تراز دریاچه ارومیه 78 سانتی متر افزایش یافت

تراز دریاچه ارومیه 78 سانتی متر افزایش یافت

حیوان خانگی بگیر: ارومیه - رئیس دفتر استانی ستاد احیای دریاچه ارومیه در آذربایجان غربی با اشاره به اینكه بعد از تشكیل این ستاد تراز نگین آبی آذربایجان 78 سانتی متر افزایش یافته، اظهار داشت: ارتفاع آب این دریاچه از آب های آزاد امروز یكشنبه - ششم خرداد - به یك هزار و 270 متر و 84 سانتی متر رسیده است.


فرهاد سرخوش در گفت و گو با خبرنگار ایرنا با اشاره به اینكه ستاد احیای دریاچه ارومیه در سال 1394 شروع به كار كرد، اضافه كرد: شهریور سال 1394 تراز دریاچه ارومیه یك هزار و 270 متر و هشت سانتی متر بود كه كمترین تراز ثبت شده تا به امروز بوده است.
وی با اشاره به اینكه پیش از تشكیل این ستاد، سالانه به صورت متوسط تراز دریاچه ارومیه 70 سانتی متر كاهش می یافت، بیان كرد: عملكرد دولت تدبیر و امید برای احیای این دریاچه مانع از ادامه روند خشك شدن آن شده است.
رئیس دفتر استانی ستاد احیای دریاچه ارومیه در آذربایجان غربی با تاكید بر اینكه این ستاد نقش هماهنگی برای اجرای طرح های احیا دارد، افزود: اعتبار اختصاص یافته به این ستاد برای اتمام طرح های احیای دریاچه ارومیه در اختیار دستگاه های مرتبط همچون شركت آب منطقه ای، جهاد كشاورزی، اداره كل محیط زیست و اداره كل منابع طبیعی قرار می گیرد.
وی با بیان اینكه حوضه آبریز دریاچه ارومیه توسط 21 رودخانه دائمی و 39 رودخانه دوره ای سیراب می شود، اظهار داشت: دریاچه ارومیه حوزه آبی بسته است كه آب آن از محل بارش مستقیم و روان آب ورودی از آب راهه ها و رودخانه ها تامین می گردد.
سرخوش اظهار داشت: ستاد احیای دریاچه ارومیه در گام نخست، مطالعاتی برای احیای این دریاچه آغاز كرد و در سریع ترین زمان ممكن طرح های 44 گانه نهایی برای احیای دریاچه را در دستور كار قرار داد.
به گزارش حیوان خانگی بگیر به نقل از ایرنا، دریاچه ارومیه در قالب طرح احیای دریاچه ارومیه مقرر است ظرف مدت 10 سال به تراز اكولوژیك خود برسد؛ این دریاچه از اواسط دهه 1380 خورشیدی آغاز به خشك شدن كرد و بنا بر آمار بین المللی تا سال 2015 میلادی حدود 80 درصد از گستره آن خشك شد.
3214/3072


1397/03/06
13:06:06
5.0 / 5
2087
تگهای خبر: آب
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۱
حیوان خانگی GetPet

حیوان خانگی بگیر


واگذاری حیوانات خانگی

getpet.ir - مالکیت محتوا و شکل سایت حیوان خانگی بگیر محفوظ است