جشنواره ای كه به رونق بوم گردی در مریوان كمك نكرد

جشنواره ای كه به رونق بوم گردی در مریوان كمك نكرد

حیوان خانگی بگیر: سنندج - بهره گیری از بوم گردی یا گردشگری طبیعی در كردستان می تواند به افزایش درآمدهای استان بیافزاید اما باید به شكل برنامه ریزی شده، باشد و از صدمه زدن به طبیعت هم جلوگیری كند.


به گزارش حیوان خانگی بگیر به نقل از ایرنا، اواخر هفته قبل مسئولان شهرستان مرزی مریوان اقدام به برگزاری جشنواره ماهیگیری در دریاچه زریبار كردند كه به نظر می رسد یكی از اهداف اصلی آن شناساندن بیشتر این منطقه بعنوان هدف گردشگری باشد.
در این جشنواره، ماهیگیرانی از كشورهای استرالیا، نیوزیلند، هلند، عراق، كلمبیا، آرژانتین، اتریش، آلمان و فرانسه و همینطور 16 استان كشورمان حضور داشتند.
به دلیل عدم هماهنگی برگزار كنندگان با محیط زیست و امور شیلات و آبزیان جهاد كشاورزی، زمان نامناسبی برای برگزاری جشنواره انتخاب گردید كه بنابراین بیشتر شركت كنندگان نتوانستند ماهی صید كنند.
برگزاری چنین جشنواره هایی علاوه بر تولید شور و نشاط، می تواند باعث جذب گردشگران شود اما بوجود آمدن این نارضایتی ها می تواند نتیجه ای عكس بدهد و برای دفعات دیگر كسی رغبت به حضور در چنین برنامه هایی نداشته باشد.
مدیر امور شیلات سازمان جهاد كشاورزی كردستان می گوید: با عنایت به اینكه هوا رو به گرم شدن می رود و ورودی آب دریاچه زریبار هم رو به افزایش است دو روز پایانی هفته قبل زمان مناسبی برای ماهیگیری نبود.
رحمان میرزایی روز چهارشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا تصریح كرد: همینطور در این ایام، نیزارها پوشیده از آب است و ماهیان در بین نیزارها مخفی می شوند بنابراین صید كار دشواری است.
وی با اشاره به اینكه به طور كلی دریاچه زریبار، ماهیانی برای صید با قلاب ندارد، اضافه كرد: در مهرماه آب كاسته می شود و فصل مناسب صید است.
میرزایی با اشاره به اینكه زمان این جشنواره با زمان تخم ریزی ماهیان هم تداخل پیدا كرده بود، خاطرنشان كرد: هیچ هماهنگی مرتبط با برگزاری این جشنواره با شیلات كردستان صورت نگرفت.
به گزارش حیوان خانگی بگیر به نقل از ایرنا، دریاچه یا تالاب زریبار (زریوار) از سال 88 بعنوان پناهگاه حیات وحش مصوب شد و زیر نظر حفاظت محیط زیست شهرستان مریوان قرار گرفت.
این دریاچه در زمان هایی از سال به محلی برای حضور و زادآوری پرندگان مهاجر تبدیل می گردد و حساسیت هر گونه فعالیت انسانی در آن با هدف مراقبت از گونه های جانوری افزایش می یابد.
در رابطه با فعالیت هایی كه در این دریاچه صورت می گیرد هیچ هماهنگی با حفاظظت محیط زیست نمی گردد، همچون اردوی تیم ملی قایقرانی با پارو از برنامه هایی بود كه در این دریاچه بدون هماهنگی با محیط زیست و در زمان نامناسبی برگزار گردید.
این بار برگزاری جشنواره ماهیگیری بدون هماهنگی با دستگاه های متولی مشكل ساز شد و عدم امكان ماهیگیری توسط قریب به اتفاق شركت كنندگان انتقادها را نسبت به برگزار كنندگان جشنواره افزایش داد.
اینكه دستگاه های مختلفی كه در حوزه زریبار برنامه هایی را اجرا می كنند به وظایف شیلات و محیط زیست مرتبط با این دریاچه آگاه نباشند قابل پذیرش نمی باشد هر چند این آگاه نبودن هم خود محل انتقاد است اما بارها دیده شده كه دستگاه ها عامدانه به مسئولیت های این دستگاه ها بی توجه بوده اند.
همین بی توجهی عواقبی را به بار می آورد كه گاها باعث می گردد خود دستگاه هایی كه قصد بهره برداری از دریاچه زریبار را دارند در برنامه هایشان موفقیتی كسب نكنند.
تكرار برنامه هایی از این دست یا هر فعالیتی بدون هماهنگی با دستگاه های متولی می تواند به خود دریاچه هم صدمه بزند ازاین رو دستگاه هایی كه بدنبال بهره گیری از این موهبت الهی هستند باید به فكر حفظ آن هم باشند.
حفظ دریاچه زریبار و اجرای برنامه هایی با هماهنگی و راهنمایی متخصصین و متولیان این دریاچه می تواند فرصت ها و امكان بهره گیری بهتر از آن را فراهم سازد.
بهره گیری درست از دریاچه و مكان های طبیعی این منطقه می تواند برای جذب توریست مورد استفاده قرار گیرد و به اقتصاد ضعیف مردم منطقه كمك نماید.
بوم گردی یا اكوتوریسم سفری مسئولانه به مناطق طبیعی محسوب شده كه در آن محیط زیست مناطق حفظ و بر رفاه مردم محلی تاكید می شود، این توجه و مسئولیت پذیری به شكل اولی از ادارات و مردم محلی بیشتر انتظار می رود.
6108/9102


1397/02/26
15:16:21
5.0 / 5
2194
تگهای خبر: آب , كشاورزی , محیط زیست
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۲
حیوان خانگی GetPet

حیوان خانگی بگیر


واگذاری حیوانات خانگی

getpet.ir - مالکیت محتوا و شکل سایت حیوان خانگی بگیر محفوظ است