خطر فرونشست دشت های بوشهر را تهدید می كند

خطر فرونشست دشت های بوشهر را تهدید می كند

حیوان خانگی بگیر: بوشهر- مدیرعامل شركت سهامی آب منطقه ای استان بوشهر اظهار داشت: پدیده فرونشست زمین شوم ترین پدیده ای است كه امروز دشتهای استان را تهدید می كند و به منزله مرگ آبخوانهاست.


به گزارش حیوان خانگی بگیر به نقل از ایرنا، شاپور رجایی روز دوشنبه در بازدید از خبرگزاری جمهوری اسلامی اضافه كرد: برداشتهای بی رویه از سفره های زیرزمینی دشتهای استان را با پدیده فرونشست روبه رو كرده است.
وی یادآورشد: اخیرا شواهدی از فرونشست در دشت های طلحه، فاریاب و كلمه شهرستان دشتستان استان بوشهر مشاهده شده و برای بررسی دقیق تر این مورد به سازمان زمینی شناسی كشور منعكس شده است.
وی حاصل برداشتهای بی رویه از منابع آب زیر زمینی را تاراج رفتن منابع، حفر هزار و 500 حلقه چاه غیرمجاز، 140میلیون مترمكعب برداشت مازاد از منابع زیر زمینی، نبود برنامه ریزی عالمانه روی مصرف كننده های اصلی عنوان نمود.
رجایی بیان كرد: با عنایت به شرایط تغییر اقلیم، خشكسالی های پیاپی به جای اینكه بهره وری مصرف آب را افزایش دهیم تلاش ما به سمت افزایش مصرف آب بوده است.
وی خاطرنشان كرد: با عنایت به ظرفیت 32 دشت استان بوشهر سالانه مجاز به برداشت 310میلیون مترمكعب آب برای بخش كشاورزی و10 تا 15 میلیون متر مكعب برای صنعت است این درحالی است كه امروز بیش از 480 تا 500 میلیون مترمكعب برداشت می گردد.
مدیرعامل شركت سهامی آب منطقه ای استان بوشهر اظهار داشت: براین اساس مازاد برداشت از سفره های زیرزمینی این استان به بیش از 140 میلیون مترمكعب می رسد و این اضافه برداشت سبب شده سالی یك متر سطح آبخوانها و كیفیت آب آنها كاهش پیدا كند.
وی خاطرنشان كرد: در زمان حاضر 90 درصد آبخوان های موجود در استان شوری آنها به حدی رسیده كه حتی برای بخش كشاورزی هم باید با احتیاط از آن بهره برد.
رجایی افزود: در زمان حاضر كسری مخزن آبخوان های استان بوشهر سالانه 31 میلیون مترمكعب و كسری تجمعی بالغ بر340 میلیون متر مكعب است كه این برداشت ها سبب افت كیفی كیفی آبخوان ها و افزایش ای سی (شوری ) آب شده است.
رجایی مدیریت برداشت از آبخوان ها را برای احیا و به تعادل رساندن منابع آب زیر زمینی ضروری دانست و افزود: كاشت محصولات كم آب بر و سازگار با كم آبی، تغییر در روش های آبیاری، حركت به سمت آبیاری مدرن و توقف كشت روباز همچون راه های مدیریت برداشت از آبخوان است.
وی اضافه كرد: كنترل سطح زیركشت، جلوگیری از انتقال غیرمجاز آب، اصلاح وتعدیل پروانه های بهره برداری از دیگر عوامل كمك كننده به احیا آبخوان هاست.
رجایی در مورد چاههای غیرمجاز استان بوشهر اظهار داشت: در زمان حاضر هشت هزار حلقه چاه مجاز و پنج هزار و 500 حلقه چاه غیرمجاز در این استان وجود دارد كه وجود این چاههای غیرمجاز سبب برداشت بیش از توان طبیعی آبخوان ها شده است.
وی افزود: برنامه ریزی نادرست در بخش آب در دهه های گذشته سبب شده تا به جای بهره وری در مصرف آب، تنها به سمت افزایش تولید گام برداریم.
رجایی در مورد اهرم های نظارتی در مورد پركردن چاههای غیر مجاز اظهار داشت: با حساس شدن مردم به عنوان عوامل بازدارنده روند حفر چاههای غیرمجاز در این استان به شدت كاهش پیدا كرده است.
وی با اشاره به اینكه سال گذشته 110 حلقه چاه غیرمجاز پر شد و امسال هم باید 100 حلقه دیگر پر شود خاطرنشان كرد: تابحال حكم قهری پركردن 480 حلقه چاه غیر مجاز در استان بوشهر گرفته شده است.
رجایی اضافه كرد: یكی از مهم ترین عوامل تشدید كننده این پدیده تغییر اقلیم است به صورتی كه در یك دهه گذشته شاهد كاهش 20 درصدی بارندگی نسبت به میانگین 30ساله هستیم.
وی اظهارداشت: میانگین بارندگی استان بوشهر در سی سال قبل 238 میلی متر است كه این میزان در سال آبی جاری (96-97) به 119 میلی متر كاهش یافته است.
مدیرعامل شركت سهامی آب منطقه ای بوشهر اضافه كرد: پدیده تغییر اقلیم در كنار كاهش بارش ها، باعث افزایش یك درجه ای دما شده و این پدیده به صورت جدی بر منابع آب سطحی اثرگذاری دارد.
وی افزود: خشكیدن رودخانه های پرآبی چون باغان، دشت پلنگ و كاهش شدید آبدهی رودخانه های شاهپور و دالكی همچون اثرات پدیده تغییر اقلیم است.
رجایی مدیریت ریسك را بعنوان استراتژی عبور از این پدیده عنوان نمود و اضافه كرد: این استراتژی با نام سازگاری با كم آبی در وزارت نیرو مطرح و استان بوشهر هم بعنوان یكی از استان های پیشرو، به تدوین برنامه جامع عملیاتی سازگاری با كم آبی پرداخته است.
مدیرعامل شركت سهامی آب منطقه ای استان بوشهر در مورد طرحهای توسعه ای آب اظهار داشت: در زمان حاضر پنج سد بزرگ شامل دالكی، دشت پلنگ، باغان، خائیز و باهوش با 489 میلیون مترمكعب حجم مخزن در این استان دردست ساخت است.
وی اضافه كرد: افزون براین 12 سد مخزنی در حوزه های آبریز كوچك یا مستقل برای كنترل سیلاب و تامین آب شرب و كشاورزی در دست ساخت است.
رجایی اظهارداشت: از این تعداد چهار سد تنگ ارم، آبپا، قیزقلعه و اخند با حجم 8.6 و عملكرد سالانه 13 میلیون مترمكعب با برآورد مالی 610 میلیارد ریال با پیشرفت فیزیكی 20 تا بیش از 90 درصد در دست ساخت هستند.
وی بیان كرد: با عنایت به اینكه تا آخر سال 96 تنها 281میلیارد ریال از این اعتبار تامین شده سرعت بخشی در تكمیل و بهره برداری به موقع از آنها مستلزم تامین منابع مالی مورد نیاز می باشد.
رجایی افزود: هشت سد كوچك با مجموع حجم مخزن 31 میلیون مترمكعب در شهرستان های دشتستان، دشتی و جم هم آماده ساخت هستند.
رییس خبرگزاری جمهوری اسلامی استان بوشهر هم اظهار داشت: خشك شدن خیلی از نخیلات و تاثیر منفی بر كمیت و كیفیت خرما نتیجه كاهش نزولات آسمانی و تامین نشدن آب مورد نیاز بخش كشاورزی در این استان است.
اكبر اقبال مجرد اضافه كرد: سد دالكی یكی از طرح های مهمی بود كه همزمان با سفر استانی سال 93 رییس جمهوری به بوشهر توسط وزیر وقت نیرو عملیات اجرایی آن از سر گرفته شد و در خبرها پروسه زمان بندی اجرای آن پنج سال اعلام گردید اما روند ساخت آن به كندی پیش می رود.
وی بااشاره به اینكه یكی از محورهای توسعه ای استان بوشهر هم بخش كشاورزی است یادآورشد: در كنار تامین اعتبار برای سرعت بخشی در اجرای طرح های سد سازی باید الگوی كشت و نحوه آبیاری هم در استان بوشهر تغییر كند.
اقبال مجرد اظهارداشت: یكی از مولفه های اصلی اشتغال در بعضی از شهرستان های استان همچون دشتستان، دشتی و تنگستان كشاورزی است برهمین اساس مسئولان باید با انجام اقدام های مناسب زمینه بهره وری و تثبیت اشتغال مردم را فراهم نمایند.
وی افزود: تصویب طرح تحول كشاورزی دشتستان با اعتبار بیش از 16هزار میلیارد ریال به عنوان یكی از مهمترین طرح های اقتصاد مقاومتی كشور كه با هدف افزایش راندمان آبیاری از 40درصد به 80درصد در شبكه آبیاری و زهكشی نخیلات در دولت یازدهم انجام شد نوید بخش برون رفت از وضع موجود است كه نیازمند پیگیری بین بخشی و تامین اعتبار است.
6047/6045


1397/06/05
13:55:08
5.0 / 5
2029
تگهای خبر: آب , اقلیم , بارندگی , سفر
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۱
حیوان خانگی GetPet

حیوان خانگی بگیر


واگذاری حیوانات خانگی

getpet.ir - مالکیت محتوا و شکل سایت حیوان خانگی بگیر محفوظ است