سفره های آب زیرزمینی مازندران در حال شور شدن

سفره های آب زیرزمینی مازندران در حال شور شدن

حیوان خانگی بگیر: مدیرعامل آب منطقه ای استان مازندران اظهار داشت: طی۱۰ سال اخیر كیفیت آب ها تغییر كرده و شوری، سفره های آب زیر زمینی مازندران را تهدید می كند.


به گزارش حیوان خانگی بگیر به نقل از ایسنا، ابراهیم یخكشی در سومین نشست علمی تخصصی بررسی مسائل آب در مازندران با اشاره به چالش های زیست محیطی استان اظهار نمود: منابع آلاینده، فاضلاب شهری، پسماند، پساب صنایع، دپوی زباله، تغییر رژیم جریان رودخانه ها و هدررفت آب در شبكه های آب شرب از چالش های زیست محیطی موجود در استان است.
وی مدیریت نامناسب مصرف آب در استان اشاره نمود و اظهار داشت: هدررفت آب مصرفی كشاورزی، حوادث، خشكسالی، تمایل به كشت دوم برنج، تلفات و هدر رفت شبكه های آب شرب و صنعت موضوعات دیگری در مدیریت نامناسب مصرف است.
مدیرعامل آب منطقه ای استان مازندران با اشاره به اینكه به علت قیمت پایین، استفاده از آب شرب برای مصرف كشاورزی زیاد است، تصریح كرد: با عنایت به وجود ۱۶۰ رودخانه بزرگ در استان، تولید سیلاب های مخرب و تراكم جمعیت زیاد، توسعه منابع آب و مهار آب های سطحی باید به صورت جدی در دستور كار قرار بگیرد.
وی با اشاره به اینكه برنامه های بهبود محیط زیست، مدیریت رودخانه و سیلاب و توسعه ظرفیت های گردشگری آبی، برنامه مدیریت اجتماعی و فرهنگ سازی مدیریت مصرف، ساماندهی مصارف، اصلاح قوانین و اقتصاد آب باید به صورت جدی مورد بررسی قرار بگیرد، افزود: قیمت مبادله آب در بازار محلی و آب كشاورزی از ۴۰۰ تا ۷۰۰ تومان است كه این مقدار نرخ پایینی در كشاورزی به حساب می آید.
مدیرعامل آب منطقه ای استان مازندران، بهره وری آب كشاورزی و مدیریت بحران آب را یك امر ضروری دانست و خاطرنشان كرد: طرح مناسب برای پروژه های اجتماعی، همراه كردن مردم است تا از وضعیت موجود به مطلوب برسیم، در بحث ساختار هم آموزش و پرورش، تلویزیون، رسانه ها، اداره فرهنگ و ارشاد و محیط زیست باید پای ثابت كارگروه باشند.
یخكشی با اشاره به اینكه در حوزه بهره وری آب باید پروژه هایی را كه در كارگروه مطرح می گردد و دارای خروجی است در اولویت قرار داد تا اثربخش بودن این همایش ها مشخص شود.
وی با بیان این كه آب و غذا موضوعات مهمی هستند كه تنها به یك دستگاه مربوط نمی شوند، تصریح كرد: در بخش مدیریت آب كشاورزی باید مشكل معیشتی كشاورزان حل شود تا بتوانیم جلوی حفر چاه های غیرمجاز كشاورزی را بگیریم و منابع آب زیرزمینی را كنترل نماییم.
وی با اشاره به اینكه قیمت های آب باید منطقی شود، تصریح كرد: با وجود اعلام كمبود آب در بعضی استان ها هنوز كشت برنج انجام می شود، ازاین رو با افزایش قیمت آب، مردم دیگر تمایل به این نوع كشت نخواهند داشت.

1397/04/21
19:24:15
5.0 / 5
2249
تگهای خبر: آب , كشاورزی , محیط زیست
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۳
حیوان خانگی GetPet

حیوان خانگی بگیر


واگذاری حیوانات خانگی

getpet.ir - مالکیت محتوا و شکل سایت حیوان خانگی بگیر محفوظ است