مركز بازدیدكنندگان حیات وحش تالاب بین المللی هامون راه اندازی شد

مركز بازدیدكنندگان حیات وحش تالاب بین المللی هامون راه اندازی شد

حیوان خانگی بگیر: زاهدان - مركز بازدیدكنندگان حیات وحش تالاب بین المللی هامون امروز /یكشنبه/ با حضور معاون رئیس جمهوری و رئیس سازمان حفاظت محیط زیست، استاندار سیستان و بلوچستان و شماری از مسئولان این استان در كوه خواجه سیستان راه اندازی شد.


مدیر كل حفاظت محیط زیست سیستان و بلوچستان در حاشیه این مراسم به خبرنگار ایرنا اظهار داشت: مركز بازدید كنندگان حیات وحش هامون ظرفیتی پرارزش در حوزه آموزش محیط زیست برای دانش آموزان و دانشجویان به حساب می آید.
وحید پورمردان اضافه كرد: در این مركز گونه های شاخص گیاهی و جانوری منطقه وجود دارد.
وی خاطرنشان كرد: یك بخش در این مركز به شناخت فرهنگ، آداب و رسوم و صنایع دستی مردم محلی اختصاص دارد.
به گزارش حیوان خانگی بگیر به نقل از ایرنا عیسی كلانتری معاون رئیس جمهوری و رئیس سازمان حفاظت محیط زیست برای بررسی اقدامات انجام شده در جهت احیای تالاب بین المللی هامون و كاهش گرد و غبار منطقه سیستان شب گذشته وارد سیستان و بلوچستان شد.
افتتاح مركز بازدید كنندگان حیات وحش تالاب هامون در كوه خواجه، شركت در نشست صمیمانه با مردم حاشیه تالاب بین المللی هامون، بازدید از كانون های گرد و غبار در سیستان و حضور در نشست احیای تالاب هامون در زاهدان از مهمترین برنامه های سفر رئیس سازمان حفاظت محیط زیست كشور به این استان است.
هامون نام دریاچه ای اساطیری در شمال سیستان و بلوچستان است كه سبب منفعت كشورهای ایران، افغانستان و پاكستان می شده و از دیرباز زندگی این منطقه حول این دریاچه شكل گرفته بود، از زمان رستم دستان و حتی پیش از آن نام این دریاچه را می توان در متون بسیار قدیمی مشاهده كرد، اما این مورد به همان زمان قدیم باز می گردد و اینك هامون حدود 20 سال است خشكیده و تمام مشاغل و فعالیت های اطراف آن هم دچار نیستی و نابودی شده و جز رنج و درد برای مردم چیز دیگری ندارد.
تالاب بین المللی هامون یكی از تالاب های مهم دنیا و بزرگترین دریاچه آب شیرین در سراسر فلات ایران به حساب می آید كه در زمان پرآبی با مساحتی حدود 5700 كیلومتر مربع و دامنه عمقی 1 تا 5 متر در ناحیه كویری و بیابانی شرق كشور، در منطقه سیستان واقع شده است.
این تالاب از سه بخش به نام های هامون پوزك در شمال شرقی، هامون صابُری در شمال و هامون هیرمند در غرب و جنوب غربی سیستان شكل گرفته است.
بخش وسیعی از هامون پوزك و قسمت عمده هامون صابُری در خاك افغانستان و بقیه هامون ها در خاك ایران قرار دارد.
سطح هر یك از هامون ها بسته به میزان آب ورودی، فصول پر بارش، خشكسالی ها و ترسالی ها تفاوت داشته و تابعی از آب جریان یافته در رودخانه هیرمند، خروجی پشت سدها و رودخانه های فصلی دیگر است كه در زمان پرآبی هر سه هامون به هم متصل شده و تالاب بزرگ بین المللی را تشكیل می دهند.
7316**3213 **6081


1397/07/22
19:43:14
5.0 / 5
2137
تگهای خبر: آب , آموزش , بارش , سفر
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۴
حیوان خانگی GetPet

حیوان خانگی بگیر


واگذاری حیوانات خانگی

getpet.ir - مالکیت محتوا و شکل سایت حیوان خانگی بگیر محفوظ است