كلانتری: تخلفات زیست محیطی با افزایش آگاهی مردم كاسته می شود

كلانتری: تخلفات زیست محیطی با افزایش آگاهی مردم كاسته می شود

حیوان خانگی بگیر: تهران- معاون رییس جمهوری و رییس سازمان حفاظت محیط زیست با اشاره به اینكه كاهش تخلفات زیست محیطی با افزایش آگاهی مردم میسر است اظهار داشت: هر فعالیتی را باید به مردم اطلاع رسانی نماییم تا هم در جریان تصمیم ها و برنامه ها قرار گیرند و هم از قوانین و مقررات آگاه شوند.


به گزارش حیوان خانگی بگیر به نقل از ایرنا از پایگاه اطلاع رسانی سازمان حفاظت محیط زیست، عیسی كلانتری در اولین جلسه برنامه ریزی برای مدیریت صید پرندگان در تالاب فریدونكنار ضمن تشكر از همكاری دستگاه های مختلف برای مدیریت صید پرندگان در این منطقه بر اطلاع رسانی صحیح و به موقع فعالیت ها تصریح كرد و اضافه كرد: بعضی از مردم امكان دارد از جزئیات برنامه ها و قوانین خبر نداشته باشند و همین ناآگاهی سبب بروز تخلف شود.
حمید ظهرابی معاون محیط طبیعی سازمان حفاظت محیط زیست هم در این جلسه اظهار داشت: معیشت بخشی از مردم منطقه فریدونكنار در نیمه دوم سال وابسته به صید پرندگان است. برای این بخش از مردم، صید سنتی دوما را مجاز می دانیم اما تغییر روش صید توسط برخی دیگر سبب شده صید پرندگان از گونه های مختلف افزایش پیدا كند كه ما با این روش های جدید مخالف هستیم و از نظر قانونی هم این روش ها ممنوع هستند.
وی افزود: متاسفانه ملاحظات برخی مسئولان محلی هم مبحث را پیچیده كرده است و ما خواهان توجه این مسئولان محلی به مبحث حفاظت تنوع زیستی و قوانین مربوط به آن هستیم.
همچنین ابراهیمی كارنامی، مدیركل حفاظت محیط زیست استان مازندران در این جلسه گزارشی از وضعیت صید پرندگان مهاجر در تالاب فریدونكنار و اقدامات انجام شده در سال های گذشته برای مدیریت صید پرندگان عرضه داد و بعد از این گزارش، نمایندگان دستگاه های مختلف به بیان اقدامات انجام شده و دیدگاه های خود پرداختند.
مدیركل حفاظت محیط زیست استان مازندران با اشاره به اینكه در سال 92 برنامه ای پنج ساله برای ساماندهی صید پرندگان و حذف روش های غیر سنتی و غیرقانونی تدوین شد، اظهار داشت: مصوبه شورای تامین استان برای اجرای این برنامه هم وجود داشت اما با وجود قرار گرفتن در سال پایانی این طرح، هنوز به نقطه هدف طرح نرسیدیم چون كه برخی از دستگاه در این زمینه كمك های لازم را انجام ندادند.
در این جلسه، بار دیگر بر به رسمیت شناختن شیوه سنتی صید پرندگان موسوم به «دوما» تاكید گردید. چون كه این شیوه صید، گزینشی است و هدف آن، تنها گونه هایی خاص از پرندگان است. از طرفی در این شیوه، تعداد پرندگان صید شده هم محدود هستند. علاوه بر این سایر شیوه های صید غیر سنتی مانند «كرس»، «گذر»، «دام هوایی» و «شب دام» هم غیرقانونی معرفی گشتند.
در روش ' دوما ' صیادان تعدادی اردك را پرورش می دهند، سپس در فصل مهاجرت در مكانی كمین می كنند و اردك ها را به نوبت پرواز می دهند تا این پرندگان برپایه آموزش های قبلی در نقطه ای از پیش تعیین شده فرود آیند؛ پرندگان مهاجر با مشاهده تجمع تعدادی پرنده در یك مكان، به گمان وجود غذا فرود می آیند و گرفتار تور صیادان می شوند.
در این جلسه مقرر شد تا برنامه ای برای مقابله با روش های غیرسنتی صید پرندگان، خصوصا روش كرس تدوین شود.
همچنین مقرر شد تا در جلسات آینده، برنامه ها و پیشنهاد های سازمان حفاظت محیط زیست و سایر دستگاه ها برای معیشت های جایگزین و تشویق صیادان برای فعالیت های اقتصادی مستقل از صید پرندگان عرضه و در مورد آنها تصمیم گیری شود.
علمی 9014**2017


1397/06/01
13:32:38
5.0 / 5
1694
تگهای خبر: محیط زیست
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۵
حیوان خانگی GetPet

حیوان خانگی بگیر


واگذاری حیوانات خانگی

getpet.ir - مالکیت محتوا و شکل سایت حیوان خانگی بگیر محفوظ است