ورود فاضلاب به دریاچه زریبار قطع می گردد

ورود فاضلاب به دریاچه زریبار قطع می گردد

حیوان خانگی بگیر: سنندج - معاون امور عمرانی استاندار كردستان اظهار داشت: با اختصاص 42 میلیارد ریال اعتبار برای اجرای طرح ساماندهی و جمع آوری شبكه فاضلاب، از ورود فاضلاب به دریاچه زریبار مریوان جلوگیری می گردد.


به گزارش روز جمعه ایرنا، امیر قادری در جلسه بررسی مشكلات پروژه های عمرانی شهرستان مریوان تصریح كرد: یكی از دغدغه های جدی در این شهر جمع آوری و هدایت آب های سطحی و همینطور فاضلاب بویژه در مناطق نزدیك به دریاچه زریوار است.
وی اضافه كرد: با عنایت به اولویت دار بودن این مساله، 29 میلیارد ریال اعتبار از محل ماده 10 و 12 كه اعتبارات مربوط به حوادث است برای جمع آوری فاضلاب در محلات سردوشی و استادیوم و سایر نقاط همجوار به زریوار در نظر گرفته شد تا شركت آب و فاضلاب شهری كردستان و امور آبفای شهری مریوان حداكثر در مدت 5 ماه كار ساماندهی این محلات را به اتمام برساند.
معاون عمرانی استاندار كردستان تصریح كرد: مابقی اعتبار مورد نیاز را هم شركت آبفا از محل منابع داخلی تأمین می كند تا با اجرای این پروژه دیگر فاضلابی از سمت شهر وارد زریوار نشود.
قادری خاطرنشان كرد: در گذشته هم اقداماتی در مورد جمع آوری فاضلاب 7 روستای ضلع غربی زریوار توسط آبفا و سپس آب و اضلاب روستایی انجام شد و هم اكنون كار ساماندهی فاضلاب 3 روستای ضلع شرقی در حال اجرا می باشد تا از سمت روستاها هم فاضلاب وارد دریاچه زریوار نشود.
معاون استاندار كردستان تصریح كرد: این طرح هم اكنون 50 درصد پیشرفت فیزیكی دارد و در صورت تامین اعتبار تا اواخر شهریور امسال به بهره برداری برسد.
قادری اظهار داشت: در بخش فاضلاب روستایی هم فاضلاب سه روستای كولان، سیف و محمده با انتقال به تصفیه خانه شهری از ورود آن به داخل دریاچه جلوگیری می گردد كه برای این طرح هم 13 میلیارد ریال هزینه می گردد و هم اكنون این طرح دارای 40 درصد پیشرفت فیزیكی است.
وی بر لزوم تقویت فضاهای آموزشی در این شهرستان تصریح كرد و تصریح كرد: در این حوزه لازم است عدالت در توزیع اعتبارات برای شهرستان مریوان بیشتر لحاظ شود.
معاون استاندار كردستان با تاكید بر اینكه شهرداری مریوان باید وظایف خویش را بهتر و دقیق تر انجام دهد، اضافه كرد: ماده 100 قانون شهرداری ها، مسئولیت كنترل ساخت و ساز را برعهده شهرداری گذاشته است، اما ضروری می باشد نیروی انتظامی، دادگستری و فرمانداری كمك كنند تا شهرداری مریوان بتواند ساخت و ساز را بهتر كنترل و مدیریت كند.
قادری افزود: شهرداری مریوان به مانند سایر دستگاه ها از ظرفیت اسناد خزانه برای اجرای پروژه های خود استفاده كند؛ چون كه این ظرفیت یك ابتكار توسط دولت برای كمك به پروژه های عمرانی است و در دنیا هم جواب داده است.
وی با اشاره به قانون استفاده كنندگان غیرمجاز از انشعاب آب و برق و گاز، اظهار داشت: اگر شهرداریها مانع ساخت و ساز غیرمجاز شوند، دستگاه های خدمات رسان هم دلیلی برای واگذاری انشعابات به این قبیل ساخت و سازها ندارند.
معاون استاندار كردستان تصریح كرد: یكی از راهكارهای كنترل ساخت و ساز، بالا بردن هزینه تخلف، بویژه در زمین های با ارزش افزوده بالا است كه این معهم كار شورای شهر است و باید با سازوكارهایی این بستر را فراهم آورد.
قادری در انتها این جلسه با اشاره به اینكه راه روستایی استان رتبه آخر را در كشور دارد، اظهار داشت: در سطح استان هم راه روستایی شهرستان های سقز و مریوان در رده های آخر هستند و باید در توزیع اعتبارات راه روستایی آنها در سال 97 ویژه تر دیده شود.
معاون عمرانی استاندار كردستان همینطور در جلسه ستاد ساماندهی خدمات سفر شهرستان مریوان اظهار داشت: كردستان استانی گردشگرپذیر است، اما شهرهای مریوان و بانه به علت طبیعت بكر و جذاب و پتانسیل مرز و تجارت، توریستی تر هستند.
قادری با اشاره به اینكه خیلی از مسافران وارده به كردستان به قصد سفر به این دو شهر وارد مركز استان می شوند، اظهار داشت: مریوان با عنایت به جاذبه های فراوانی كه دارد به تنهایی می تواند در توسعه استان مؤثر باشد.
وی بر لزوم تسهیل دسترسی گردشگران به شهر مریوان تاكید كرد و اضافه كرد: تولید نقاط مكث در محور توریستی مریوان و سروآباد و اورامان می تواند در جلوگیری از خستگی مسافران و گردشگران مؤثر عمل كند.
معاون عمرانی استاندار تقویت زیرساخت های حوزه گردشگری در استان و شهرستان مریوان را یك نیاز دانست و تصریح كرد: البته این كار تنها وظیفه دولت نیست و باید بستر حضور و سرمایه گذاری بخش خصوصی در این عرصه فراهم گردد.
معاون عمرانی استاندار كردستان در انتها سفر به شهرستان مریوان، در جلسه ای با فرماندار، شهردار و اعضای شورای شهر مریوان هم حضور یافت، در این سفر از پروژه های كنارگذر غربی، مصلی، مدرسه 9 كلاسه خیرساز، پروژه تولید و جمع آوری شكبه فاضلاب روستاهای حاشیه زریوار و پروژه تولید زیرساخت بازارچه مرزی خانم شیخان بازدید كرد و دستورات لازم برای تكمیل هرچه سریعتر این طرح ها را صادر كرد.
همچنین با حضور معاون عمرانی استاندار، جاده آسفالته روستای خاو (از آخرین روستاهای مرزی مریوان) به طول 1400 متر و با هزینه 600 میلیون تومان راه اندازی شد.
پناهگاه حیات وحش زریبار و تالاب بین المللی آن كه بیست و سومین عضو تالاب كنوانسیون رامسر است دارای حجم تقریبی آب بیش از 30 میلیون مترمكعب است و سرریز آب دریاچه از قسمت جنوبی با نام رودخانه مریوان خارج می گردد.
طول دریاچه زریبار حدود پنج كیلومتر و عرض آن حدود 1.6 كیلومتر، وسعت تالاب به علت تغییرات حجم آبی در فصول مختلف متغیر و حداقل و حداكثر عمق آن به ترتیب 2 و 6 متر است.
زریبار در یك دره طولی وسیع قرار دارد و از 2 طرف غرب و شرق با كوه های پوشیده از جنگل احاطه شده و پوشش غالب اراضی منطقه را جنگل و بیشه زارهای نیمه انبوه تشكیل می دهد كه گونه غالب جنگلی آن بلوط ایرانی است.
تاكنون 97 نوع پرنده، 31 گونه پستاندار، 13 گونه خزنده، 11 نوع ماهی یك گونه مارماهی، پنج گونه فیتوپلانكتون و 17 گونه زئوپلانكتون در تالاب بین المللی زریبار شناسایی شده است.
گیاهان شناوری چون سراتوفیلیوم، سریوفیلیوم و گونه هایی از گیاهان خاردار و گونه های نی، هزارنی، بارهنگ آبی، نیلوفر آبی، علف هفت بند، پیچك ها، لویی، بزواش، جگن و نعناع پوشش گیاهی این تالاب را تشكیل می دهد.
سیاه ماهی خالدار، سیاه ماهی معمولی، عروس ماهی و ماهی گامبوزیا همچون گونه های بومی و ماهی آمور سفید، كپور آیینه ای، كپور معمولی، كپور سرگنده (بیگ هد) و فیتوفاك همچون گونه های غیربومی این دریاچه است.
شهرستان مرزی مریوان در فاصله 130 كیلومتری غرب سنندج مركز استان كردستان واقع شده است.
3020


1397/03/04
14:11:04
5.0 / 5
2183
تگهای خبر: آب , خدمات
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۴
حیوان خانگی GetPet

حیوان خانگی بگیر


واگذاری حیوانات خانگی

getpet.ir - مالکیت محتوا و شکل سایت حیوان خانگی بگیر محفوظ است