مریوان بهشت جنگل خواران

مریوان بهشت جنگل خواران

حیوان خانگی بگیر: سنندج - تعدادی از انجمن ها و كانون های شهرستان مریوان و سروآباد با صدور بیانیه ایی به تخریب جنگل ها، جنگل خواری و تصاحب منابع طبیعی در این مناطق انتقاد كردند.


در این بیانیه كه نسخه ان در اختیار ایرنا قرار گرفت، آمده است: متاسفانە بە صورت گستردە شاهد تخریب جنگل های مریوان هستیم این جنایت غیرقابل بخشایش در كمال خونسردی و سكوت ادارات و سازمان های مسئول به امری عادی برای مردم و مسئولان تبدیل گشته و تداوم این روند در آینده نە چندان دور، نابودی تمام جنگل ها و تبدیل آنها به زمین های بی سود و غبارخیز را به دنبال خواهد داشت.
همە واقف هستیم جنگل های انبوه در حاشیە و بیخ گوش شهر مانند تپه تاجر ناباورانه با بولدوزر تخریب می گردد این در حالیست كە این مكان از پنجرە های دادگاه و مدعی العموم قابل رویت است اما دریغ از كوچكترین عكس العمل! بنابراین چندان غیر عقلانی نمی نماید كە تصور نماییم، جنگل خواری بە امری طبیعی و پذیرفته شده تبدیل شدە است.
با مشاهده چنین تخریبی در گرداگرد شهر، می توان گفت كە دیگر امیدی به حفظ جنگل های نقاط دور دست و خارج از دید مسئولان نیست.
امری كه در شماری از شهرها و مناطق كشور، نتایج زیانبارش را اینك می توان مشاهده كرد در صورتی كه باید تاوان زیاده خواهی تهبكاران و سكوت ما را مردم و نسل های معصوم آینده بپردازند.
با این توصیف اینك برای مردم و كنشگران محیط زیست این سوال پیش می آید كە حقیقتا وظیفه و رسالت ادارات مرتبط و در رٲس آنان منابع طبیعی و محیط زیست چیست و اساسا آنها چرا و در برابر ادای كدام وظیفە حقوق دریافت می كنند؟
جنگل خواران مشاهده می كنند در حجمی وسیع حریم شهر تخریب می گردد و كسی كمترین تذكری نمی بیند؛ كمترین عواقب قانونی به دنبال ندارد و مجازاتی در كار نیست! طبیعی است كه هر روز جسورتر شدە و حتی روزنامه نگاران و فعالان فرهنگی را تهدید می كنند كه گزینه سكوت را برگزینند، یعنی گزینه ای كه اینك شاهد آن هستیم.
نتیجتا با غیبت و سكوت كنشگران، جنگل های منطقه غرق در بحرانند، مراتع اینجا دارند به خانە باغ های خصوصی تبدیل می شوند و مسئولان هم كمترین مسئولیتی را پذیرا نیستند.
اینك ما شماری از انجمن های مردم نهاد و كنشگران فرهنگی و زیست محیطی، مراتب نگرانی شدید خویش را اعلام داشته وظیفه خود می دانیم كە مردم و مسئولان بی توجە، سهل انگار و كاهل را شریك جرم مستقیم تخریب گران و جنگل خواران بدانیم و خواستار محاكمه و مجازات همه آنها باشیم.
اینان همگی در این وضعیت بغرنج، چشمان خویش را بر غارت منابع طبیعی كشور بستە اند، پس مستقیم و غیر مستقیم در این جنایات نابخشودنی دخیل هستند.
مضافا اینكه با صدای رسا اعلام می نماییم هیچگاه اجازه نخواهیم داد، عده ای فرصت طلب، هستی و آیندهٔ ما و نسل های بعد را بر باد دهد.
خلاصه اینكه، همگان مستحضرند با عنایت به قرار گرفتن جنگل های زاگروس در كمربند خشك زمین و گرم شدن روز افزون این كرهٔ خاكی، عملا احیای مناطق تخریب شده غیر امكان دارد ازاین رو بهترین و كم هزینه ترین راه، حفاظت از جنگل های موجود است.
با توجه به این واقعیت نگران كننده، پنهان نمی نماییم كه صبر ما به سر آمده و نسبت به تداوم این وضعیت شدیدا اخطار می دهیم ما در تداوم احساس مسئولیت نسبت به آیندهٔ این سرزمین، صراحتا اعلان می نماییم كە اگر این سیر قهقرایی ادامه یابد، سكوت نكرده و از همه ظرفیت های قانونی موجود برای توقف این جنایات آشكار، استفاده خواهیم كرد.
چرا كه راهی را كه جنگل خواران و زمین خواران و شماری از مسئولان امر در پیش گرفته اند، آغاز نابودی آینده و منابع نسل های آینده این كشور است.
ما مصمم هستیم در مقابل این جنایات با توسل به گزینه های قانونی، گام های اساسی و عملی برداریم و بی گمان دیگر سكوت بر خود روا نمی داریم.
انجمن صنفی معلمان كردستان شاخه مریوان، انجمن ادبی - فرهنگی مریوان، كانون علمی ـ فرهنگی رونان، انجمن هنری - فرهنگی ڤە ژین، اتحادیە ماموستایان دینی مریوان و هورامان (یمامە)، انجمن ژیانە وە، كانون سلامت ژین، انجمن صنفی مسئولان فنی و كنترل كیفیت مریوان و سروآباد و شماری از كنشگران زیست محیطی و اجتماعی مریوان این بیانیه را امضا كرده و در اختیار رسانه ها قرار داده اند.
6108/9102


1397/04/26
14:16:53
5.0 / 5
2684
تگهای خبر: آب , محیط زیست
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۵
حیوان خانگی GetPet

حیوان خانگی بگیر


واگذاری حیوانات خانگی

getpet.ir - مالکیت محتوا و شکل سایت حیوان خانگی بگیر محفوظ است