باروری ابرها از پاییز آغاز می گردد

باروری ابرها از پاییز آغاز می گردد

حیوان خانگی بگیر: تهران- مدیرعامل مركز ملی تحقیقات و مطالعات باروری ابرها اظهار داشت: عملیات باروری ابرها با استفاده از یك فروند هواپیمای سپاه و 2 فروند هواپیمای آنتونوف روسی اجاره ای از پاییز امسال آغاز می گردد.


به گزارش خبرنگار اقتصادی ایرنا، كاهش بارندگی ها در سال آبی جاری، از منفی 54 درصد در اسفندماه به منفی 28 درصد در انتها اردیبهشت رسید؛ برخی این بهبود بارش ها را ناشی از باروری ابرها می دانند اما مدیرعامل مركز ملی تحقیقات و مطالعات باروری ابرها می گوید هیچ گونه عملیاتی در بهار انجام نشده و بارندگی ها روندی طبیعی دارد.
«فرید گلكار» روز سه شنبه در گفت و گو با خبرنگار اقتصادی ایرنا اضافه كرد: مركز باروری ابرها در ایران فقط 2 فروند هواپیمای «آنتونوف» روسی آن هم به صورت استیجاری در اختیار داشت كه در سال قبل نتوانستیم قرارداد اجاره آنها را تمدید نماییم.
وی ادامه داد: به همین سبب، نیروی هوا فضای سپاه زمستان سال گذشته امكاناتی همچون یك فروند هواپیما، تیم پروازی و تجهیزات مورد نیاز باروری ابرها را در اختیار ما قرار داد و توانستیم با همكاری آنها پنج سورتی پرواز آزمایشی داشته باشیم.
مدیرعامل مركز ملی تحقیقات و مطالعات باروری ابرها تصریح كرد: باآنكه در پروازهای زمستان مواد باروری هم شلیك شد اما این پروازها بیشتر جنبه آزمایشی داشتند و با هدف آشنا شدن تیم ها و تفكیك وظایف انجام شد.
گلكار افزود: ابرهای بهاری به شكلی است كه كار كردن روی آنها سخت و خطرناك است؛ بخصوص اینكه شیوه كار ما با هواپیماهای سپاه با روند قبلی متفاوت بود؛ با هواپیماهای روسی، ما روی قله ابرها حركت می كردیم اما با هواپیماهای سپاه مجبور بودیم در زیر یا درون ابر حركت نماییم.
وی در مورد برنامه امسال مركز ملی تحقیقات و مطالعات باروری ابرها اظهار داشت: با عنایت به نتایج امكان سنجی های انجام شده، عملیات های باروری ابرها از پاییز آغاز می گردد.
مدیرعامل مركز ملی تحقیقات و مطالعات باروری ابرها اظهار داشت: امسال برای اجرای عملیات های بارور كردن ابرها، علاوه بر یك فروند هواپیمای سپاه، 2 فروند هواپیمای آنتونوف روسی را هم اجاره خواهیم كرد.
وی در پاسخ به این پرسش كه چه امكاناتی نیاز است تا بتوانیم از كل ظرفیت كشور در بارورسازی ابرها استفاده كنیم؟ اظهار داشت: ظرفیت بارورسازی ابرها بسیار پیچیده است و به صورت دقیق نمی توان اظهار داشت كه چقدر ظرفیت در كشور وجود دارد؛ این مساله به فرصت های بارور كردن ابرها بستگی دارد كه همواره در حال تغییر است.
كلگار افزود: با این حال، اگر پنج فروند هواپیمای مجهز به تجهیزات باروری ابرها در اختیار داشته باشیم، می توانیم از بیشتر فرصت ها استفاده نماییم.
فناوری بارورسازی ابرها بعنوان شاخه ای از علم تعدیل وضع هوا، مجموعه ای از فناوری های ایمن، علمی و ثابت شده برای افزایش بارش، كاهش خسارت های تگرگ و مه است كه با قدمتی بیش از 60 سال در 40 كشور جهان مورد استفاده قرار می گیرد.
این شیوه افزایش بارش برای اولین بار در ایران از سال 1354 تا 1357 توسط یك شركت كانادایی در حوضه آبریز سدهای كرج و جارجرود به كار گرفته شد.
پس از انقلاب مركز ملی تحقیقات و مطالعات باروری ابرها از سال 1357 در وزارت نیرو و با هدف دستیابی به فناوری افزایش بارش با استفاده از بارورسازی ابرها تاسیس شد و تابحال هم اقداماتی در این زمینه انجام شده است اما در عمل، توجه چندانی از سوی سیاستگذاران و مجریان نسبت به این فناوری دیده نمی گردد.
در سال های اخیر با كاهش حجم بارندگی ها در كشور، لزوم استفاده از روش باروری ابرها در كانون توجه دست اندركاران حوزه آب، كشاورزی و منابع طبیعی قرار گرفته است..
اقتصام**9189**2025


1397/03/08
23:29:34
5.0 / 5
2322
تگهای خبر: آب , بارش , بارندگی , هوا
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۱
حیوان خانگی GetPet

حیوان خانگی بگیر


واگذاری حیوانات خانگی

getpet.ir - مالکیت محتوا و شکل سایت حیوان خانگی بگیر محفوظ است