سه بچه گوزن زرد ایرانی در اراك متولد شدند

سه بچه گوزن زرد ایرانی در اراك متولد شدند

حیوان خانگی بگیر: اراك - سرپرست سازمان سیما، منظر و فضای سبز شهرداری اراك اظهار داشت: سه بچه گوزن زرد ایرانی در پارك حیات وحش این شهر متولد شدند.


محمدرضا كشاورزیان روز چهارشنبه در گفت و گو با ایرنا اضافه كرد: تولد بچه گوزن ها در سه زایمان جداگانه در هفته جاری در پارك حیات وحش اراك صورت گرفته است.
وی بیان كرد: گوزن زرد ایرانی از گونه های در خطر انقراض به حساب می آید و تولد این گونه و كوشش برای استمرار حیات آن در كشور از اهمیت بالایی برخوردار می باشد.
سرپرست سازمان سیما، منظر و فضای سبز شهرداری اراك ادامه داد: ورود گوزن زرد ایرانی به پارك وحش اراك از حدود 10 سال قبل با سه راس شروع شد اما با عنایت به شرایط محیطی مناسب در این پارك، تعداد آنها به 22 راس رسیده است.
كشاورزیان عنوان كرد: این حیوان در اصل بومی سواحل شرق مدیترانه تا نواحی غربی ایران است و تا سال 1875 میلادی نسل آن در تمامی این مناطق به جز بخش های جنوب غربی ایران منقرض شده بود.
وی اظهار داشت: در دهه 1940 تصور می شد نسل این حیوان به كلی منقرض شده باشد، اما در سال 1956 مشخص شد تعداد كمی در حدود 25 راس از این گونه در جنگل كوچكی در اطراف رودخانه های دز و كرخه باقی مانده اند.
گوزن زرد ایرانی با نام علمی (Dama dama mesopotamica ) جز كمیاب ترین گوزن های دنیاست كه از شوكا بزرگتر و از مرال كوچكتر بوده و زیرگونه ای از گوزن زرد اروپایی است كه در خطر انقراض قرار دارد و بر مبنای آخرین اخبار اتحادیه بین المللی حفاظت از طبیعت، این گونه همچنان در فهرست معرض خطر است.
گوزن زرد ایرانی اوایل پاییز جفت گیری می كند و بعد از هشت ماه حاملگی یك قلو و به ندرت گوساله 2 قلو زایمان می كند و بچه گوزن ها هم تا 9 ماهگی از شیر مادر تغذیه می كنند.
3005/3075


1397/03/03
20:12:40
5.0 / 5
2341
تگهای خبر: انقراض , كشاورزی
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۱
حیوان خانگی GetPet

حیوان خانگی بگیر


واگذاری حیوانات خانگی

getpet.ir - مالکیت محتوا و شکل سایت حیوان خانگی بگیر محفوظ است