مرگ سالانه 100 هزار حیوان در اثر تغذیه پلاستیك

مرگ سالانه 100 هزار حیوان در اثر تغذیه پلاستیك

حیوان خانگی بگیر: هرازچندگاهی در گوشه و كنار دنیا اخباری در خصوص ممنوعیت استفاده از پلاستیك می شنویم كه توسط سازمان ها، ادارات و دولت ها به تصویب رسیده است تا بر مبنای آن استفاده از كیسه های پلاستیكی در فروشگاه ها ممنوع شود.


به گزارش حیوان خانگی بگیر به نقل از ایسنا، كیسه های پلاستیكی برای فروشندگان و خریداران محبوب هستند چون كه ارزان، محكم، سبك و همینطور برای حمل مواد غذایی، بهداشتی هستند. به همین خاطر سالانه حدود صد میلیارد كیسه پلاستیك تنها در ایالات متحده مورد استفاده قرار می گیرد.
اگر اقتصادهای بزرگ جهان را همچون هند، چین، اتحادیه اروپا و حتی كشورهای مصرف گرای در حال توسعه را هم در نظر بگیریم این رقم اعجاب آور خواهد بود. اما برخی كشورهای توسعه یافته با انتقال پلاستیك به كشورهای در حال توسعه خویش را از این مشكل رها می كنند.
بخش اعظم كیسه های پلاستیكی، به خصوص در كشورهای در حال توسعه بعد از یك بار استفاده به مناطق دفن زباله رفته و دفن می شوند. دفن سالانه میلیاردها كیسه پلاستیكی زلزله خاموش محیط زیست است، چون كه پس از ورود به بستر، آرام آرام به آبراهه ها، پارك ها و خیابان ها راه پیدا می كنند.
از طرفی اگر پلاستیك ها در دستگاه های زباله سوز از بین بروند، گازهای بسیار سمی، سرطان زا و مخربی را آزاد می كنند نه تنها موجودات اكوسیستم خشكی مانند پرنده ها، بلكه سالانه 100 هزار حیوان در دریاها و اقیانوس ها همچون دلفین، لاكپشت، نهنگ، انواع ماهی و حتی پنگوئن های قطبی هم در اثر استفاده انسان از پلاستیك می میرند.
خیلی از حیوانات تكه های پلاستیك را با غذا اشتباه می گیرند و در اثر خوردن آن ها دچار مشكلات جدی در دستگاه گوارش شده و می میرند. ناراحت كننده اینكه پس از مرگ آن حیوان، تكه های پلاستیكی برای كشتن حیوان بعدی به چرخه معیوب خود باز می گردد.
همانطور كه این روزها همه می دانند پلاستیك قابل تجزیه نیست. در واقع از آنجایی كه این ماده ساخته دست بشر است و تنها چند سده از اختراع آن می گذرد، هنوز طبیعت برای از میان بردن آن راهكاری پیدا نكرده و جانداری را به تكامل نرسانده است. یك تكه پلاستیك كوچك، 400 سال زمان برای تجزیه شدن نیاز دارد.
حدود 60 تا 100 میلیون بشكه نفت در سال برای ساخت پلاستیك مورد نیاز انسان استفاده می گردد. از آنجایی كه انسان با سرعت زیاد در حال استفاده از منابع تجدیدناپذیر نفت می باشد، فراورده های نفتی همچون پلاستیك هم روز به روز گرانتر می شوند. همین مساله سبب شده شركت ها به فكر جایگزین باشند.
گرچه باید دولت ها برای كاهش تاثیر پلاستیك بر محیط زیست اقداماتی اساسی كرده و قوانینی هم بگذرانند. اما حقیقت این است كه همه مردم باید در قبال كاهش استفاده از كیسه های پلاستیكی احساس مسئولیت كنند. همه باید برای نجات زمین از پلاستیك تلاش نماییم.
منبع: helpsavenature.com
1397/04/16
17:01:57
5.0 / 5
2635
تگهای خبر: محیط زیست
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۴
حیوان خانگی GetPet

حیوان خانگی بگیر


واگذاری حیوانات خانگی

getpet.ir - مالکیت محتوا و شکل سایت حیوان خانگی بگیر محفوظ است