برداشت زالو فقط با اجازه محیط زیست

برداشت زالو فقط با اجازه محیط زیست

حیوان خانگی بگیر: تهران - مدیر كل حفاظت و مدیریت شكار وصید سازمان حفاظت محیط زیست با اشاره به اینكه هرگونه برداشت زالو باید با اجازه محیط زیست صورت گیرد اظهار داشت: این سازمان متولی قانونی صدور مجوز صادرات، واردات و همینطور احداث واحدهای تكثیر و پرورش زالوی طبی در كشور است.


به گزارش روز سه شنبه ایرنا از پایگاه اطلاع رسانی سازمان حفاظت محیط زیست، علی تیموری با اشاره به وضعیت ناخوشایند برداشت زالو از طبیعت با هدف روش های سنتی درمان بیماری ها و همینطور صادرات این حیوان به سایر كشورها تصریح كرد: زالو یك نوع كرم حلقوی آبزی بوده كه گونه های بومی ایران با نام های علمی Hirudo orientallis و Hirudo medicinalis شناخته می شوند.
وی اضافه كرد: یكی از كاربردهای زالو در طب سنتی، خارج كردن خون آلوده یا اضافی از مویرگهای برخی نقاط بدن با استفاده از مكیدن آن توسط این حیوان است كه هم اكنون به اهدافی همچون اشتغالزایی و كسب درآمد و جایگزینی طب سنتی به جای علم پزشكی تخصصی، بسیار مورد توجه قرار گرفته است.
تیموری با اشاره به اینكه هر روزه بر تعداد علاقه مندان به كسب درآمد از زالو افزوده می شود، اظهار داشت: البته كشف كاربردهای جدید از این حیوان عموما در كشورهای دیگر شناخته شده اند را نباید از قلم انداخت.

*** زالو مشمول مقررات حفاظت از گونه های حیات وحش
مدیر كل حفاظت و مدیریت شكار و صید سازمان حفاظت محیط زیست خاطرنشان كرد: نكته حایز اهمیت شناخت و به عبارت صحیح تر یادآوری جایگاه زالو در مقررات حفاظتی است.
تیموری با اشاره به اینكه زالو در اصل متعلق به زمین ها و نقاط بسیار مرطوب و از ابتدای خلقت آن تابحال محل زیست آن طبیعت بوده و یك حیوان وحشی به حساب می آید، تصریح كرد: طبق نص صریح ماده یك قانون حفاظت و بهسازی محیط زیست ' حفاظت و بهبود و بهسازی و پیشگیری و ممانعت از هر نوع آلودگی و هر اقدام مخربی كه باعث برهم خوردن تعادل و تناسب محیط زیست می شود، همینطور تمام امور مربوط به جانوران وحشی و آبزیان آبهای داخلی از وظایف سازمان حفاظت محیط زیست است'.
وی تصریح كرد: علاوه بر آن زالوی بومی ایران جزء ضمائم سایتیس ( CITES) یا همان كنوانسیون تجارت بین المللی گونه های جانوران و گیاهان وحشی در معرض خطر انقراض و نابودی بوده كه به منظور ورود و خروج آنها، مستلزم موافقت سازمان محیط زیست و نماینده اجرایی كنوانسیون مذكور مستقر در این سازمان است.
مدیر كل حفاظت و مدیریت شكار و صید سازمان حفاظت محیط زیست خاطرنشان كرد: بر مبنای موارد یاد شده كه تنها بخشی از ضوابط مورد استناد است، سازمان حفاظت محیط زیست متولی قانونی صدور مجوز صادرات و واردات و همینطور احداث واحدهای تكثیر و پرورش زالوی طبی در كشور است و هرگونه برداشت این جانور از طبیعت با هر هدف و یا تولید مراكز تكثیر باید با اجازه سازمان حفاظت محیط زیست صورت گیرد.
وی اضافه كرد: علاوه بر آن برای وارد كنندگان و خارج كنندگان جانوران وحشی علاوه بر شامل شدن مجازات قوانین و مقررات محیط زیستی، به مجازات های بیان شده در قانون مبارزه با قاچاق كالا و ارز هم محكوم خواهند شد.

*** مردم در صورت مشاهده اعمال غیر قانونی به نزدیكترین واحد حفاظت محیط زیست اطلاع رسانی كنند
تیموری در ادامه به دیگر صدمات برداشت غیر حرفه ای و غیر كارشناسانه و فعالیت غیر اصولی مرتبط با تكثیر زالو اشاره نمود و اظهار داشت: تخریب زیستگاه های طبیعی در اثر جستجوهای افراد برای صید آنها، انتقال ژن این گونه از یك منطقه به منطقه دیگر در اثر رها سازی غیر اصولی و همینطور از بین بردن چرخه اكولوژیك زیست بوم ها را در اثر برداشت بی رویه از طبیعت همچون صدمات برداشت غیر حرفه ای و تكثیر زالو است.
وی با اشاره به ارزش درمانی و بهداشتی استفاده از زالو اظهار داشت: به همه مردم سفارش می گردد درصورت مشاهده اعمال غیر قانونی همچون برداشت زالو از طبیعت، خرید و فروش، نقل و انتقال آنها و تكثیر و پرورش این جانور، مراتب را به نزدیكترین واحد حفاظت محیط زیست اطلاع رسانی كنند.
سازمان حفاظت محیط زیست در صورت درخواست متقاضیان در خصوص تكثیر و پرورش زالو، در اسرع وقت نسبت به بررسی و صدور مجوزهای لازم اقدام می كند.
علمی 9014**1440


1397/02/19
13:11:51
5.0 / 5
2329
تگهای خبر: آب , محیط زیست
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۳
حیوان خانگی GetPet

حیوان خانگی بگیر


واگذاری حیوانات خانگی

getpet.ir - مالکیت محتوا و شکل سایت حیوان خانگی بگیر محفوظ است