پژوهشگر حوزه محیط زیست:

طبیعت شمال با منافع كوتاه مدت اقتصادی در حال نابودی است

طبیعت شمال با منافع كوتاه مدت اقتصادی در حال نابودی است

حیوان خانگی بگیر: تهران- یك پژوهشگر حوزه محیط زیست، به وضعیت پسماند زباله در استان های شمالی بخصوص مازندران اشاره نمود و اظهار داشت: این مناطق ظرفیت زیست محیطی لازم برای پذیرش این حجم مسافری كه سالانه به آنجا می رود را ندارد و ما برای منافع كوتاه مدت اقتصادی در حال نابودی طبیعت هستیم.


«محمدسعید عبایی» دانشیار شیمی آلی و مدیر امور پژوهشی پژوهشگاه شیمی و مهندسی شیمی ایران در طول سال های گذشته به سفارش سازمان حفاظت از محیط زیست، مطالعات تحقیقاتی و آزمایشگاهی در زمینه های مختلف برای به حداقل رساندن آلودگی های زیست محیطی داشته است.
دفع مواد زائد به شكل جامد یكی از اقداماتی است كه تیم تحقیقاتی آنها موفق به انجام آن شده است به صورتی كه با جامدسازی و خنثی سازی لجن های اسیدی، آنها را به شكل بلوك های بسته بندی شده و ایمن دفن می كنند.
عبایی در گفت وگو با خبرنگار علمی ایرنا، یكی از معضلات اساسی زیست محیطی موجود را لجن های اسیدی تولید شده از جانب برخی واحدهای صنعتی اعلام نمود و اظهار داشت: این لجن ها به علت اینكه به شكل مایع و خورنده اند و معضلات زیست محیطی فراوانی دارند دفع آن برای سازمان محیط زست یك معضل اساسی به حساب می آید.
وی اضافه كرد: خنثی سازی هریك از آلودگی های زیست محیطی از زمینه تخصصی برخوردار می باشد به صورتی كه تیم تحقیقاتی ما در بحث اندازه گیری مواد نفتی رها شده در دریای خزر یا خلیج فارس هم اقدامات مطالعاتی داشته است و با تهیه نقشه تراكنش این آلودگی ها، آن را در اختیار سازمان حفاظت محیط زیست قرار داده ایم.
این دانشیار پژوهشگاه شیمی ضمن خودداری از بیان وضعیت دقیق میزان آلودگی های زیست محیطی در مناطق شمالی كشور اظهار داشت: متاسفانه در طول سال بارها شاهد مسافرت یك جمعیت میلیونی از كناره سلسه جبال البرز به سمت مناطق شمالی كشور هستیم كه آنها آلودگی ها و فشارهای زیست محیطی زیادی را به منطقه وارد می كنند.
وی اضافه كرد: این درحالی است كه نه تنها محدودیت های لازم برای سالم ماندن مناطق بكر مناطق شمالی در دستور كار نیست بلكه درصدد راه اندازی بزرگراه هایی برای دسترسی ساده تر مردم به مناطق شمالی كشوریم و این یعنی به جمعیت فعلی اجازه داده می شود در عرض حداكثر دو تا سه ساعت خویش را به شمال برسانند.
عبایی افزود: سطح آب های زیرزمینی در مناطق شمالی بسیار بالاست ازاین رو آب های زیرزمینی به سرعت توسط انواع مواد آلاینده و پساب ها آلوده و پساب های دفع شده هم به سرعت وارد آب های زیرزمینی خواهد شد.

** تخریب محیط زیست با ساخت جاده به روش های قدیمی
وی با اشاره به اینكه ساخت جاده در مناطق بكر و كوهستانی شمالی لطمات جبران ناپذیری به نواحی جنگلی و بخصوص حیات وحش و محیط زیست حیوانات وارد می كند، اضافه كرد: احداث هر جاده و بزرگراهی در دل كوه و جنگل سبب می گردد در نواحی مربوطه زیست حیوانات به دو بخش تبدیل گردد و این یك تغییر ناخواسته و غیراصولی در حوزه محیط زیست به حساب می آید.
عبایی اضافه كرد: «امروزه ساخت و سازهای جاده ای منتهی به مناطق كوهستانی، جنگلی و بكر كشور برای دسترسی به اهداف كوتاه مدت هنوز به روش های چند دهه قبل دنیا انجام می شود؛ ما از تجربه های دیگر كشورها استفاده نمی نماییم و بدون اینكه متوجه باشیم با اقدامات خود چه ضربات جبران ناپذیری به حوزه طبیعت و محیط زیست وارد می كنیم؛ فقط می خواهیم به منافع كوتاه مدت اقتصادی دست یابیم.»
وی افزود: این درحالی است كه ساخت جاده در اینگونه مناطق از مهندسی خاصی برخوردار می باشد به صورتی كه در روش های جدید، احداث اتوبان و جاده كمترین پیامدها و خسارات را برای محیط زیست و طبیعت به همراه دارد.
این دانشیار شیمی آلی همینطور تصریح كرد: ظرفیت خودپالایی دریای مازندران به علت اینكه یك دریاچه بسته به حساب می آید بسیار محدود است و نباید این حجم از فعالیت انسانی در این منطقه متمركز شود.
وی با بیان اینكه منابع زیست محیطی مانند آب، خاك و هوا ظرفیت مشخصی دارد و ما بیش از ظرفیت به این عناصر فشار وارد كرده ایم، اظهار داشت: پیش از طریق اندازی یك صنعت آب بر یا حتی ساخت سد در كشور باید مطالعات زیست محیطی و نتایج آن را اندازه گیری نماییم.

** از خشك شدن دریاچه آرال قزاقستان درس نگرفتیم
عبایی اضافه كرد: از سال ها پیش و با خشك شدن دریاچه آرال قزاقستان، درمورد احتمال خشك شدن دریاچه ارومیه هم به ما اخطار داده شد بود كه متاسفانه جدی گرفته نشد و الان در آستانه خشكی كامل این دریاچه قرار گرفته ایم؛ از این اتفاق برای حفظ دریاچه ارومیه درس نگرفتیم.
وی اظهار داشت: امروز اگر به هشدارهای زیست محیطی توجه نشود و به روال كنونی ادامه دهیم، خزر كه بزرگترین دریاچه داخلی دنیا به حساب می آید به معضلات كم آبی و زیست محیطی گرفتار خواهد شد.
این پژوهشگر معتقد است: این مسائل فقط به این دلیل است كه ما بدون توجه به ظرفیت عناصر آب، خاك و هوا و توان خودپالایی این عناصر به آنها فشار وارد و از آنها بهره كشی می نماییم.
عبایی با تاكید براینكه باید مساله محیط زیست در كشور جدی گرفته شود، مشاركت مردم در این بخش برای رفع معضلات زیست محیطی را بسیار مهم خواند و اظهار داشت: متاسفانه امروز بخش عمده ای از آلودگی های زیست محیطی به علت همكاری نكردن مردم است.
وی اضافه كرد: امروز بخش زیادی از مردم با رهاسازی زباله ها در آب، جنگل و سواحل مبادرت به آلوده سازی گسترده محیط زیست می كنند و رفع این معضل فقط در گرو فرهنگ سازی گسترده و مشاركت مردم است.
علمی ** 1836 ** 2023


1397/04/29
22:08:16
5.0 / 5
1935
تگهای خبر: آب , محیط زیست , هوا
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۴
حیوان خانگی GetPet

حیوان خانگی بگیر


واگذاری حیوانات خانگی

getpet.ir - مالکیت محتوا و شکل سایت حیوان خانگی بگیر محفوظ است