محقق بلژیكی:

كاربرد آرتمیا در زیست شناسی گسترده است

كاربرد آرتمیا در زیست شناسی گسترده است

حیوان خانگی بگیر: ارومیه- پژوهشگر مركز رفرانس جهانی آرتمیا در دانشگاه گنت/Gent/ بلژیك اظهار داشت: بر مبنای یافته های جدید، آرتمیا در تحقیقات بیولوژیكی/زیست شناسی/ شامل مطالعات ژنتیكی و میكروبیولوژیكی/میكروب شناسی/ كاربردهای وسیعی دارد.


پروفسور ژیلبرت وان استاپن (Gilbert Van Stappen) روز دوشنبه در حاشیه همایش و كارگاه بین المللی غذای زنده آبزیان كه در دانشگاه ارومیه در حال برگزاری است، به خبرنگار ایرنا اضافه كرد: آرتمیا همینطور در كشاورزی و تحقیقات در رابطه با علم تغذیه هم استفاده می گردد.
وی با اشاره به اینكه ایران منابع آرتمیای مختلفی دارد اما هیچ یك به اهمیت و بزرگی دریاچه ارومیه نمی رسد، افزود: تولید آرتمیا در حاشیه دریاچه ارومیه و در مناطق كم عمق مستعد در زمان حاضر از لحاظ علمی ممكن به نظر می رسد اما به مطالعه دقیق تر نیاز دارد.
وی بیان كرد: طبق دیدگاه محققان احیای قسمتی از دریاچه ارومیه منطقی تر و عملی تر به نظر می رسد و البته این تصمیم حیاتی به ملاحظه های سیاسی و سرمایه گذاری های مالی مطلوب بستگی دارد.
وی با اشاره به اینكه محققان حاضر در این همایش بین المللی با مشاركت در كارگاه تخصصی اشتیاق خویش را برای انجام تحقیقات بر روی آرتمیا و غذای زنده آبزیان نشان دادند، اظهار داشت: دانشجویان و محققان از رهگذر این همایش با جدیدترین یافته های علمی در حوزه آرتمیا آشنا می شوند اما حضور متخصصان بیشتر در این حوزه، اطلاعات بیشتری را در اختیار پژوهشگران ایرانی قرار می دهد.
وی ادامه داد: این نوع كارگاه ها و همایش ها یك شروع مهم برای محققان ارزشمند ایرانی به حساب می آید تا پژوهشگران دانشگاه های داخلی یافته های علمی خویش را به صورت مداوم به اشتراك بگذارند.
به گزارش حیوان خانگی بگیر به نقل از ایرنا آرتمیا یا میگوی آب شور، موجود ظریف و كوچكی از رده سخت پوستان بوده كه به زندگی در آب های شور عادت كرده است اما در شرایط طبیعی به علت بالا رفتن غلظت نمك دریاچه، این موجود زنده امكان حیات در سهم عمده ای از این دریاچه را ندارد.
به گفته محققان داخلی آرتمیا در شوری حداكثر 220 گرم در لیتر می تواند زیست كند ولی اكنون وضعیت شوری دریاچه ارومیه به علت افزایش دما و كاهش بارندگی به 348 گرم بر لیتر رسیده است.
میزان آرتمیای زنده موجود در هر لیتر از آب دریاچه ارومیه به صفر رسیده است و در آخرین پایشی كه طی اول اردیبهشت سال جاری در دریاچه ارومیه انجام شد، در هر لیتر از آب دریاچه 28.8 عدد سیست آرتمیا، 0.3 عدد جلبك /غذای آرتمیا/ و 348 گرم نمك مشاهده شد.
سالانه 20 تن آرتمیا از مركز تحقیقات آرتمیای كشور در آذربایجان غربی و 180 تن هم در تنها مركز بخش خصوصی واقع در كرمان برداشت می شود؛ در حالیكه در اوایل دهه 1380 از محل مجوزهای صادره برای بهره برداری از پنج درصد دریاچه ارومیه، سالانه پنج هزار تن آرتمیای زنده و یكهزار تن سیست مرطوب آرتمیا برداشت می شد.
به گفته كارشناسان قیمت هر كیلوگرم آرتمیای زنده در زمان حاضر یك میلیون و 200 هزار ریال و منجمد آن 450 هزار ریال است و در صورت بسته بندی مناسب، قیمت هر كیلوگرم از آرتمیای زنده در بازار به حدود پنج میلیون ریال می رسد.
همایش ملی و كارگاه بین المللی غذای زنده (آبزیان) از 22 اردیبهشت در ارومیه شروع شده است و امروز، 24 اردیبهشت با حضور محققان ملی و بین المللی آخر می یابد.
60 مقاله به دبیرخانه این همایش ارسال شده بود كه 12 مقاله به صورت شفاهی و چندین مقاله به صورت پوستر در این همایش عرضه شد ؛ همینطور هشت مقاله از محققان خارجی از كشورهای تركیه، اسپانیا، بلژیك و ویتنام به این همایش ارسال شده است.
3072/7129


1397/02/24
13:47:24
5.0 / 5
2363
تگهای خبر: آب
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۳
حیوان خانگی GetPet

حیوان خانگی بگیر


واگذاری حیوانات خانگی

getpet.ir - مالکیت محتوا و شکل سایت حیوان خانگی بگیر محفوظ است