، همایش روز جهانی تنوع زیستی،

كیخا: حداقل های قانونی برای حفاظت از محیط زیست كشور وجود دارد

كیخا: حداقل های قانونی برای حفاظت از محیط زیست كشور وجود دارد

حیوان خانگی بگیر: عضو شورای عالی آب و نماینده مجلس شورای اسلامی با اشاره به این كه حداقل های قانونی برای حفاظت از محیط زیست كشور وجود دارد از اظهار غیر كارشناسانه بعضی از مسئولین محیط زیست انتقاد نمود و اظهار داشت: گاهی برخوردهای غیر تخصصی سبب می گردد نگاه مثبتی به سازمان محیط زیست شكل نگیرد ازاین رو نظرات كارشناسی مسئولان سازمان محیط زیست باید مطابق علم روز باشد.به گزارش حیوان خانگی بگیر به نقل از ایسنا، احمد علی كیخا در مراسم روز ملی تنوع زیستی كه امروز با حضور عیسی كلانتری رئیس سازمان محیط زیست، مسعود پزشكیان نایب رئیس مجلس شورای اسلامی و جمعی از مدیران سازمان محیط زیست در سالن همایش های بین المللی سازمان محیط زیست برگزار گردید اظهار نمود: متاسفانه بعضی از مشكلات گریبانگیر توسعه كشور است. چند سال پیش گزارشی از وضعیت محیط زیست كشور تهیه شده بود كه در آن به این مورد اشاره شد كه بر مبنای مطالعات ۲۰۱۳ مدیریت اكوسیستم های آبی كشور ما شامل رودخانه ها و تالاب ها در میان ۲۳۲ كشور در رتبه ی ۲۳۱ قرار دارد.

عضو شورای عالی آب و نماینده مجلس شورای اسلامی با اشاره به این كه حداقل های قانونی برای حفاظت از محیط زیست كشور وجود دارد از اظهار غیر كارشناسانه بعضی از مسئولین محیط زیست انتقاد نمود و اظهار داشت: گاهی برخوردهای غیر تخصصی سبب می گردد نگاه مثبتی به سازمان محیط زیست شكل نگیرد ازاین رو نظرات كارشناسی مسئولان سازمان محیط زیست باید مطابق علم روز باشد.

كیخا با اشاره به گزارش وزارت نیرو در سال ۹۰ اظهار نمود: در این سال كمیسیون كشاورزی خدمت مقام معظم رهبری رسید وزیر وقت نیرو آقای نامجو گزارش داد كه تا ۲۰ دی ماه متوسط بارش كشور ۱۹ میلیمتر بوده است. همان موقع من اعلام كردم كه هیچ تضمینی وجود ندارد كه در یكی از سال های پیش رو به جای ۲۰ دی در ۲۰ اسفند متوسط بارش كشور به ۱۹ میلیمتر برسد. متاسفانه همان موقع هم هیچ برنامه ای برای آن شرایط نداشتیم هنوز هم نداریم. اما امیدوارم آقای اردكانیان با تخصص آبی كه دارد راهكارهای موثری برای مشكلات كم آبی پیدا كند.

وی با تاكید بر این كه متاسفانه برخی بحران آب را انكار می كنند، اظهار داشت: مطمئنا با تفكری كه بحران را خلق كردیم نمی توانیم بحران را حذف نماییم بلكه باید تفكر جدیدی داشته باشیم كه بتواند به سمت حل بحران حركت نماید.

این نماینده مجلس با اشاره به این كه در شرایط حاضر مسئولین هم نسبت به وضع موجود و مشكلات كشور شاكی هستند اظهار داشت: این مورد برای مردم تعجب برانگیز است. چه كسی باید مشكلات را حل كند؟ آیا مردم خود باید آستین بالا بزنند و مشكل را حل كنند یا باید همگرایی بین مردم و مسئولین برای حل مشكلات شكل بگیرد؟

این عضو شورای عالی آب تصریح كرد: اگر مقرر است كه این روند در حوزه محیط زیست ادامه دهند چیزی از محیط زیست باقی نمی ماند برای همین باید كسی پیدا شود این مسیر را تغییر داده و چرخ روند محیط زیست را اصلاح كند. متاسفانه برخی ازمسئولین توانایی كافی برای انجام امور مربوط به خویش را ندارند و عدم توانایی مسئولین برای حل مشكلات یكی از دغدغه های ما است.

كیخا با اشاره به تصویب لایحه حفاظت از تالاب ها در مجلس شورای اسلامی خاطرنشان كرد: در مجلس سعی كردیم ابزارهای قانونی خوبی را در جهت حفظ محیط زیست تولید نماییم. به نظر من اگر از لایحه حفاظت از تالاب ها و فرصت هایی كه این لایحه دراختیار سازمان محیط زیست قرار می دهد استفاده نشود، در تاریخ قضاوت خوبی نخواهد داشت.

وی با اشاره به ماده اول لایحه حفاظت از تالاب ها اظهار نمود: بر مبنای این قانون هرگونه بهره برداری و اقدامی كه سبب آلودگی و تخریب تالاب ها شود ممنوع می باشد. همینطور مرجع تشخیص آلودگی و تخریب تالاب ها سازمان محیط زیست شناخته شده است. از نظر من منع قانونی برای حفاظت و بهره برداری خردمندانه از تالاب ها وجود ندارد.

این نماینده مجلس با تاكید بر این كه سازمان محیط زیست موظف به حفظ و احیای اركان مختلف محیط زیست كشور است اظهار داشت: سازمان محیط زیست وظیفه ندارد كه خویش را جای دستگاه های اجرایی بگذارد از نظر من این یك ایراد است. برای مثال سازمان محیط زیست نباید به دنبال جنگل كاری باشد چون این وظیفه بر عهده سازمان جنگل ها است. در همه امور سازمان محیط زیست باید به دنبال سیاست گذاری در حوزه محیط زیست باشد برای مثال سازمان محیط زیست وظیفه دارد حق ابه تالاب ها را تعیین كرده و از وزارت نیرو بخواهد كه این سهم آبی را تامین كند.

نماینده مردم زابل در ادامه با بیان این كه هنوز برنامه كاربردی برای مقابله با گرد و غبار نداریم اظهار داشت: در دوره مجلس هشتم از منابع طبیعی درخواست نمودند كه برنامه مشخصی برای مقابله با گرد و غبار تدوین كنند اما این اتفاق نیفتاد. به تازگی هم چند جلسه با مسئولان سازمان محیط زیست در این باره داشته ایم اما هنوز خروجی كاربردی نداشته است.

كیخا همینطور با اشاره به این كه در برنامه ششم توسعه به موضوعات محیط زیستی اشاره شده است اظهار داشت: بازنگری در محدوده چهارگانه محیط زیست در برنامه ششم توسعه مطرح شده كه مبحث مهمی است و نیاز به آن وجود دارد از نظر من حداقل های قانونی برای پیشبرد كارها در سازمان محیط زیست وجود دارد و انتظار داریم كه با حضور آقای كلانتری و جرات و جسارتی كه دارد اقدامات خوبی در این سازمان صورت گیرد.

این عضو شورای عالی آب با تاكید بر این كه اظهارات كارشناسی مسئولان سازمان محیط زیست باید مطابق با علم روز باشد اظهار داشت: گاهی برخوردهای غیر تخصصی از جانب برخی كارشناسان و مسئولان سازمان محیط زیست صورت می گیرد كه سبب می گردد نگاه به سازمان محیط زیست مثبت نباشد.

وی با اشاره به وجود معضل پسماند و عدم مدیریت صحیح این مورد در كشور اظهار نمود: آقای لاریجانی از زباله بعنوان طلای سیاه یاد می كند و من از آقای كلانتری رئیس سازمان مخیط زیست خواهش می كنم یك تیم برای بررسی و پیگیری و حل مبحث پسماند تشكیل دهد.

كیخا ضمن انتقاد از آنچه اظهارات غیر كارشناسی برخی مسئولان در حوزه محیط زیست خواند، مدیر پروژه ی بین المللی حفاظت از یوزپلنگ را یكی از كارشناسان درست سازمان محیط زیست دانست و اظهار داشت: من به او اعتماد داشتم در زمانی كه درسازمان محیط زیست فعالیت می كردم با ایشان همكاری داشتم از نظر من او آدم درستی بود. در همان زمان درمورد موضوعی به او انتقاد كردم و گفتم من انتظار داشتم كاری كه مد نظر من بود انجام دهید.

كیخا ادامه داد: او به دفتر من آمد و مبحث استعفای خویش را مطرح كرد. چه كسی دارای این فهم كارشناسی است كه به خاطر عقب افتادن یك كار حاضر به استعفا و انتقال مسئولیت باشد؟1397/03/01
19:21:28
5.0 / 5
1817
تگهای خبر: آب , بارش , محیط زیست
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۵
حیوان خانگی GetPet

حیوان خانگی بگیر


واگذاری حیوانات خانگی

getpet.ir - مالکیت محتوا و شکل سایت حیوان خانگی بگیر محفوظ است