نیزارهای زریبار مریوان میزبان 12 هزار قطعه پرنده شد

نیزارهای زریبار مریوان میزبان 12 هزار قطعه پرنده شد

حیوان خانگی بگیر: سنندج - كارشناس پایش اداره حفاظت محیط زیست مریوان اظهار داشت: 12 هزار قطعه پرنده آبزی و كنارآبزی در نیزارهای تالاب بین المللی زریبار این شهرستان لانه سازی كردند.


حبیب الله دبستانی روز سه شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اضافه كرد: این پرندگان كه از گونه های بومی و مهاجر تالاب زریبار هستند هر سال در این فصل به منظور لانه سازی و جوجه آوری وارد نیزارهای حاشه تالاب می شوند.
وی افزود: بیشتری از نیمی از این تعداد (حدود 6 هزار قطعه) را چنگرها و 2 هزار قطعه را كاكایی ها تشكیل می دهند، كه بعنوان گونه های غالب در تالاب لانه سازی و جوجه آوری می كنند.
دبستانی با اشاره به سایر گونه های موجود در این تالاب بین المللی هم ادامه داد: در این تالاب اردك بلوطی و اردك سرسبز، پرستور دریایی، كشیم كوچك و بزرگ، حواصیل خاكستری، گاوچرانك، آنقورت، طاوسك و خروس كولی لانه سازی كردند.
وی بیان كرد: امسال بدلیل شرایط مناسب تالاب زریبار و بارش های مطلوب بهاره، شمار زیادی از پرندگان مهاجر و بومی وارد نیزارهای اطراف این دریاچه شدند.
دبستانی با اشاره به وجود 767 هكتار نیزار در حاشیه زریبار اضافه كرد: وجود نیزارها در حاشیه و پیرامون زریبار بعنوان بخش جدایی ناپذیر دریاچه ضمن بخشیدن جلوه های خاص بصری، از حیث روابط اكولوژیكی، حفظ سلامتی و تصفیه آب دریاچه و برقراری توازن در معادلات اكولوژیكی این دریاچه اهمیت دارد.
كارشناس پایش اداره حفاظت محیط زیست مریوان از دوستداران و علاقمندان محیط زیست كه در این مدت برای رصد و تماشای پرندگان به حاشیه این تالاب می آیند، خواست كه از صدمه رساندن به پرندگان و دستكاری لانه ها خودداری كنند.
پناهگاه حیات وحش زریبار و تالاب بین المللی آن كه بیست و سومین عضو تالاب كنوانسیون رامسر است دارای حجم تقریبی آب بیش از 30 میلیون مترمكعب است و سرریز آب دریاچه از قسمت جنوبی با نام رودخانه مریوان خارج می گردد.
طول دریاچه زریبار حدود پنج كیلومتر و عرض آن حدود 1.6 كیلومتر بوده و وسعت تالاب به علت تغییرات حجم آبی در فصول مختلف متغیر و حداقل و حداكثر عمق آن به ترتیب 2 و 6 متر است.
زریبار در یك دره طولی وسیع قراردارد و از 2طرف غرب و شرق با كوه های پوشیده از جنگل احاطه شده و پوشش غالب اراضی منطقه را جنگل و بیشه زارهای نیمه انبوه تشكیل می دهد كه گونه غالب جنگلی آن بلوط ایرانی است.
تاكنون 97 نوع پرنده، 31 گونه پستاندار، 13 گونه خزنده، 11 نوع ماهی یك گونه مارماهی، پنج گونه فیتوپلانكتون و 17 گونه زئوپلانكتون در تالاب بین المللی زریبار شناسایی شده است.
گیاهان شناوری چون سراتوفیلیوم، سریوفیلیوم و گونه هایی از گیاهان خاردار و گونه های نی، هزارنی، بارهنگ آبی، نیلوفر آبی، علف هفت بند، پیچك ها، لویی، بزواش، جگن و نعناع پوشش گیاهی این تالاب را تشكیل می دهد.
سیاه ماهی خالدار، سیاه ماهی معمولی، عروس ماهی و ماهی گامبوزیا همچون گونه های بومی و ماهی آمور سفید، كپور آیینه ای، كپور معمولی، كپور سرگنده (بیگ هد) و فیتوفاك همچون گونه های غیربومی این دریاچه است.
شهرستان مرزی مریوان در فاصله 130 كیلومتری غرب سنندج مركز استان كردستان واقع شده است.
3020 /1354


1397/02/25
14:47:32
5.0 / 5
2266
تگهای خبر: آب , محیط زیست
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۳
حیوان خانگی GetPet

حیوان خانگی بگیر


واگذاری حیوانات خانگی

getpet.ir - مالکیت محتوا و شکل سایت حیوان خانگی بگیر محفوظ است