قدم های امیدواركننده برای جهانی شدن بام ایران

قدم های امیدواركننده برای جهانی شدن بام ایران

حیوان خانگی بگیر: ساری - به دنبال درخواست های مردمی و پیگیری های انجمن دماوند كوه برای توقف معادن فعال در ارتفاعات بیش از 2هزار متری قله دماوند و پیشگیری از تخریب های زیست محیطی آن، استاندار مازندران دستور داد تا كارگروه ویژه ثبت جهانی قله دماوند تشكیل گردد.


به گزارش حیوان خانگی بگیر به نقل از ایرنا، اثر طبیعی ملی قله دماوند درحوزه جغرافیایی بخش لاریجان از توابع شهرستان آمل استان مازندران با مساحتی بیش از 2950 هكتار طی مصوبه شماره 221 در21 خرداد 1381 شورایعالی محیط زیست به مجموعه مناطق تحت مدیریت سازمان حفاظت محیط زیست پیوست.
كوه دماوند در سی ام تیرماه سال 1387 بعنوان اولین اثر طبیعی ایران در قالب میراث طبیعی در لیست آثار ملّی كشور ثبت و بعد از آن مبحث ثبت جهانی این اثر در رسانه های كشور عنوان شد.
استفاده بیش از اندازه از ظرفیت قابل تحمل محیط و همینطور بهره برداری پوكه معدنی در اطراف این اثر طبیعی ملی، از مهمترین عوامل تهدیدكننده در تخریب بام ایران در این مدت بوده كه هربار پرونده ثبت جهانی را با چالش وباعث عقب گرد مسئولان ایرانی برای دفاع از این اثر در یونسكو شد.
با این حال روز ملی دماوند هم زمان با جشن تیرگان در مازندران هرسال گرامیداشته می گردد و روزجمعه 16 تیرماه 97 چهاردهمین آیین جشن تیرگان با پیگیری های هرساله انجمن دوست داران دماوند كوه، بخشداری لاریجان وشهرداری رینه نزدیكترین شهر به بام ایران برگزار گردید.
امسال اما، انجمن دوست داران دماوند كوه در درخواست جدی از استاندارمازندران خواهان توقف یكی دو معدن فعال در راه قله دماوند ونیز ممنوعیت ورود خودرو تا پناهگاه اول این قله شد.
تا چند سال قبل دست كم 7 واحد معدنی در ارتفاعات بالای2 هزار و200متری ونیز 2هزار متری دسترسی به قله دماوند در استخراج پوكه معدنی فعالیت داشتند كه به علت استفاده از ماشین آلات سنگ شكن روباز و همینطور سستی و چسبندگی ساختار خاك، سبب تهدید جدی برای ریزش مسیرهای بالادست قله دماوند بودند.
پیشترنیز سازمان میراث فرهنگی اعلام نموده بود كه برای قرار گرفتن نام دماوند در لیست میراث طبیعی جهان باید وضعیت گردشگری، كوهنوردی و بوم گردی در منطقه و حریم قله دماوند مشخص و ضابطه مند و برای مشكلاتی چون زباله و ساخت و ساز ها در حاشیه چاره اندیشی شود.
** مسئولان استانی باید جدی تر عمل كنند
درهمین حال مدیرعامل انجمن دوست داران دماوند كوه اظهار داشت كه از جانب این گروه و هم انجمن های همسو در سال های اخیر نامه های زیادی به نهادهای مسئول استانی وكشوری همچون سازمان محیط زیست و صنایع ومعادن، میراث فرهنگی، استانداری، منابع طبیعی و قوه قضاییه برای حفاظت از این قله نوشته شد كه البته نتایج مثبتی هم تابحال داشته است.
محمدرضا طاهری اضافه كرد: فعالیت یك معدن دیگر درارتفاعات بالای 2هزارمتری قله دماوند همچنان آزاردهنده است و به دفعات در نشست های حضوری و دیدار با مسئولان استانی وملی در سفر به شهرستان ویا رجوع به مركزاستان وتهران مطرح و توقف فعالیت آن را درخواست داشتیم.
وی اعتقاد دارد كه دستگاه سنگ شكن این معدن درروستای ' ملار 'مجوز محیط زیست ندارد و آلودگی زیست محیطی حاصل از ریزگرد های تولید شده توسط سنگ شكن برای اهالی، گیاهان و حیوانات منطقه مضر است.
** تعطیلی معدن شهرداری رینه درارتفاعات دماوند
درهمین حال شهردار رینه بعنوان نزدیكترین شهر به بام ایران به خبرنگار ایرنا اظهار داشت: قله دماوند متعلق به فرد و یا شهرستان و استان خاصی نیست و به همه ملت ایران اختصاص دارد.
محمد خسروی با انتقاد از اینكه خدمات این شهرداری در صیانت از قله دماوند نادیده گرفته می شود، اضافه كرد: یكی از فعالیت مهم وقابل اشاره شهرداری رینه در جهت حفاظت از دشت شقایق در مسیرهای پایین دست برای حفظ پوشش گیاهی این قله بوده و تمام تلاشمان بر این است كه بتوانیم این دشت را باوجود آنكه در وظایف شهرداری هم تعریف نشده، حفاظت نماییم، اما متاسفانه شاهد می باشیم كه عده ای با بی تفاوتی كامل وارد این دشت زیبا شده و سبب تخریب آن می شوند.
وی با اشاره به اینكه برای صیانت از قله دماوند، شهرداری رینه در سال های قبل مبادرت به توقف كامل فعالیت معدن زیرنظر این شهرداری كرده است، افزود: بعد ازتوقف فعالیت و تعطیلی معدن شهرداری، مبادرت به درختكاری كردیم.
شهردار رینه اذعان كرد، كه با وجود توقف فعالیت معدن شهرداری، متاسفانه عده ای همچنان برای جمع كردن سنگ ها با خودرو تا مسیرهایی از قله دماوند اقدام می كنند كه این امر در مسئولیت وبرخورد شهرداری نیست.
** تعطیلی معادن اثرگذار حاشیه دماوند به جز یك معدن
درهمین حال مدیركل حفاظت محیط زیست مازندران هم كه درآیین جشن تیرگان در شهر رینه شهرستان آمل حضور داشت، اظهار داشت: با تلاشهای صورت گرفته و پیگیری تشكلهای مردم نهاد و ورود جدی همه دستگاههای دولتی مرتبط، بجز یك واحد معدنی، بقیه معادن در حوزه اثر گذار مستقیم بر دماوند تعطیل و پیگیری برای تعطیلی واحد باقیمانده در كارگروه دماوند در حال انجام می باشد.
حسینعلی ابراهیمی كارنامی اضافه كرد: اجرای تجدید ممیزی و كنترل دام در مرتع و ساماندهی چرا تا آخر سال جاری باید صورت گیرد.
** دستور ویژه استاندارمازندران برای تشكیل كارگروه ثبت جهانی قله دماوند
بخشدار لاریجان شهرستان آمل هم دراین رابطه از دستور جدی استاندار مازندران برای تشكیل هرچه سریعتر كارگروه ویژه ثبت جهانی اثرطبیعی وملی قله دماوند اطلاع داد وگفت: در تلاش هستیم اولین جلسه رسمی این كارگروه با حضور همه دستگاه های مسئول در شهر رینه لاریجان تشكیل گردد.
رضا مقدم درگفت وگو با خبرنگار ایرنا اضافه كرد: مبحث ثبت جهانی قله دماوند ازچند سال قبل مطرح وبرخی موانع زیست محیطی سبب تاخیر درثبت جهانی این اثر طبیعی ملی شده بود وبه همین خاطر با درخواست وطوماری كه دوستداران دماوند كوه در جشن تیرگان در شهر رینه برای استاندارمازندران نوشتند، با استقبال مثبت استاندار مواجه وبلافاصله دستور داد تا این كارگروه به ریاست نبیان معاون امور عمرانی استاندار فعال شود.
وی افزود: استاندارمازندران همینطور در این ابلاغیه خود برتشكیل جلسات منظم كارگروه ثبت جهانی دماوند در هر ماه و گزارش روند پیگیری ها تاكید كرده است.
** پیگیر تعطیلی تنها معدن باقی مانده هستیم
بخشدار لاریجان همینطور افزود: به صورت جدی اكنون پیگیر توقف كامل فعالیت وبهره برداری پوكه معدنی در روستای 'گزانه' هستیم، این معدن درقالب یك قرارداد 10 ساله به بنیاد مستضعفان واگذارشده و حتی سازمان حفاظت محیط زیست هم دراین زمینه ورود خوبی داشته وبه طور جدی پیگیرتوقف فعالیت دائمی آن است.
مقدم اظهار داشت: البته در چند سال قبل با پویش های مردمی ودوستداران محیط زیست ودماوند، 6 معدن موجود درمسیرقله دماوند، به صورت كامل تعطیل شده و امیدواریم تنها واحد باقیمانده هم با پیگیری های شهرستانی و حمایت های استاندارمازندران بسته شود.
** معضل زباله های كوهنوردان در یك قدمی قله دماوند
بخشدار لاریجان همینطور از بی توجهی كوهنوردان ودوستداران صعود به قله دماوند كه در خیلی از موارد زباله های برگشتی آنها تا ارتفاع 4هزار متری نزدیك به قله هم باقی مانده به شدت انتقاد نمود وگفت: انتظار براین هست كه این افراد چه بومی ویا غیربومی نسبت به جمع آوری زباله ها ونیز حساس بودن در حفظ وصیانت از این مجموعه كمك كار باشند.
مقدم همینطور به یكی از پیگیری های اثرگذار در امر صیانت از قله دماوند اشاره نمود وگفت: یكی دیگر از مشكلات ودغدغه های دوستداران دماوند كوه كه انصافا به حق هم بود، حضور گردشگران بومی وغیربومی با خودرو تا پناهگاه اول قله دماوند بوده كه بعد از سالها با استقرار یك كیوسك دائمی وحفاظ هایی جلوی خودروها هم گرفته شده است.
وی خواهان تلاش همگانی برای صیانت از قله دماوندشد و ابراز امیدواری كرد كه بزودی شاهد ثبت این اثر طبیعی وملی در لیست میراث جهانی یونسكو باشیم.
ك/7327/1899


1397/04/19
13:20:52
5.0 / 5
2552
تگهای خبر: محیط زیست
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۱
حیوان خانگی GetPet

حیوان خانگی بگیر


واگذاری حیوانات خانگی

getpet.ir - مالکیت محتوا و شکل سایت حیوان خانگی بگیر محفوظ است