تجارت مجازی دروغین بلای جان خفاشها

تجارت مجازی دروغین بلای جان خفاشها

حیوان خانگی بگیر: مشهد- شایعه گرانبها بودن لانه خفاش چند وقتی است كه به استان های شرقی و خراسان رضوی هم رسیده و به خاطر ناآگاهی برخی، خواب را از چشم خفاشها ربوده و زندگی آنان را با خطر مواجه ساخته است.


كلاهبرداران با انتشار فیلم های جعلی و عرضه اطلاعات غلط در فضای مجازی تلاش دارند با استفاده از شایعه گرانبها بودن لانه خفاشها، افراد ساده را در دام بیاندازند و از آنان كلاهبرداری كنند.
انتشار شایعه خرید و فروش لانه خفاش به مبالغ 700 تا 800 میلیون ریال به علت برخی خواص مغناطیسی، سبب شده است برخی افراد ناآگاه هم با تخریب غارها و برهم زدن زندگی خفاشها، آرامش این گونه های آرام، شب زی و پرفایده را بربایند.
این در حالی است كه خفاشها اصلا لانه ای ندارند و لانه سازی در روند زیست این گونه وجود ندارد. محل زندگی خفاشها در داخل غارهاست و این جانور پرارزش بدون داشتن لانه، روزها درون غار با آویزان شدن از سقف استراحت كرده و شبها برای شكار از غار خارج می گردد.
خفاشها تنها پستاندارانی هستند كه بال داشته و قادر به پرواز می باشند.
نام علمی آنها Chiroptera بوده و به مفهوم دست های بال مانند است. بال های خفاش با بال های بقیه پرندگان متفاوت می باشد و به گونه دیگری خلق شده بطوریكه پوست بالهای خفاش جنسی شبیه چرم دارد و دارای خاصیت ارتجاعی است كه سبب می گردد بالهایش در طول استخوان هایی كه دست ها و انگشتان خفاش را حركت می دهند كشیده شود.
خفاشها نقش بسیار پرارزش در اكوسیستم طبیعی دارند و كنترل جمعیت حشرات موذی، كمك به گرده افشانی در كشاورزی، دفع آفات مختلف كشاورزی و تامین كود مورد نیاز كشاورزان از مهمترین نقش های این گونه است.
این جانوران كوچك حتی كمك شایانی در راه پیشرفت علمی و غارشناسان دنیا كرده اند و ساخت سیستم های راداری با الگوبرداری از نحوه مدیریت پروازی این جاندار و كمك به علم پزشكی در ساخت انواع داروها با استفاده از آزمایشهای مختلف بزاق آن امكان پذیر شده است.
این پرندگان در فصل زمستان به خواب زمستانی می روند و بنابراین حضور انسانها در غارها در زمستان باعث از خواب بیدار شدن این حیوان و مرگ آن می گردد و در فصول دیگر باعث برهم زدن خواب طول روز، وحشت این جانور، ترك محل و خسارت و صدمه های مختلف به كشاورزان منطقه می گردد.
تاكنون بیش از 1200 گونه خفاش در جهان شناسایی شده كه 30 گونه آن در ایران زندگی می كند.

* لانه خفاش، دروغ تخریب گرایانه
مدیر انجمن غار و غارشناسی استان خراسان رضوی اظهار داشت: شایعه لانه خفاش دروغی با هدف تخریب محیط زیست و از بین بردن ارزش تاریخی و علمی غارهاست.
حمید نظامدوست با اشاره به اینكه این شیوه كلاهبرداری چندی است كه از استانهای غربی كشور شروع شده و طی 2 هفته اخیر به خراسان رضوی هم راه پیدا كرده است اضافه كرد: گسترش این شایعه در فضای مجازی سبب شده برخی افراد ناآگاه اقدام به تخریب غارها نموده و این آثار تاریخی را از بین برده و باعث تهدید جدی حیات مهمترین جاندار این غارها شوند.
وی اظهار نمود: عده ای با اهداف كلاهبرداری و تخریب محیط زیست این دروغ را در فضای مجازی شایع كرده اند كه لانه خفاشها به علت ساخته شدن با بزاق دهان آنها خواص مغناطیسی و كاربردهای انحصاری دارد.
وی اظهار داشت: این امر سبب شده زندگی خفاشها در غارهای استان بعنوان اكوسیستم های مهم و نقش آفرین در محیط زیست با تهدید و تخریب جدی روبرو شود.
مسئول كارگروه حفاظت از محیط كوهستان خراسان رضوی اضافه كرد: طی نامه ای به دادستانی خواهان شناسایی و برخورد قانونی با عوامل این تخریب ها شده ایم.

* عدم امكان محاسبه تخریب غارها
نماینده انجمن های مردم نهاد محیط زیستی استان خراسان رضوی با اشاره به ارزش غارها از جنبه های مختلف اظهار نمود: غارها به علت روند شكل گیری آنها كه میلیونها سال به طول انجامیده است، نقش مهمی در مطالعات زمین شناسی، آب شناسی و سن زمین دارند.
نظامدوست اظهار داشت: غارها از نظر میراث تاریخی و فرهنگی، علمی، اكولوژیكی، ساختار طبیعی و آب شناسی از اهمیت و جایگاه فوق العاده مهم برخوردار می باشند.
وی اضافه كرد: تشكیل یك سانتیمتر از قندیل ها یا استالاكتیت (Stalactite) و استالاگمیت (Stalagmite) هایی كه در غارها وجود دارند یك قرن زمان نیاز دارد و وجود قندیل هایی به اندازه 15 متر نشان از عمر چند میلیون ساله غارها و ارزش تاریخی و زمین شناسی آنها دارد.
وی اظهار نمود: بنابراین خسارت تخریب ساختار داخل غارها و شكسته شدن قندیل ها را نمی توان محاسبه كرد و خسارت در این بخش غیر قابل جبران است.
این فعال محیط زیستی با تاكید بر ارزش و اهمیت غارها در جهان اظهار داشت: جایگاه تاریخی و میراث باستانی غارها آنقدر مهم می باشد كه 2 اتحادیه جهانی غارشناسی و اتحادیه غارشناسی آسیا در این زمینه فعالیت های بسیار و حفاظت گونه دارند.
وی اضافه كرد: شایعه لانه خفاش اقدامی است كه می توان علاوه بر انگیزه های كلاهبردارانه، انگیزه های تخریب گرایانه را هم در آن پیدا كرد.
وی ادامه داد: باید دانش و آگاهی مردم نسبت به ارزش و اهمیت غارها و خفاشها افزایش یابد.

*دستور قضایی برای شناسایی كلاهبرداران
معاون پیشگیری از وقوع جرم دادستان مركز خراسان رضوی هم در این باره اظهار داشت: این مورد به معاون دادستان در حوزه واكنش سریع و فضای مجازی منعكس شده و دستور قضایی برای شناسایی عاملان انتشار این تجارت دروغین در فضای مجازی صادر گردیده است.
محمد بخشی محبی اضافه كرد: این شایعه باعث تخریب محیط زیست می گردد و خفاشها بعنوان یكی از چرخه های مهم در اكولوژی و طبیعت دچار نابودی می شوند.
وی اظهار نمود: باید توجه داشت امیدوار كردن مردم با امور دروغین از مصادیق كلاهبرداری است و بهتر است مردم اطلاع بیشتری در موضوعات اینچنینی كسب كنند تا مورد سوء استفاده قرار نگیرند.
وی اظهار داشت: طبیعت و محیط زیست متعلق به همه ماست و چنین شایعات و موارد مشابه در فضای مجازی باعث سوء استفاده از سادگی برخی افراد و وارد آوردن خسارت های جبران ناپذیر به محیط زیست است.
معاون دادستان مركز خراسان رضوی با اشاره به اینكه حفاظت از غارها بعنوان سرمایه های محیط زیست اهمیت فراوان دارد، اضافه كرد: در سایه بی توجهی به ارزش این ساختارهای چندین میلیون ساله، با واگذاری منطقه ای در نزدیك روستای آل معروف به هزار دالان در ارتفاعات هزار مسجد كه دارای غارهای پرارزش و محل زندگی كلونی های خفاش است به بخش خصوصی، شاهد وارد آمدن خسارات جبران ناپذیر در این بخش هستیم.
وی اظهار نمود: رسیدگی به این مورد در جریان است اما شدت تخریب به حدی است كه گرچه قرار بود این منطقه به منطقه گردشگری تبدیل گردد اما باعث فرار خفاشها از محل زندگی خود و تخریب غارهای منطقه شده است.
وی با اشاره به اینكه تنها با تشكیل پرونده و پیگیری قضایی خسارت وارده جبران نمی گردد، اظهار داشت: با فرار خفاش ها احتمال حضور خیلی از حشرات و شیوع آفات در منطقه و وارد آمدن خسارت به كشاورزان و باغداران آن وجود دارد و آثار این تخریب ها طی چند سال آینده روشن می گردد.

*280 غار در خراسان رضوی
مدیر انجمن غار و غارشناسی استان خراسان رضوی هم اظهار داشت: هم اكنون حدود 280 غار در این استان وجود دارد كه هر كدام خصوصیت ها و شرایط خاصی دارد.
نظامدوست اضافه كرد: این غارها دارای تنوع بسیار هستند و تابحال 140 غار از مجموع غارهای موجود استان توسط این انجمن به صورت كامل شناسایی و 70 غاز از این تعداد هم نقشه برداری شده اند.
وی با اشاره به اینكه 100 نقشه بردار غار در كشور وجود دارد كه 2 نفر آنان در خراسان رضوی هستند، اظهار نمود: این استان با سابقه یك قرن فعالیت غارنوردی و فعالیت افرادی مانند منوچهر مهران از سال 1311 در حوزه غارنوردی استان، آغازگر حركت غارنوردی و غارشناسی در كشور است.
7496 / 6053


1397/03/25
12:29:34
5.0 / 5
2247
تگهای خبر: آب , كشاورزی , محیط زیست
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۵
حیوان خانگی GetPet

حیوان خانگی بگیر


واگذاری حیوانات خانگی

getpet.ir - مالکیت محتوا و شکل سایت حیوان خانگی بگیر محفوظ است