ذرات معلق خطرناك ترین آلاینده تهران

ذرات معلق خطرناك ترین آلاینده تهران

حیوان خانگی بگیر: در كلانشهر تهران آلاینده های ذرات معلق با قطر كمتر از ۲.۵ میكرون و ذرات معلق با قطر كمتر از ۱۰ میكرون pm۱۰ در شرایط نامطلوبی قرار دارند و نقش مهمی در آلودگی هوای تهران در سال های ۹۵ و۹۶ داشت.به گزارش حیوان خانگی بگیر به نقل از ایسنا چالش آلودگی هوا كه مستقیما با سلامت مردم در ارتباط می باشد، یكی از نتایج توسعه صنعتی، افزایش جمعیت، گسترش شهرنشینی و در نتیجه توسعه حمل و نقل بوده است. درحال حاضر بعنوان یكی از مهم ترین دغدغه های ساكنان شهرهای بزرگ و شاید تمام مناطق همچون روستاهای دورافتاده كشور هم قرار گرفته باشد. این مشكل كه در خیلی از شهرهای بزرگ دنیا تحت كنترل قرار گرفته است، به دلیل تعدد منابع آلاینده و همین طور نهادهای تصمیم گیر در كشور، ابعادی پیچیده به خود گرفته كه برای حل آن در مرحله اول نیاز به شناسایی منابع آلاینده و میزان آلایندگی در مناطق مختلف است.

از ابتدای سال ۹۶ تا روز یكشنبه (۲۷ اسفندماه) تهرانی ها در ۱۰۰ روز هوای ناسالم برای گروه های حساس تنفس كردند و در این سال هشت روز هوا برای همه گروه های سنی در شرایط ناسالم قرار گرفت. از جانب دیگر تهرانی ها در سال ۹۶، ۱۴ روز پاك و ۲۴۱ روز سالم را تجربه كردند. در آذر ماه سال ۹۶، تهرانی ها ۱۹ روز هوای آلوده تنفس كردند كه از این تعداد ۱۶ روز هوای ناسالم برای گروه های حساس و سه روز ناسالم برای همه گروه ها بود.

در مقایسه آذرماه سال ۹۶ با سال ۹۵؛ روشن می گردد كه در سال ۹۵ كیفیت هوای تهران به مراتب نسبت به آذر ماه امسال بهتر بود؛به طوری كه در آذر این سال تهرانی ها ۴ روز هوای پاك و ۱۴ روز هوای سالم تنفس كردند.

گزارش كیفیت هوای شهر تهران در سال ۱۳۹۵ ششمین سند انتشار یافته از جانب شركت كنترل كیفیت هوا است كه كیفیت هوای شهر تهران در سال ۱۳۹۵ را در یك مجموعه منسجم مورد بررسی قرار داده و وضعیت غلظت آلاینده ها را از بعد زمانی و مكانی تحلیل كرده است. همینطور در این گزارش بررسی پارامترهای هواشناسی اثرگذار بر وضعیت غلظت آلاینده ها مورد بررسی قرار گرفته و سهم انتشار آلاینده ها هوا از منابع ساكن و متحرك در شهر تهران تعیین شده است.

طبق این گزارش شهر تهران طی سال ۱۳۹۵ دارای ۱۷ روز پاك (۵ درصد)، ۲۶۰ روز سالم ( ۷۱درصد)، ۸۰ روز ناسالم برای گروهای حساس جامعه (۲۲ درصد) و ۹ روز ناسالم برای عموم افرادجامعه (۲درصد) بود و در مقایسه با سال قبل، ۲۲ روز (۶ درصد) از تعداد روزهای نامطلوب كاسته شده بود. آلوده ترین روز از منظر شاخص كیفیت هوا در سال ۱۳۹۵ مربوط به ۲۰ دی ماه با شاخص ۱۵۹ و پاك ترین روزهای سال، روز اول و یازدهم فروردین با شاخص ۳۵ بود. دراین سال بیشترین روزهای آلوده به ترتیب در ماه های دی(۲۲ روز) و آبان(۱۶روز) بود. ماه فروردین به دلیل وجود ۱۰ روز هوای پاك و ۲۱ روز هوای سالم و ماه اردیبهشت با وجود یك روز هوای پاك و ۳۰ روز هوای سالم و بدون هیچ روز آلوده، به ترتیب از مطلوب ترین كیفیت هوا نسبت به سایر ماه های سال برخوردار بودند.

در سال های اخیر آلاینده ذرات معلق بخصوص ذرات معلق با قطر كمتر از ۲.۵ میكرون بعنوان آلاینده شاخص شهر تهران عنوان شد و تهران طی سال ۱۳۹۵، ۸۸ روز به لحاظ آلاینده PM۲.۵ و ۶ روز از منظر آلاینده PM۱۰ در وضعیت نامطلوب قرار داشته است.

روند غلظت آلاینده های O۳، SO۲، CO وpm۲۵ در سالیان اخیر كاهشی بوده است و آلاینده های pm۱۰ و no۲ بعد از سیر كاهشی، روندی افزایشی با شیب كم در پیش گرفته اند.

خوشبختانه به لحاظ آلاینده منواكسید كربن(co) شهر تهران در وضعیت مطلوب قرار دارد. با بررسی وضعیت آلاینده ازن o۳ مشاهده می گردد كه وضعیت این آلاینده طی سال ۱۳۹۵ در شرایط مطلوبی قرار داشته است. آلاینده های دی اكسیدگوگرد (so۲ ) و دی اكسیدنیتروژن در تمامی روزهای سال از نظر استاندارد روزانه در شرایط مطلوب قرار داشتند در حالیكه بررسی وضعیت این دو آلاینده از منظر استاندارد سالانه نشان داده است كه طی این سال غلظت هر دو آلاینده فراتر از حد استاندارد سالانه قرار داشت. در مجموع باید گفت در كلانشهر تهران آلاینده از منظر استاندارد سالانه نشان داده است كه طی این سال غلظت هر دو آلاینده فراتر از حد استاندارد سالانه قرار دارد.

در كلانشهر تهران آلاینده های ذرات معلق با قطر كمتر از ۲.۵ میكرون و ذرات معلق با قطر كمتر از ۱۰ میكرون pm۱۰ در شرایط نامطلوبی قرار دارند و كلیه روزهای آلوده سال ۱۳۹۵ به دلیل افزایش غلظت این دو آلاینده ( بخصوص pm۲.۵) بود. از نظر آلاینده ذرات معلق با قطر كمتر از ۱۰ میكرون، سال ۱۳۸۵ پاك ترین و سال ۱۳۸۷ آلوده ترین سال بوده است كه از آن سال به بعد تعداد روزهای آلوده این آلاینده كاهش یافته است.

بر اساس سیاهه انتشار آلودگی هوای تهران در سال ۱۳۹۵، اندازه گیری آلاینده ذرات معلق با قطر كمتر از ۲.۵ میكرون PM۲.۵ از اوایل مهرماه سال ۱۳۸۹ در ایستگاه های سنجش آلودگی هوا انجام شده است و دلیل افزایش تعداد روزهای آلوده در سال ۱۳۸۹ الی ۱۳۹۵ عموما به دلیل اندازه گیری این آلاینده بوده است كه طی این بازه زمانی، سال ۱۳۹۰ با داشتن ۲۱۸ روز آلوده از سایر سال های مورد مطالعه در وضعیت نامناسب تری قرار داشت و سال ۱۳۹۵ از كمترین تعداد روزهای آلوده (۸۸روز) به لحاظ آلاینده PM۲۵ برخوردار بود.
1397/01/16
20:58:39
5.0 / 5
2689
تگهای خبر: آلودگی هوا , كیفیت , هوا
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۴
حیوان خانگی GetPet

حیوان خانگی بگیر


واگذاری حیوانات خانگی

getpet.ir - مالکیت محتوا و شکل سایت حیوان خانگی بگیر محفوظ است