روشی برای مهار ریزگردها در دانشگاه جهرم ابداع شد

روشی برای مهار ریزگردها در دانشگاه جهرم ابداع شد

حیوان خانگی بگیر: شیراز- «سید علی اكبر باقریان» عضو هیات علمی دانشگاه جهرم استان فارس روشی با عنوان «توری بذر مال» برای مهار ریزگردها و ماسه های روان، ابداع كرد.


این روش وی به تایید حبیب دانش منش مدیر مركز نوآوری و كارآفرینی و رئیس دفتر مالكیت فكری دانشگاه شیراز رسیده است.
عضو هیات علمی دانشگاه جهرم روز دوشنبه در این زمینه به ایرنا اظهار داشت: باهدف یافتن راهی كم هزینه، مؤثر و سریع الاثر برای مهار پدیده‌ی مخرب ریزگردها، پژوهش های متعددی در این دانشگاه انجام شد كه نتیجه این تحقیقات به روش ابداعی «توری بذرمال» منجر گردید.
سید علی اكبر باقریان اضافه كرد: این ابداع می تواند با استفاده از كاهش تنش برشی باد، از خاك حفاظت كند و به نحو شگفت انگیزی مانع فرسایش بادی خاك شود.
وی ادامه داد: همه‌ی این روند با استفاده از حفاظت مكانیكی خاك توسط یك نوع توری از جنس پلی اتیلن پُرچگال (HDPE) با منافذ بسیارریز كه با بذرهای گیاهانی همچون شاهی و خاك شیر آغشته شده صورت می گیرد.
باقریان اظهار داشت: به كمك سنگریزه های كم تراكم مستقر بر روی توری و سپس استقرار و كارایی آن با كمك ریشه ها و شاخساره‌ی استقرار یافته‌ی گیاهان فوق الذكر، به مدت بیش از 10 سال مهار ریزگردها تضمین خواهد شد.
این عضوهیات علمی دانشگاه جهرم درباره آزمایش عملی این روش ابداعی اظهار داشت: درعملیات میدانی بیش از 80 درصد ریزگردهای منطقه‌ی هدف كنترل شده است.
باقریان اضافه كرد: به وسیله این توری، یك لایه‌ی نفوذ پذیر، محكم، یكدست، با ماندگاری چشمگیر، ارزان قیمت و سریع الاحداث، سازگار با محیط زیست و افزاینده‌ی تعداد و تنوع میكروارگانیسم های خاك در قسمت قشری خاك منطقه‌ی مورد حفاظت برپا می گردد و علاوه بر كنترل بی نظیر پدیده‌ی شوم ریزگردها و همینطور ماسه های روان، از تبخیر سطحی آب موجود در لایه های قشری خاك به مقدار حدود 40 تا 60 درصد حفاظت می كند.
عضو هیات علمی دانشگاه جهرم با اشاره به اینكه طبق برآورد دقیق متخصصان ذی ربط و در ابعاد كوچك، حداكثر هزینه‌ی تولید و راه اندازی سیستم مبتنی بر این اختراع كمتر از پنج هزار تومان برای هر متر مربع است.
وی ابراز امیدواری كرد این طرح با مساعدت مسئولان وتأمین اعتبارات لازم برای ورود دانشگاه جهرم به عرصه‌ی مهار ریزگردهای استان های درگیر با این پدیده، سبب كاهش آلام و خسارات ناشی از گرد و غبار و ریز گردها در كشور شود.
تأثیر خشكسالی های مداوم و استفاده بی رویه از منابع آبی مناطق بیابانی و همینطور از بین رفتن نیزارها، باعث خشك شدن تالاب ها و دریاچه ها و كم شدن پوشش گیاهی در بعضی مناطق شده است.
نتیجه چنین وقایعی گسترش شدید ریزگردها و ماسه های روان بوده كه در كوتاه مدت اثرات نامطلوبی بر محیط زیست، اقتصاد و سلامت ساكنین 17 استان كشور بر جای گذاشته است.
تحقیقات سازمان زمین شناسی منطقه جنوب غرب كشور نشان داده است كه بخش مهمی از منشأ پدیده ریزگرد داخلی است.
بر این اساس حدود 350 هزار هكتار از كانون های ریزگرد در استان خوزستان قرار دارد كه كنترل بخش های عمده ای از این ریزگردها نیازمند برنامه ریزی و عزم و اراده راسخ برای كنترل كانون های داخلی ریزگرد است تا كشور را از تبعات ریزگرد رها كند.
احیای پوشش گیاهی با كاشت گونه های گیاهی درختی، درختچه ای و بوته ای بومی مقاوم به شوری و خشكی با كاربردهای غذایی، دارویی، صنعتی، زینتی یا خوراك دام علاوه بر مهار این پدیده ناگوار امكان بهره برداری اقتصادی در مناطق روستایی و شهری اطراف كانون های ریزگرد را هم فراهم خواهد ساخت ولی این امر آنقدر زمان بر خواهد بود كه تبعات این پدیده‌ی شوم مسائل جبران ناپذیر اقتصادی، سیاسی، اجتماعی و فرهنگی را به دنبال خواهد داشت.
جهرم در 193 كیلومتری جنوب شرقی شیراز است.
7375/ 1876


1397/03/28
13:56:50
5.0 / 5
2019
تگهای خبر: آب , محیط زیست
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳
حیوان خانگی GetPet

حیوان خانگی بگیر


واگذاری حیوانات خانگی

getpet.ir - مالکیت محتوا و شکل سایت حیوان خانگی بگیر محفوظ است