را به این چالش فرا می خوانند. «معصومه ابتكار»، معاون رئیس جمهوری در امور زنان و خانواده كه خود از جانب «شهیندخت مولاوردی» مشاور رئیس جمهوری در حقوق شهروندی دعوت شده بود، جایزه سالانه تقی ابتكار (معتبرترین جایزه محیط زیستی غیر دولتی) را به گروه زیستمان آستارا داد. زیستمان همان گروهی است كه با كمك بچه ها و نوجوانان اولین رودخانه بی زباله را به نوروز گردشگری هدیه كردند؛ هر چند آستارایی ها در گفت و گو با خبرنگار «ایران» می گویند بعضی از گردشگران نوروزی قدردان طبیعت زیبای گیلان همچون آستارا نبودند. تصاویر ارسال شده به روزنامه هم حرف های گیلكی ها را اثبات می كند. در حالیكه سطل زباله های تفكیك شده برای زباله های خشك و تر در ساحل آستارایی خزر خالی مانده اند، جای جای ساحل، گردشگران با زباله ردپایی تلخ از خود بجا گذاشته اند. سران سه قوه هنوز پاسخی به دعوت كودكان آستارا نداده اند. دانش آموزان كلاس ششم اصفهان به چالش بی زباله دعوت شدند. وزیر آموزش و پرورش خیلی زود به دعوت دانش آموزان اصفهانی واكنش نشان داد و محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه، اسحاق جهانگیری، معاون اول رئیس جمهوری، محمدباقر نوبخت سخنگوی دولت، محمدجواد آذری جهرمی وزیر ارتباطات و فناوری را به چالش بی زباله دعوت كرد.

حضور وزرای امور خارجه، آموزش و پرورش، فرهنگ و ارشاد و ارتباطات در چالش «بی زباله»

«سیدمحمد بطحایی»، وزیر آموزش و پرورش در توئیت دومی اعلام نمود كه به سازمان پژوهش و برنامه ریزی آموزشی و كانون پرورش فكری كودكان و نوجوانان برای تولید محتوای آموزشی مربوط با حفظ ‎محیط زیست مأموریت می دهم. او اعلام نمود: «از پیشنهادهای مشفقانه همه شما هم استقبال می كنم.» محمد جواد ظریف هم به دعوت بطحایی به چالش بی زباله پیوست و در توئیتی نوشت: «‏‎‎‎‎با افتخار به نوجوانان این مرز و بوم كه بیش از ما به اهمیت حفاظت از محیط زیست مشترك مان آگاهند، به چالش ‎بی زباله می پیوندم و همه هموطنان را به پیوستن به این چالش ملی و جهانی در گفتار و مهم تر از آن در عمل همگانی دعوت می كنم. آذری جهرمی هم به دعوت وزیر آموزش و پرورش پاسخ گفت و با دو قول به چالش بی زباله پیوست. او قول می دهد كه استفاده از ظروف یكبار مصرف غیر ضرور را در وزارتخانه تحت مدیریتش محدود كند. قول دیگری هم می دهد: «كمك و پیگیری شرایط دفن زباله كرج كه در كنار فرودگاه پیام انجام می گردد.» جوان ترین وزیر دولت روحانی می گوید با عنایت به مسئولیتی كه در مجمع عمومی شركت فرودگاهی پیام و در ستاد اقتصاد مقاومتی استان البرز دارد، چنین قولی را می دهد. او هم آیت الله آل هاشم، امام جمعه شهر تبریز، محمدرضا عارف، نماینده مجلس شورای اسلامی، پرویز پرستویی، بازیگر سینما و احمدرضا عابدزاده دروازه بان اسبق تیم ملی فوتبال را به چالش فراخواند. همینطور دكتر سیدعباس صالحی، وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی هم در پاسخ به دعوت انجام شده به طرح چالش بی زباله پیوست و از اعضای خانواده خود برای حضور در این چالش دعوت كرد.

شخصیت های سیاسی و دولتی زیادی به چالش پیوستند كه نامی از آنها در این گزارش نیست. چالش بی زباله توانست توجه بسیاری را به آن چه زباله و گردشگران بر سر مناطق گردشگری و توریستی می آورند، جلب كند. شكوفه های پلاستیك ویدئوهای تلخی بود كه هجوم پلاستیك را به مسیر توریستی تالش - اسالم و اسالم - خلخال نشان داده است. ویدئو «میزبان كشی» كه در چالش بی زباله نگاهی هشدارگونه به زخم گردشگران و انباشت زباله آنها در مناطق توریستی تالش، بندرانزلی، متل قو و... داشت به فراخوان شهر بی زباله در تالش منجر گردید. كاربران زیادی در فضای مجازی منتظر دعوت دیگران نشدند و خود وارد چالش شدند. آنها در سفرهای نوروزی خود با اشتراك عكس درباره آلودگی مناطق گردشگری خبر دادند. اما برگ برنده چالش بی زباله آن طور كه كاوه مدنی، مبدع آن می گوید راهكار كاهش زباله از جانب مردم است. او می گوید: «ما در چالش بی زباله از مردم یاد می گیریم.»

كاوه مدنی از حضور مسئولان و دولتمردان و زنان سیاسی در چالش تشكر می كند و از آنها می خواهد تا در چالش همچنان مردمی باقی بمانند. مردم كوچه بازار هم واكنش خوبی به چالش بی زباله دادند. میوه فروش راه كاهش زباله میوه را به مردم یاد می دهد. او سبزی فروش محله خویش را به چالش دعوت می كند تا سبزی فروش هم بعد از اعلام راهكار خود نانوای محل را به چالش دعوت كند. كودكان هم نقش بسیاری را در چالش دارند. آراد كوچولو كودكی است كه از مردم می خواهد تا زباله نریزند او می گوید كودك است و نمی تواند زباله بزرگترها را جمع آوری كند. به راننده ای كه زباله را از ماشین بیرون می ریزد تذكر می دهد و از او می پرسد چرا در چالش بی زباله شركت نمی نماید. كودكان و نوجوانان شركت كننده در این چالش برگ برنده بی زباله اند. آنها بر خلاف بزرگترها در مواجهه با كسانی كه زباله را در طبیعت و مناطق گردشگری می ریزند ساكت نمی شوند و شهروند خاطی را به چالش می كشانند.

سلبریتی های زیادی هم به چالش پیوستند هنرمندانی كه همچنان بر شمار آنها افزوده می گردد. معاون آموزش و پژوهش سازمان محیط زیست ضمن قدردانی از حضور آنها همچنان رصد می كند تا در چالش مردمی بمانند و شهروندان كوچه و بازار راهكار خویش را برای كاهش زباله اعلام كنند. او می گوید: این چالش مردمی است، نه دولتی! از روز اول همه مردم دعوت شدند. از شركت كردن مسئولان استقبال می نماییم اما لطفاً همه كمك كنند كه این چالش مردمی بماند و مسئولان هم كنار و همراه مردم در این چالش باشند.» طیف های مختلف سیاسی در چالش حضور دارند. مدنی می گوید: «امیدوارم مسئولان بیشتری به چالش دعوت شوند و در این چالش شركت نمایند كه هم چالش فراگیر تر شود و هم یاد بگیریم می توانیم در كنار هم فارغ از اختلافات فكری، سیاسی، حزبی و... كارهای خوبی برای كشورمان انجام دهیم.»

احمد بحری محیط بان درباره چرایی پیوستن به چالش بی زباله می گوید: «می خواهم به همه بگوییم تفكیك زباله ازمبدأ را جدی بگیرند تا حجم زباله ها را كاهش بدهیم.»

او شهرداری ها و دهیاری ها را مخاطب قرار می دهد و می گوید: «این امر را جدی بگیرید و آن را گسترش دهید.» چالشی كه البته مخالفانی هم دارد. كاوه مدنی در پاسخ به این مخالف ها می گوید: «قرار نیست همه مشكلات كشور را با یك چالش حل نماییم اما می توانیم از هم یاد بگیریم و باور نماییم با كارهای ساده هم می توان اثر گذار بود.»
1397/01/14
13:41:47
5.0 / 5
2305
تگهای خبر: آموزش , محیط زیست
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۵
حیوان خانگی GetPet

حیوان خانگی بگیر


واگذاری حیوانات خانگی

getpet.ir - مالکیت محتوا و شکل سایت حیوان خانگی بگیر محفوظ است