اخطار محیط زیستی ۱۵ هنرمند در یك نمایشگاه

اخطار محیط زیستی ۱۵ هنرمند در یك نمایشگاه

حیوان خانگی بگیر: كیوریتور نمایشگاه نقاشی و مجسمه ˮبومˮ كه این روزها در گالری ویستا به تماشاست، نگاه علمی و پژوهشی به مساله محیط زیست را اولویت انتخاب آثار در این نمایشگاه عنوان نمود.به گزارش حیوان خانگی بگیر به نقل از ایسنا، ستاره حسینی، كیوریتور این نمایشگاه درباره جزئیات آن توضیح داد: از عنوان پیداست نمایشگاه به زیست بوم بعنوان مكانی به منظور زندگی همه موجودات زنده و روابط بین آنها اشاره دارد. اما نكته مهم درباره این نمایشگاه زیست محیطی، رویكرد علمی و پژوهشی آن است.

وی اضافه كرد: سال هاست روی محیط زیست ایران تمركز دارم و در نمایشگاه های مختلفی با این گرایش شركت كرده ام. از جانب دیگر در دانشگاه سوره به دانشجویان كارشناسی ارشد، تصویرسازی علمی تدریس می كنم و تلاش كردم به دانشجویان كمك كنم كه وجه پژوهشی و علمی آثارشان را گسترش دهند. چون به نظرم بسیار مهم می باشد كه آثار هنری با این موضوع، از پشتوانه علمی بهره ببرند؛ ازاین رو بنای تدریس را بر اهمیت همین مبحث گذاشتم.

حسینی توضیح داد: انگیزه اولیه این نمایشگاه از همین علاقه بود و تلاش كردم آثاری را جمع آوری كنم كه هم زیست محیطی و هم پژوهش محور باشند. بنابراین روند علمی پژوهشی هنرمندان در دفترچه ای همراه نمایشگاه عرضه شده و در دسترس می باشد.

این هنرمند درباره نحوه انتخاب آثار و هنرمندان اظهار داشت: بعضی از آنها كسانی بودند كه از ابتدا همراهشان بودم و در جریان فكری و شكل گیری كارشان حضور داشتم. بعضی از آنها هم كسانی بودند كه از قبل در زمینه محیط زیست كار كرده اند و در واقع دغدغه آن را دارند؛ البته تاكیدم روی این بود كه با هنرمندانی كار كنم كه نگاه علمی به تولید اثر در این زمینه داشته باشند.

او همینطور اظهار داشت: هنرمندان دنیا در دهه های اخیر بسیار به مبحث محیط زیست پرداخته اند. زیرا مسائلی كه امروز با آنها درگیر هستیم پیامد رفتارهای غلط خود ما با محیط اطرافمان است. مانند معضلات آب، گرم شدن زمین، از بین رفتن موجودات، آلودگی هوا، ... هنرمندان به دنبال عنوان كردن این پیامدها و مشكلات هستند. بنابراین گمان كردم می توانم كمی در این زمینه موثر باشم و دل مشغولی هنرمندان را گردآوری كنم.

حسینی در تكمیل سخنش اظهار داشت: درست است كه در تولید اثر هنری، مبانی تصویری هم اهمیت دارد اما در خیلی از گرایش های معاصر مبحث و زمینه فكری اثر هم به اهمیت آن می افزاید؛ ازاین رو فقط استفاده كردن از تصویر حیوانات و گیاهان برای تولید یك اثر با جنبه های زیست محیطی كافی نیست و برای ورود به این عرصه باید نگاه علمی به سوژه داشت. این روند فكری برایم بسیار مهم بود و در انتخاب آثار هم تاثیر داشت.

او درباره مبحث آثار هم اظهار داشت: مبحث خاصی به هنرمندان ندادم و اجازه دادم كه به دغدغه های شخصی خود در این زمینه بپردازند. بنابراین آثار بسیار متنوع هستند. درباره آب، آلودگی هوا، انسان، ماهی و حتی میكروب كار داشتیم و جالب است تنها زشتی ها تصویر نشده بلكه بعضی از هنرمندان به جنبه های مثبت نگاه كرده اند. مثل مجموعه ای از آثار یكی از هنرمندان كه به اهمیت میكروب های سودمند به منظور زندگی بشر اشاره دارد.

در ادامه، ستاره حسینی درباره آثار چنین اظهار داشت: در مجموع دو مجسمه داریم و باقی آثار نقاشی هستند. هنرمندان هر كدام به فراخور مبحث و انتخابشان از متریال های مختلف برای بیان دغدغه هایشان استفاده كردند.

این هنرمند در انتها توضیح داد: گرایش زیست محیطی در هنر، با وجهه علمی در دنیا گرایش تازه ای است و برای همین بستر مطالعاتی كارهای عرضه شده در این نمایشگاه برایم اهمیت ویژه داشت.

هنرمندان شركت كننده در این نمایشگاه: سمیرا اصلان خانی، مهناز پسیخانی، ابراهیم حسن زاده دیزج، عاطفه خاص، لیلا رفاهی، مریم زرگر، ریحانه سواری، مریم طلوعی، سبا عربشاهی، محمدعلی عدیلی، مینا عبدوس، عصمت علیرضایی، پروانه قسمتی مطلق، لیلا گودرزی و علی نورپور هستند.

نمایشگاه "بوم" تا چهارم تیر ماه در گالری ویستا به نشانی خیابان مطهری (تخت طاووس) خیابان میرعماد، كوچه دوازدهم، پلاك ۱۱ برپاست.
1397/03/30
15:39:23
5.0 / 5
2586
تگهای خبر: آب , آلودگی هوا , محیط زیست
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۵
حیوان خانگی GetPet

حیوان خانگی بگیر


واگذاری حیوانات خانگی

getpet.ir - مالکیت محتوا و شکل سایت حیوان خانگی بگیر محفوظ است