آیا توافق نامه پاریس برای ایران هزینه دارد؟

آیا توافق نامه پاریس برای ایران هزینه دارد؟

حیوان خانگی بگیر: معاون توسعه مدیریت، حقوقی و امور مجلس سازمان حفاظت محیط زیست با اشاره به اینكه رئیس مجلس شورای اسلامی توافق نامه پاریس را به منظور بررسی بیشتر به كمیسیون تخصصی آن در مجلس ارجاع داده است، اظهار داشت: این تشخیص درست بوده است چراكه نباید توافق نامه ای را امضا نماییم كه بعد درگیر مسائل آن شویم.به گزارش حیوان خانگی بگیر به نقل از ایسنا، در ۲۲ آذرماه ۱۳۹۴ در پاریس طی بیست و یكمین اجلاس متعهدین كنوانسیون تغییر آب و هوا، رژیم حقوقی مقابله با گرمایش جهانی موسوم به توافق نامه پاریس شكل گرفت. بر مبنای اهدافی كه برای این توافق نامه پیش بینی شده ۱۹۵ كشور با اجماع در پاریس به این توافق نامه پیوستند.

توافق نامه پاریس تا سال ۲۰۳۰ اجرایی خواهد شد. برنامه مشاركت ملی جمهوری اسلامی ایران (INDC) برای كاهش انتشار گازهای گلخانه ای شامل دو بخش ۴ درصد غیر مشروط و ۸ درصد مشروط به لغو تحریم ها است.

در اواخر فروردین ماه ۹۵ بود كه هیئت وزیران طی مصوبه ای به محمدجواد ظریف - وزیر امور خارجه - مأموریت داد تا در مراسم امضای توافق نامه پاریس به نمایندگی از ایران حضور یابد و با امضای آن تمایل به الحاق و پذیرش این توافق نامه را اعلام نماید. در داخل كشور هم «توافق نامه پاریس» به تصویب دولت و مجلس رسید، اما از جانب شورای نگهبان مورد تایید قرار نگرفت و به مجلس بازگردانده شد.

كریم شافعی - معاون توسعه مدیریت، حقوقی و امور مجلس سازمان حفاظت محیط زیست- در گفت وگو با ایسنا، در مورد آخرین وضعیت الحاق ایران به توافق نامه پاریس اظهار نمود: شورای نگهبان به توافق نامه پاریس ایراد گرفت و ریاست مجلس شورای اسلامی توافق نامه پاریس را برای بررسی بیشتر به كمیسیون كشاورزی، آب و منابع طبیعی ارجاع داد.

وی تصریح كرد: این تشخیص درست بوده است چون ملاحظات بین المللی درباره این توافق نامه وجود دارد و ایران با امضای این توافق تعهداتی را برعهده می گیرد كه دارای هزینه هایی است.

توافق نامه پاریس برای ایران هزینه دارد؟

معاون توسعه مدیریت، حقوقی و امور مجلس سازمان حفاظت محیط زیست با اشاره به اینكه توافق نامه پاریس موافقان و مخالفانی دارد، اظهار داشت: مخالفان توافق نامه معتقد هستند كاهش آلایندگی بر مبنای توافق نامه پاریس "a" میلیارد دلار برای ایران هزینه دارد و باید این مبلغ به نحوی با استفاده از مجامع جهانی تامین گردد.

در حوزه هایی كار نماییم كه كمترین هزینه را برای ایران داشته باشد

شافعی اضافه كرد: از جانب دیگر موافقان می گویند توافق نامه پاریس هم سبب كاهش آلایندگی كشور می گردد و هم خروجی آن به نفع كشور است ازاین رو می توانیم با الحاق به توافق نامه پاریس در حوزه هایی نسبت به كاهش انتشار گازهای گلخانه ای عمل نماییم كه هزینه های قابل توجهی را برای ایران در برنداشته باشد.

وی تصریح كرد: این اختلاف نگاه در مورد توافق نامه پاریس مجلس را به سمتی برد كه ریاست مجلس تصریح كرد كه در این زمینه تعقل بیشتری صورت گیرد تا تعهدنامه ای را امضا نكنیم كه بعد درگیر مسائل آن شویم. به هر حال چالشی در این زمینه وجود دارد كه باید راهكار آن چالش جستجو شود.

توافق نامه پاریس تعهداتی را به كشور تحمیل می كند

معاون توسعه مدیریت، حقوقی و امور مجلس سازمان حفاظت محیط زیست در انتها با تاكید بر اینكه یك سری تردید در منافع ملی سبب شده كه مسئولان كشور با احتیاط و دست به عصا در این مورد راه بروند، اظهار داشت: مراقب باید باشیم كه توافق نامه پاریس مثل سایر توافقات بین المللی مانند تعهدات هسته ای نباشد كه در مجامع بین المللی بر كشورها تحمیل می گردد. این طور نباشد كه به قراردادی متعهد شویم كه بعد این بحث پیش بیاید كه چون شما موفق به انجام تعهدات خود نشدید حالا باید شما را جریمه و تحریم نماییم. الحاق به توافق نامه پاریس حضور صوری در توافق نامه نیست و تعهداتی را بر كشور تحمیل می كند.

به گزارش حیوان خانگی بگیر به نقل از ایسنا، چندی پیش عیسی كلانتری - معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان حفاظت محیط زیست- در مورد توافق نامه پاریس با تاكید بر اینكه توافقنامه پاریس دستاورد بزرگی برای كشور ما محسوب می شود، اظهار داشت: پس از مذاكرات مختلف با مركز جهانی تغییر اقلیم، متوجه شدیم كه امكان رفع اشكالات وارده به توافقنامه پاریس از جانب شورای نگهبان وجود دارد و می توانیم ضمن حل ایرادات، این توافقنامه را تصویب نماییم.

افزون بر این، مسعود تجریشی - معاون محیط زیست انسانی سازمان حفاظت محیط زیست- با اشاره به اینكه سیاست این سازمان الحاق هوشمندانه به توافق نامه پاریس است، اظهار داشت: ایران تولیدكننده گازهای گلخانه ای است و هنر دولت می باشد كه این تفاهم نامه را به فرصت تبدیل كند چون توافق نامه پاریس یك فرصت برای صنعت كشور ما به حساب می آید.
1397/02/29
14:10:49
5.0 / 5
2153
تگهای خبر: آب , محیط زیست
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۵
حیوان خانگی GetPet

حیوان خانگی بگیر


واگذاری حیوانات خانگی

getpet.ir - مالکیت محتوا و شکل سایت حیوان خانگی بگیر محفوظ است