تولید معیشت جایگزین در 36 روستای حوضه دریاچه ارومیه شروع شد

تولید معیشت جایگزین در 36 روستای حوضه دریاچه ارومیه شروع شد

حیوان خانگی بگیر: ارومیه- معاون آموزشی جهاد دانشگاهی آذربایجان غربی اظهار داشت: ظرفیت سازی برای تولید معیشت پایدار و جایگزین در 36 روستای حوضه آبریز دریاچه ارومیه شروع شد.


سید جعفر ایرانی روز سه شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا با اشاره به اینكه این طرح با هدف سوق دادن معیشت های خانوارها به سمت مشاغل با وابستگی كمتر به منابع آبی در دستور كار قرار گرفته است، اضافه كرد: شناسایی شیوه های فعلی معیشتی در روستاهای هدف، استخراج علل ناسازگاری شیوه های معیشتی، شناسایی پتانسیل های طبیعی، انسانی، اجتماعی، مالی و زیرساخت های فیزیكی، شناسایی ظرفیت ها و پتانسیل های تولید معیشت های جایگزین و جدید در روستاها، تاكید و استخراج پتانسیل های بوم گردی، گردشگری و كشت گیاهان دارویی در روستاها همچون اهداف فرعی این طرح است.
وی با بیان اینكه موفقیت این طرح به كاهش مصرف آب در حوضه آبریز دریاچه ارومیه منجر می شود، افزود: تحقق این فرآیند بدون شك از جانب سازمان های مرم نهاد و گروه های اجتماعی بومی و با شكل گیری تعاونی های محلی دنبال می گردد.
'ایرانی' با اشاره به اقدامات انجام شده در جهت اجرای صحیح و اصولی این طرح، اظهار داشت: شكل گیری كمیته های علمی، اجرایی اداری، مالی، مستندسازی، نظارت و پایش و كمیته اطلاع رسانی با بكارگیری 57 نفر از دانش آموختگان زبده جویای كار دانشگاهی از اقدامات مقدماتی این طرح است.
مدیر طرح ظرفیت سازی برای تولید معیشت جایگزین در روستاهای منتخب حوضه آبریز دریاچه ارومیه از اتمام مراحل مطالعات كتابخانه ای این طرح اطلاع داد و اظهار داشت: اطلاعات پایه و اولیه 36 روستای منتخب به صورت كامل استخراج شده و پرسشنامه های استخراج سایر دارایی های روستایی هم در مرحله تكمیل است.
وی همینطور افزود: كارگاه های آموزشی ظرفیت سازی در سه مرحله برگزار شده و در این كارگاه های آموزشی تسهیل گران بومی و محلی با مفاهیمی مانند كلیات تسهیل گری، ترویج كشت گیاهان دارویی، مبانی توسعه گردشگری، تشكیل سازمان های محلی و مرم نهاد، توسعه كسب و كارهای خانگی و مستندسازی آشنا شدند.
معاون آموزشی جهاد دانشگاهی واحد آذربایجان غربی به برپایی مانور آموزشی و اجرایی این طرح در روستای قره خان مهاباد اشاره نمود و اظهار داشت: این مانور به مدت سه روز با استقرار كلیه عوامل طرح در روستای 'قره خان' به انجام رسید.
به گزارش حیوان خانگی بگیر به نقل از ایرنا 36 روستا در 6 شهرستان اشنویه، بوكان، شاهین دژ، مهاباد، میاندوآب و نقده هدف اجرایی این طرح قرار گرفتند.
دریاچه ارومیه در قالب طرح احیای دریاچه ارومیه مقرر است تا ظرف مدت 10 سال/ از سال 1394/ به تراز اكولوژیك خود برسد؛ این دریاچه از اواسط دهه 1380 شمسی آغاز به خشك شدن كرد و بنا بر آمار بین المللی تا سال 2015 میلادی حدود 80 درصد از مساحت آن خشك شد.
3214/3072


1397/05/17
14:24:59
5.0 / 5
1995
تگهای خبر: آب , آموزش
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۳
حیوان خانگی GetPet

حیوان خانگی بگیر


واگذاری حیوانات خانگی

getpet.ir - مالکیت محتوا و شکل سایت حیوان خانگی بگیر محفوظ است